الفبای زبان آلمانی

حروف زبان آلمانی به همراه تلفظ

شاید به خاطر فیلم هایی که از جنگ جهانی دوم بر علیه آلمان ساخته شد، این ذهنیت ایجاد شد که زبان آلمانی زبان خشنی است. اما بعد از اینکه زبان آموزان با زبان آلمانی آشنا شدند به زیبایی شاعرانه این زبان بیشتر آشنا می شوند. اما بهتر است شما در ابتدا با الفبای زبان آلمانی آشنا شوید.

الفبای آلمانی تفاوت‌های قابل توجهی با زبان انگلیسی دارد؛ اما اگر قبلاً از الفبای لاتین برای نوشتن یا خواندن استفاده کرده باشید، یادگیری آن زیاد پیچیده نیست. آواشناسی زبان آلمانی کمی چالش برانگیزتر است؛ زیرا شامل واج‌های مختلف و مصوت‌های خاصی است که بر تلفظ  تأثیر می‌گذارند و در بسیاری از زبان‌های اروپایی دیگر وجود ندارند.

الفبای آلمانی شامل چند حرف است؟

زبان آلمانی مانند انگلیسی ۲۶ حرف الفبای استاندارد دارد. با این حال، الفبای آلمانی شامل یک حرف اضافی و ۳ حرف صدادار ادغامی (اوملات) است.

حرف اضافه زبان آلمانی: حرف ß  که به عنوان “eszett” یا “scharfes S” نیز شناخته می‌شود، تنها حرف آلمانی است که در الفبای لاتین وجود ندارد. این حرف مانند “s” در کلمه “see” تلفظ می‌شود و در هیچ زبان دیگری از این حرف استفاده نمی‌شود.

جدول الفبای زبان آلمان به همراه تلفظ

الفبای آلمانیتلفظ انگلیسی
Aah
Bbay
Ctsay
Dday
Eay
Feff
Ggay
Hhah
Ieeh
Jyot
Kkah
Lell
Mem
Nen
Ooh
Ppay
Qkoo
Rair
Ses
Ttay
Uooh
Vfow
Wvay
Xiks
Yoopsilohn
Ztset

جدول حروف‌ ترکیبی زبان آلمانی

حروف ترکیبیآواهامثال
ei/aɪ̯/Weißwein 
ai/aɪ̯/Mai 
eu/ɔɪ̯/teuer 
äu/ɔɪ̯/Häuser 
au/aʊ̯/Kaufhaus 
ch/ç/nicht wichtig 
ch/χ/acht 
ch/k/Chaos 
ng/ŋ/langsam 
dt/t/Stadt 
nk/ŋk/Danke 
qu/kv/bequem 
sch/ʃ/Tisch 
الفبای زبان آلمانی

اگر دوست دارید ببینید سلام به آلمانی چی میشه حتما کلیک کنید.

ویدیو آهنگ الفبای آلمانی | بهترین راه برای یادگیری الفبای آلمانی

 با یادگیری الفبای آلمانی همراه با تلفظ آن‌ها شروع کنید. گوش دادن به فایل صوتیِ تلفظ حروف با سرعت کم، به شما کمک می‌کند تا بتوانید آن‌ها را به طور اصولی یاد بگیرید. استفاده از تکنیک قدیمی “سرود الفبا” می‌تواند ایده خوبی باشد. پس حتما این ویدیو آهنگ الفبای زبان آلمانی را ببینید.

ویدیو آهگ آموزش الفبای آلمانی

اوملات چیست؟

 حتی اگر از قبل با کلمه “Umlaut” (اوملات) آشنا نباشید، ممکن است این حروف را هنگام نگاه کردن به متون آلمانی – یا نوشته‌های سوئدی، مجارستانی، اسلواکی و چند زبان دیگر دیده باشید.

اوملات دو نقطه‌ای است که گاهی در بالای حروف صدادار o, a وu  قرار می‌گیرد تا حروف ä ,ö و ü را بسازد.

 الفبای آلمانی شامل سه حرف صدادار استاندارد a (ah) ،o (oh)  و u (ooh) است؛ اما وقتی اوملات با این حروف ترکیب شود [ ä، ö وü] ، تلفظ آن‌ها تغییر می‌کند (برای توضیحات بیشتر به ادامه مطلب مراجعه کنید). سه حرف صدادار اوملات، جزو حروف اضافی رسمی الفبای آلمانی هستند.

در زبان آلمانی، اوملا‌ت‌‌ها در کلماتی مانند schön (زیبا) و Vögel (پرندگان) دیده می‌شوند و بر نحوه تلفظ این کلمات تأثیر می‌گذارند.

اگر اوملات‌ها را روی صفحه کلید خود نداشته باشید، نوشتن ä به صور تae و ö به صورت oe  وü  به صورت ue نیز قابل قبول است. به عنوان مثال، می‌توان für را به عنوان “fuer” نوشت؛ اما همین‌طور که می‌بینید این شکل نوشتاری باعث می‌شود کلمه کمی نامفهوم به‌نظر برسد.

خوب است این را بدانید که در آلمانی دو نوع صدای اوملات وجود دارد: بلند و کوتاه. اینکه باید از کدام یک از آن‌ها استفاده شود بستگی به حروف قبل و بعد از اوملات‌ها دارد. اگر پس از آن یک صامت دوتایی آمده باشد، از شکل کوتاه آن استفاده می‌شود؛ مانند Stück یا Öffnung. برای تلفظ اوملات بلند، باید صدای خود را بیشتر از تلفظ اوملات کوتاه بکشید. اوملات کوتاه صدایی کوتاه‌تر و سریع‌تر دارد.

 الفبای آلمانی چگونه تلفظ می‌شوند؟

 Ä، Ö، Ü  در زبان آلمانی چگونه تلفظ می‌شوند؟

 حرف اوملات ä مانند صدای “ai” یا به عبارتی، ترکیبی از حرف a و e تلفظ می‌شود. 

 حرف اوملات ö را می‌توان به طرق مختلف و صداهایی شبیه بهe  در کلمه her، i در bird یا eu در زبان فرانسوی تلفظ کرد. تقریباً مانند ترکیبی از حروف o و e است.

 حرف ü به جز صدای “ui” در”suit” معادل انگلیسی ندارد؛ اما شبیه u  در فرانسوی تلفظ می‌شود.

برخی از حروف در زبان آلمانی کشور آلمان با زبان آلمانی کشور اتریش به صورت متفاوتی بیان می شوند که باید به انها توجه داشت.

نکات خواندنی در مورد الفبای زبان آلمانی

  • تلفظ برخی از حروف شبیه زبان انگلیسی است اما برخی دیگر همانند g, Ch, r از ته گلو تلفظ می شوند.
  • حرف W در زبان آلمانی صدای V در انگلیسی را می دهد.
  • حرف V در زبان آلمانی صدای F در انگلیسی را می دهد.
  • بیشتر اوقات S در زبان آلمانی همانند Z  تلفظ می شود.
  • حرف ß هیچ وقت در ابتدای کلمات نمی آید و به همین دلیل حرف بزرگ ندارد.

حتما برای دیدن آخرین متد یادگیری زبان آلمانی امسال مطلب آموزش زبان آلمانی رو ببینید.

الفبای آلمانی چند حرف دارد؟

زبان آلمانی مانند انگلیسی ۲۶ حرف الفبای استاندارد دارد. با این حال، الفبای آلمانی شامل یک حرف اضافی و ۳ حرف صدادار ادغامی (اوملات) است.

آیا تلفظ حروف آلمانی با انگلیسی متفاوت است؟

بله! از نظرتلفظ حروف آلمانی با حروف انگلیسی متفاوت هستند. دراین مطلب می توانند تلفظ تمامی حروف را ببینید.