تاریخچه زبان انگلیسی قدیمی و میانه

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد به بررسی تاریخچه زبان انگلیسی قدیمی و میانه می پردازد تا بیشتر با این زبان و تغییرات آن آشنا شوید.

تاریخچه زبان انگلیسی قدیمی و میانه
تاریخچه زبان انگلیسی قدیمی و میانه

پس تاریخچه زبان انگلیسی قدیمی و میانه بیشتر آشنا شوید

انگلیسی قدیمی

بیش‌تر از ۱۵۰۰ سال قبل، سه گروه مختلف از مردم با سه گویش متفاوت خود به انگلیس رسیدند. آن‌ها طایفه‌ای از سفلای آلمان، و آنگلوساکسون بودند. آن‌ها از همسایگی دانمارک و آلمان رسیدند و در واقع زبان‌های محلی سلتی را به همراه لاتین که آن زمان در جنوب انگلیس صحبت می شد، بیرون راندند. به طور کلی امروزه زبان‌های سلتی فقط در قسمت‌های ولز، شمال غربی اسکاتلند و ایرلند یافت می‌شوند.

در طول سالیان دراز، این گویش‌های آلمانی لغات را با هم ادغام کرده و از هم می‌گرفتند. در واقع، لغت “آنگلوساکسون”، که به گویشور انگلیسی گفته می‌شود از تأثیر این گروه افراد روی زبان نشأت می‌گیرد.

وایکینگ‌های ۹۰۰ سال پیش از میلاد مسیح در سواحل شمالی جزایر بریتانیا فرود آمدند و زبان مادری خود از اسکاندیناوی قدیمی را به خود بهمراه آوردند. این تأثیر عمیق در زبان انگلیسی داشت و بسیاری از لغاتی که معرفی کردند، امروزه همچنان کاربرد دارد. چند مثال از این‌ها عبارتند از:

Take

Get

Give

Odd

Ugly

Window

پس اگر جمله‌ی take a look at that ugly window” را بگویید در حقیقت به حد زیادی مثله وایکینگ‌ها صحبت کرده‌اید! این جنگاوران شمالی همچنین ضمایری مانند their و them را معرفی کردند که ما همچنان در انگلیسی مدرن می‌بینیم.

انگلیسی میانه

وقتی به دوره‌ای از زمان معروف به «انگلیسی میانه» اشاره می‌کنیم، به زمانی ارجاع می‌دهیم که ویلیامِ فاتح، شاه شد و فرانسوی سبک قدیمی را به بریتانیا معرفی کرد. فرانسوی وارد شد و انگلیسی خارج شد. از آن‌جا که انگلیسی دیگر محبوب نبود، تا سال ۱۲۰۰ پیشرفت زیادی نکرد؛ وقتی که سرشار از لغات فرانسوی بازگشت. برخی از لغات جدیدی که استفاده می‌کنیم عبارتند از:

Peasant

Banquet

Beauty

Parliament

Castle

همچنین مهم است که ذکر کنید در خلال ایام انگلیسی میانه، شیوه‌ای که اصواتی مشخص در لغات تلفظ می‌شدند به میزان زیادی تغییر کردند.