چطور اضطراب صحبت کردن به زبان فرانسه را از بین ببرید؟

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد بسیاری از زبان آموزان فرانسه را درگیر با این واقعیت دیده است که همیشه از استرس و اضطراب هنگام صحبت کردن رنج می برند. امروز می خواهیم بررسی که چطور اضطراب صحبت کردن به زبان فرانسه را از بین ببرید؟ پس با ما همراه باشید.

چطور اضطراب صحبت کردن به زبان فرانسه را از بین ببرید؟
چطور اضطراب صحبت کردن به زبان فرانسه را از بین ببرید؟

اما چطور اضطراب صحبت کردن به زبان فرانسه را از بین ببرید؟

۱- شما (هنوز) نمی توانید هوش خود را در فرانسه نشان دهید = ساده سازی کنید!

این باید نکته ی اول من باشد. من الان بیش از ۲۰ سال است که فرانسه را به بزرگسالان آموزش می دهم. خیلی از شاگردانم باهوش و مردمی تحصیل کرده هستند که موقع صحبت به انگلیسی با مهارت لغات خود را انتخاب می کنند.

زبان انگلیسی برای آن ها بیش از یک روش برقراری ارتباط است، روشی برای نشان دادن هوش، و طنز است تا خودِ بهتر و جایگاه اجتماعی شان را ارائه کنند.

پس، وقتی آن ها فرانسه صحبت می کند، می خواهند کار مشابه را انجام دهند و بنابراین جملات پیچیده تر را بسازند، چون از این می ترسند که احمق به نظر برسند. و البته، زیاد مکث می کنند، یا به طرف ساختارهای سخت مانند وجه شرطی می روند و مرتکب اشتباه می شوند.

وقتی شما یک زبان خارجی را می آموزید، باید قبول کنید که هدف اول شما برقراری ارتباط است: جملات خود را ساده سازی کنید، گویی دارید با یک بچه ی چهار ساله صحبت می کنید. منظور خود را منتقل کنید، تلاش به خود نمایی نکنید.

۲- آن جملات فرانسه را تمرین کنید که می دانید استفاده خواهید کرد.

“Je voudrais un café allongé s’il-vous-plait” (من یک قهوه به سبک آمریکای می خواهم لطفاً). اگر شما یک قهوه خور هستید و به فرانسه سفر می کنید، این احتمالاً به دردتان می خورد. یا شما چای را ترجیح می دهید؟ “Je voudrais un thé s’il-vous-plaît”.

این واضح به نظر می رسد اما واقعاً به آماده سازی مکالمات شما کمک می کند. پس شما می توانید حداقل این جملات کلیدی را متوجه شوید، و مکالمه ی خود را شروع کنید. پس لغات ضروری را تمرین کنید، و مکالمات عادی را آماده سازید: تکرار کلید اصلی است

۳- صداهای سخت فرانسه را تمرین کنید

تلفظ فرانسه را یاد نخواهید گرفت مگر این که آن را بگویید. بعضی صداها مانند “r” یا “u≠ou” یا “é≠è” یا “ouille, euille, aille” که شناخته شده نیستند به خصوص برای گویشوران انگلیسی سخت هستند.

۴- برای لغات سخت فرانسه، مترادف پیدا کنید

چرا وقتی می‌توانید بگویید operation از chirurgie استفاده می‌کنید؟

برخی از افعال همیشه به صورت یک چالش هستند. شما هم یا آن چالش را می‌پذیرید، روی لغت تمرین می‌کنید و هر دفعه که درست تلفظش می‌کنید احساس افتخار می‌کنید یا صرفاً از مترادف استفاده می‌کنید. من خودم وقتی به انگلیسی صحبت می‌کنم این کار را انجام می‌دهم: من هرگز از کلمه ی “hassle” در انگلیسی استفاده نمی‌کنم: برای یک فرانسه زبان که تمایل به گفتن “h”… ندارد خیلی خطرناک است که از آن استفاده کند. در عوض “pain” را به کار می‌برم.

۵- نفس کشیدن – دوست شما در مقابل ترس

صدا روی هوا سوار است. اگر نفس نکشید، صدای‌تان چیزی ندارد که سوارش شود و به نظر لرزان می‌آید یا شما با لکنت حرف خواهید زد.

نفس را به داخل دادن باعث آرامش شما می‌شود.

به علاوه، دم گرفتن در بخشی منطقی از جمله‌ی‌تان (درجایی که از نقطه‌گذاری در نوشتار استفاده می‌کنید) به شما زمان بیشتری برای فکر کردن و ایجاد جمله‌های‌تان می‌دهد. این مسئله ما را به نکته ی بعدی می‌رساند.

۶- کاستن از سرعت – دوست شما در مقابل یخ زدن

اگر سریع صحبت کنید، طرف صحبت‌تان نیز سریع حرف خواهد زد و احتمالش هست که متوجه منظور نشده و خشک‌تان بزند.

بهترین راه برای اینکه از سرعت حرف زدن کسی بکاهید در واقع این است که خودتان آهسته صحبت کنید (همچنین ممکن است نیاز به گفتن این جمله داشته باشید: “parlez un peu moins vite s’il vous plaît” – لطفاً کمی کندتر/آهسته‌تر صحبت کنید).

فرانسه‌ها در میان خود به تند صحبت کردن معروف هستند، اما تا وقتیکه در جاهای معنادار مکث کنید، آهسته صحبت کردن در فرانسه نیز مشکل به حساب نمی‌آید. به همین دلیل است که اهمیت گروه‌بندی لغات‌تان در جمله طی یک روش منطقی خود را نشان می‌دهد.

۷- بلند صحبت کنید و طرز برخورد مثبتی داشته باشید

چون شاگردان از صحبت به فرانسه می هراسند، به زیر لب سخن گفتن متمایل می شوند. پس حالا، طرف صحبتِ شما نه تنها باید تلاش کند تا متوجه صحبتتان شود، بلکه باید تلاش کند تا صدایتان را بشنود! این خیلی ناخوشایند است.

لطفاً بلند صحبت کنید. صحبت کردن با صدایی پایین اشتباه شما را کم رنگ جلوه نمی دهد. فقط فهم آن را برای طرف صحبتِ شما حتی سخت تر می کند.

بلند صحبت کردن همچنین باعث می شود که اعتماد به نفس بیش تری داشته باشید: وقتی شما با صدای خیلی پایین صحبت می کنید، رفتاری سلطه پذیر دارید، و این به شما کمک نمی کند تا بر ترس خود از صحبت کردن غلبه کنید.

حالت مشابه برای لبخند زدن وجود دارد. شاگردان وحشت زده هستند، پس اخم می کنند. آن ها تمرکز می کنند، پس جدی به نظر می رسند. این حس خوبی را منتقل نمی کند!

تلاش کنید تا راحت باشید، نفس بکشید، لبخند بزنید – حتی اگر به طور طبیعی نباشد، شما باید نقش خود را ایفا کنید و وقتی به یک زبان خارجی صحبت می کنید از رفتار فیزیکی خود آگاه باشید. در چشمان شخص نگاه کنید، برای تمامِ مکالمه “به مغز خود” (بالا و طرف راست) نگاه نکنید.

۸- تصمیم بگیرید و به فرانسه صحبت کنید

بله، صحبت کردن به فرانسه هراس آور است. همان طور که من در بالا توضیح دادم، زبان خیلی بیش تر از روشی برای برقراری ارتباط است: قسمتی از آن چیزی است که ما هستیم. همین طور هم صدای ما، خنده ی ما و … این طور است.

پس، وقتی شما به فرانسه صحبت می کنید، قسمتی از هویت خود را از دست می دهید. قبول کردن این سخت است که خجالتی به نظر برسید در حالی که چنین آدمی نیستید، احمق به نظر برسید در حالی که کاملاً باهوش هستید، بی مزه به نظر برسید در حالی که پادشاه جُک گفتن به زبان بومی خود هستید… این یک تجربه ی بسیار متواضعانه است، و همه ی گویشوران زبان خارجی آن را تجربه می کنند. و همه ی ما از آن سربلند بیرون می آییم.

آن چه که واقعاً سخت است جرئت برای تصمیم گیری و اقدام به آن است. شروع کنید به صحبت به فرانسه، این چند لغتِ اول را بگویید.

گاهی، صحبت به انگلیسی احتمالاً راحت تر است، و اشکالی هم ندارد. هر دفعه که شما تصمیم می گیرید و به فرانسه صحبت می کنید، باید احساس غرور کنید، و به نشانه ی رضایت روی شانه ی خود بزنید. و اگر شما خیلی وحشت زده هستید، آن گاه همیشه دفعه ی بعدی هم وجود دارد.

با این حال بدانید که شما هر چه بیش تر تمرین کنید، جمع کردن عزم برای تصمیم گیری و اقدام به آن راحت تر خواهد شد. درست مانند هر چیز دیگر، با بارها روبه رو شدن با ترس تا زمانی که دیگر وحشت آور نباشد، می شود بر آن پیروز شد.