چطور زبان فرانسه تان را بهتر کنید؟

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد برای شما زبان آموزانی که در حال یادگیری زبان فرانسه هستند روش هایی را بیان می کند که بدانید چطور زبان فرانسه تان را بهتر کنید؟ پس با ما همراه باشید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

چطور زبان فرانسه تان را بهتر کنید؟
چطور زبان فرانسه تان را بهتر کنید؟

اما چطور زبان فرانسه تان را بهتر کنید؟

۱- بر روی تلفظ خود کار کنید. فرانسوی روان و بدون اشتباه از طریق تمرین مداوم برای کسب لهجه‌ی خوب به دست می‌آید. تلفظ خوب به شما کمک می‌کند تا مطمئن شوید منظورتان به سادگی فهمیده می‌شود و شما را قادر می‌سازد تا از روان‌تر صحبت کردن زبان لذت ببرید. راه های بهتر کردن لهجه عبارتند از:

 • گوش دادن به افراد فرانسوی زبان و تکرار حرفهای آن‌ها. فیلم فرانسوی خوب تماشا کنید و از لهجه‌ی بازیگر مورد علاقه‌ی‌تان تقلید کنید. در راه رسیدن به محل کار در آی‌پاد یا ام‌پی‌تری پلیر خود به حرفهای گویشوران بومی گوش کنید و حرفهایشان را (در زمان مناسب) تکرار کنید.
 • آهنگ فرانسوی بخوانید. آهنگهای مورد علاقه ی تان را دانلود کرده و همزمان با آن ها بخوانید. موسیقی روشی عالی برای خوب کردن لهجه است . در اغلب مواقع اصلاً متوجه تلاشی که صرف کرده اید نمی شوید.
 • از داشتن معلم فرانسوی خوب اطمینان حاصل کنید. اگر فرانسوی را به عنوان بخشی از برنامه ی درسی دانشگاهی تان نمی‌خوانید، پس از کار یا در آخر هفته های به کلاسهای فرانسوی بروید. معلم‌تان باید بتواند به شما در درست کردن تلفظتان کمک کند و به نقاط ضعفتان اشاره کرده و برای بهتر کردن آهنگ کلام‌تان، تحریر دادن به کلمات و اتصال اصوات به شما تمرینهای مشخصی بدهد.

۲- دائماً در مورد گرامر خود تجدید نظر کنید. حتی اگر همین الان هم یکسری نکات گرامری را بلد هستید، اهمیت تجدید نظر در شیوه ی یادگیری گرامرتان به قوت خود باقی است تا وقتی که نکات انفرادی ملکه ی ذهنتان شود. شاید مفید باشد که به گرامر به عنوان مسئله ی ریاضی فکر کنید—معادله با اضافه کردن لغت مورد نیاز حل می شود! اگر از امکانات چندرسانه ای استفاده کنید، این قضیه به مراتب جالب تر می شود:

 • برای گوش دادن به تمرینهای گرامری از آی‌پاد یا ام‌پی‌تری پلیر خود استفاده کنید. این کار را همزمان با ورزش، مسافرت، دراز کشیدن در تخت و غیره انجام دهید.
 • از بازی ها و تمرین های رایانه ای برای بهتر کردن گرامر خود استفاده کنید. بازی ها تمرینهای بسیاری به صورت رایگان در اینترنت موجود هستند با می‌توانید برای رایانه ی خود سی‌دی رام خریداری کنید. برای بازی های گرامری فرانسوی، بازیهای املایی فرانسوی، بازیهای افعال فرانسوی و غیره بررسی کرده و ببینید کدام یک بیش از همه جلب توجهتان را می کند.

۳- دایره ی لغات خود را افزایش دهید. به همان اندازه ی زبان بومی خود، هدفتان این باشد که یادگیری لغات را به یک فرایند یادگیری همیشگی تبدیل کنید. در حالی که یادگیری لغات را هر چه بیش تر انجامش دهید، راحت تر می شود، و سریع تر قادر هستید تا توسط بافت و ارتباط روی معانی کار کنید، ادامه ی یادگیری لغات به عنوان یک تمرین مجزا در معنای واقعیِ خود می تواند کمک کننده باشد. بهترین روش های انجام این کار شامل موارد زیر است:

 • برای نوشتن لغاتی که موقع خواندن، یا گوش کردن به انواعی دیگر از رسانه پیدا می کنید یک دفتر یادداشت داشته باشید. به جای این که یک خواندن خوب را مدام با جستجو در دیکشنری به وقفه بیندازید شما می توانید آن ها را بعداً پیدا کنید. استفاده از طبقه بندی ها برای لغات کمک کننده است، مانند سفر، لباس، بدن، مد، ماشین، فیلم و غیره، برای این که لغات را راحت تر پیدا کنید، و در ذهن خود ارتباطات ضمنی ایجاد کنید.
 • از یادداشت های برچسبی برای نوشتن اسامی آیتم های خانه استفاده کنید.
 • از رویدادهای مورد علاقه ی خود استفاده کنید تا برای یادگیری لغات جدید، انگیزه ای درونی ایجاد کنید. برای مثال، اگر شما طرفدار فوتبال هستید، چرا بازی ها را در فرانسوی تماشا نکنید، و لغات جدید نیاموزید؟
 • وقتی شما لغتی جدید را در زبان بومی خود می آموزید، همزمان در فرانسوی هم به دنبال آن بگردید.
 • دستور العمل ها را که همراه تجهیزات و نرم افزار خود هستند در فرانسوی بخوانید. امروزه بیش تر دستور العمل ها در گستره ای از زبان ها ارائه می شوند، و یادگیری فوریِ لغات تخصصی یا فنی را برایتان راحت تر می سازند، و این توانایی را ایجاد می کنند تا آن را با حالت انگلیسی چک کنید.
 • هدفتان این باشد که هر روز ۵ لغت جدید بیاموزید – که یعنی می شود ۳۵ لغت جدید در هفته، و ۱۸۲۰ لغت در سال!
 • یک دیکشنری تصویری در فرانسوی بخرید. لازم نیست که هیچ لغت انگلیسی در آن داشته باشد، اگر چه دیکشنری های تصویری دوزبانه هم وجود دارند. این یک روش الهام دهنده و بسیار مفید برای یادگیری گستره ی وسیعی از لغات است و به خصوص برای لغات فنی مفید است که احتمال دارد شما آن ها را برای کار، یا برای سرگرمی خود لازم داشته باشید.

۴- خود را با زبان محاصره کنید. خواه این یک کتاب، رادیو، اینترنت، یا تلویزیون باشد، هر حالتی از رسانه احتمالاتِ یادگیری را برای شما فراهم می کند و تجربه تان را افزایش می دهد. اگر در منطقه ی شما چیزهای زیادی به فرانسوی وجود ندارد، پادکست ها را دانلود کنید. اگر شما رویکردهای رسانه ای را در یادگیری ادغام کنید در نهایت چیزها را بهتر متوجه می شوید و لغاتی را که تا مدتی با آن ها روبه رو نشده بودید، به یاد خواهید داشت.

 • تا جایی که امکان دارد اغلب فرانسوی بخوانید. خواندن دایره ی لغات شما را افزایش می دهد و به غوطه وری در زبان وسعت می بخشد. شما موقع خواندن راحت تر یاد می گیرید چون دارید از آن لذت می برید. فقط مطمئن باشید که کتاب های مورد علاقه ی خود را انتخاب می کنید، داستانی یا غیر داستانی. یا، اگر در کل کتاب با علاقه ی شما جور در نمی آید، خواندن wikiHow را در فرانسوی امتحان کنید. (شما می توانید این صفحات را در قسمت جهانی wikiHow در صفحه ی اصلی wikiHow پیدا کنید).
 • امروزه خیلی از دی وی دی ها با گزینه ی فرانسوی همراه هستند. موقع تماشا زبان را به فرانسوی تغییر دهید – خواه در حالت دوبله باشد یا زیرنویس، شما همچنان با استفاده از یک رسانه ی سرگرم کننده در حال یادگیری هستید.
 • به ایستگاه های رادیویی فرانسوی گوش کنید. صدها ایستگاه وجود دارند که به فرانسوی خبر را منتشر می کنند و خیلی از آن ها به راحتی به طور آنلاین در دسترس هستند.

۵- یک شریک زبانی برای مکالمه پیدا کنید. خیلی از گویشوران فرانسوی دوست دارند تا انگلیسی خود را تقویت کنند و در عوض در فرانسوی به شما کمک کنند. این تمرینی عالی است، و یک گویشور بومی می تواند به راحتی شما را مستقیم در جریان تمام جزئیاتی بگذارد که هرگز در کتاب ها آورده نمی شوند. شما می توانید به چند روش با یک شریکِ زبانی مکالمه را تمرین کنید:

 • به عنوان دوستان مکاتبه ای که در اینترنت از ایمیل استفاده می کنند، با مشتریان گپ می زنند یا IRC؛
 • استفاده از مشتریان شبکه های اجتماعی (از توییتر و غیره فقط به فرانسوی استفاده کنید)؛
 • به wiki فرانسوی بروید و فقط به فرانسوی ویرایش کنید و با بقیه ی مردم در سایت به فرانسوی ارتباط برقرار کنید؛
 • با استفاده از نرم افزاری مانند Google Talk یا اسکایپ با دوستانِ فرانسوی صحبت کنید؛ یا،
 • اگر شما کسی را در منطقه ی خود پیدا کردید، به شخصه به طور مرتب با او مکالمه برقرار کنید.