زبان چینی را راحت یاد بگیرید

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد دوره های مختلف آموزش زبان چینی برای زبان آموزان با شرایط مختلف ارائه می دهد. ما به شما نشان می دهیم چطور زبان چینی را راحت یاد بگیرید . اما چرا زبان چینی را یاد بگیریم؟ به خاطر رشد فوق‌العاده وسیع اقتصاد چین در سال‌های اخیر و تبدیل آن به یکی از بزرگترین قدرت‌های اقتصادی در دنیا یک تب یادگیری ماندارین در سرتاسر دنیا پخش شده است. در سنگاپور، بسیاری از مردم زبان چینی را یاد می‌گیرند تا در این زبان روان صحبت کنند و از این طریق مناسبات کاری بین المللی ایجاد نمایند. ماندارین به طور همزمان یکی از در حال رشدترین دوره‌ها در چرخه‌ی تحصیلی است و با داشتن مؤسسات متنوع در سرتاسر دنیا جای خود را در حیطه‌ی آموزش زبان خارجی باز کرده است.

زبان چینی را راحت یاد بگیرید
زبان چینی را راحت یاد بگیرید

چطور زبان چینی را راحت یاد بگیرید :

تحت این شرایط، خیلی از مردم اعتراف می کنند که از زبان چینی زده شده اند و این به دلیل سختی دریافت شده ی آن زبان است. اما یادگیری زبان چینی برای یک گویشور انگلیسیِ متوسط چه قدر سخت است؟ جوابش این است که به طور حیرت انگیزی تا زمانی که شما آماده ی متعهد شدن برای مطالعه ی یک زبان جدید باشید آن قدرها هم چالش برانگیز نیست. البته، شما باید زمان و تلاش صرف کنید، و این شامل ثبت نام در یک دوره ی زبان چینی است. از این جهت، چینی به هر زبان دیگری شباهت دارد.

کاراکترهای چینی

بخشی از ترسناک بودن یادگیری زبان چینی برای بسیاری از مردم به خاطر بیش از هشتاد هزار تصویرنگار چینی است که شامل کاراکترهایی هستند که می بایست در طول زمان از طریق مطالعه و نوشتار منظم مطالعه شوند. خوشبختانه شما تنها باید از حدود ۳۵۰۰ کاراکتر در ماندارین آگاهی داشته باشید. در واقع با دانستن تنها ۱۰۰۰ مورد از کاراکترهای خیلی متداول هم می‌توانید بسیاری از کتاب‌ها را بخوانید. مشابه دایره واژگان، وقتی شروع به یادگیری کاراکترها می‌کنید باید تمرین منظم را به عنوان بخشی از برنامه‌ی روزانه‌ی خود در نظر داشته باشید.

زبان آوایی

جنبه ی دیگرِ چینی ماندارین که به نظر سخت می آید این است که زبانی آوایی است، که یعنی معنای لغات بسته به آوا و تلفظ تفاوت دارد. احتمال دارد که این برای گویشوران انگلیسی گیج کننده باشد چون آن ها اغلب آواهای برانگیزاننده را روی یک جمله اعمال می کنند. برای مثال، افزایش تکیه ی صدا حاکی از سوال است. برعکس آن، آواهای زبان چینی به هر معنای هجا مرتبط است، یعنی تغییر آوا معنا را کاملاً عوض می کند و می تواند برای گویشوران غیر بومی چالش ایجاد کند.

جنبه های آسان

جنبه های ظاهراً سخت دیگر کافی است، خب چه چیزی چینی را برای یادگیری به نوعی ساده می‌کند؟ چینی تعداد محدودی از اصوات را دارد که نزدیک به ۱۲۰۰ سیلابل می‌باشد. این در مقایسه با انگلیسی که بیش از ۸۰۰۰ سیلابل دارد، به مراتب کمتر است. بهترین بخش یادگیری ماندارین، گرامر است. دستور زبان چینی برای گویشوران انگلیسی نسبتاً واضح و سر راست است. به علاوه ساختار جمله نیز تا حدّ زیادی شبیه به انگلیسی است که یک فعل و در ادامه یک مفعول به دنبال فاعل می‌آیند. افعال صورتی مفرد دارند و صرف نمی‌شوند. هیچ اسم جمع و بخش‌های با جنسیت مشخص نیز در گفتار وجود ندارد. گرامر زبان چینی برای آن‌هایی که با زبان فرانسوی، اسپانیایی یا آلمانی آشنایی دارند به حدّ تعجب‌آوری ابتدایی و در دسترس تر از سایر زبان‌ها است.

ابتدا صحبت کنید

با در نظر گرفتن سختی زبان چینی نوشتاری در مقایسه با سادگی نسبی دستور زبانش، دانش‌آموزان زبان چینی باید ابتدا روی اسپیکینگ تمرکز کنند و تنها بعد از آن چنانچه حرفه‌ی‌شان می‌طلبد به سراغ زبان نوشتاری بروند. اگرچه گونه‌های آوایی صحیح در چینی گفتاری ساده نیستند اما در مقایسه با چندین سال که باید برای یادگیری هزاران کاراکترهای  نوشتاری در چینی بومی صرف شود ساده تر محسوب می شود. البته اغلب دوره‌های ماندارین هر دو نوع زبانی چینی گفتاری و نوشتاری را ارائه می کند. تصمیم ما شما است که نیازهای‌تان را در کجا متمرکز سازید.

تعهد و ثبات قدم

برخلاف زبان هایی که با انگلیسی شباهت های زبان شناسی به اشتراک می گذارند و می توانند خیلی سریع از طریق مطالعه ی شخصی یاد گرفته شوند، توانش در زبان ماندارین تعهد و عزم زیادی می طلبد. حقیقت این است که شما با جلسات یک هفته ای و یک ساعته زبان چینی را به طور موثری یاد نخواهید گرفت. به جای آن، جستجوی دوره های زبان چینی را در دانشگاه ها و مدارس زبان مخصوص در نظر بگیرید. به محض این که شما در مهارت های مکالمه ایِ پایه مسلط شدید، تمرین کنید و دوباره تمرین کنید. بیرون بروید و با گویشوران چینی تعامل داشته باشید.