چگونه یادگیری زبان‌های چند‌گانه‌ی خود را زمانبندی کنید

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد برای کسانی که به یادگیر یک زبان بسنده نمی کنند ، آموزش می دهد که چگونه یادگیری زبان‌های چند‌گانه‌ی خود را زمانبندی کنید.

چگونه یادگیری زبان‌های چند‌گانه‌ی خود را زمانبندی کنید
چگونه یادگیری زبان‌های چند‌گانه‌ی خود را زمانبندی کنید

چگونه یادگیری زبان‌های چند‌گانه‌ی خود را زمانبندی کنید

این کار کمی برنامه‌ریزی می‌طلبد و ارزش با دقت فکر کردن را درباره‌ی اینکه چگونه می‌خواهید آن را برای کسب اطمینان از مؤثر بودن یادگیری خود انجام دهید، دارد.

اگر سه زبان فرانسوی، آلمانی و اسپانیایی را یاد می‌گیرید یا تلاش به حفظ آن‌ها دارید، در زیر به شما تعدادی مثال از کارهایی که می‌توانید انجام دهید را می‌دهم.

۱- برنامه‌های تلویزیونی و فیلم در زبان‌های مقصد خود ببینید، هر زبان را برای یک روز متفاوت از هفته اختصاص دهید. می‌توانید مثلاً فرانسوی را برای جمعه‌ها، آلمانی را در یکشنبه‌ها و اسپانیایی را یکشنبه‌ها داشته باشید.

۲- خود را حداقل هفته‌ای یکبار متعهد به تماشای اخبار در هر زبان کنید.

۳- به زبان مقصد خود بخوانید- هربار که می‌خواهید دستور غذایی پیدا کنید، به دنبال فرانسوی آن بگردید. هربار که نیاز دارید دنبال چیزی در ویکیپدیا بگردید به اسپانیایی آن را انجام دهید. اخبار روزانه‌ی‌تان را به زبان آلمانی بخوانید. اگر می‌خواهید رمانی را انتخاب کنید، برنامه بریزید که یکی را به فرانسوی، یکی را به آلمانی و سپس یکی را به اسپانیایی بخوانید و سپس دوباره از اول شروع کنید.

۴- مبادلات منظم زبانی انجام دهید- حداقل یکبار در ماه برای هر زبان.

۵- موسیقی را به فرانسوی گوش دهید، به رادیو در زبان آلمانی گوش کنید و پادکست‌ها را در اسپانیایی بشنوید. در ماه بعد ترتیب چیزها را عوض کنید.

۶- در شبکه‌های اجتماعی با مردم گپ بزنید- فیسبوک برای پیوستن به گروه‌ها و بحث درباره‌ی صفحات عالی است. مطمئن شوید که حداقل در یک بحث به هرکدام از زبان‌هایتان شرکت می‌کنید. موضوعاتی را که درباره‌ی‌شان نظر داده‌اید، حداقل هفته‌ای یکبار مرور کنید و نظرات بعدی را اضافه کنید.

۷- برای یادگیری گرامر و واژگان جدید برنامه‌ی زبانی داشته باشید. می‌توانید یک هفته‌ی کامل را بر روی یک زبان صرف کنید و سپس هفته‌ی بعد به سراغ بعدی بروید. یا می‌توانید بر حسب ماه انجام دهید- ژانویه برای فرانسوی است، فوریه برای آلمانی، مارچ اسپانیایی است و غیره .. .