چگونه در هنگام یادگیری زبانی جدید باانگیزه باقی بمانیم

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد بررسی می کند که چگونه در هنگام یادگیری زبانی جدید باانگیزه باقی بمانیم ؟ با ما همراه باشید.

چگونه در هنگام یادگیری زبانی جدید باانگیزه باقی بمانیم
چگونه در هنگام یادگیری زبانی جدید باانگیزه باقی بمانیم

اما چگونه در هنگام یادگیری زبانی جدید باانگیزه باقی بمانیم

۱- انگیزه‌ی داخلی زبان‌آموزی خود را ایجاد کنید

برخی از ما با پاداش انگیزه کسب می‌کنیم- خوردن تکه‌ کیکی لذیذ یا لیوانی نوشابه برای جشن گرفتن دستاوردی همچون یادگیری یکسری واژگان یا رونوشت کردن متن آهنگ دلخواهتان در زبان مقصد. اگرچه این می‌تواند راه قشنگی برای پاداش‌دادن به خودتان باشد. چنین رفتاری همچنین حامل مخاطراتی است. برای مثال ممکن است شما را تشویق کند تا کاری را کامل کنید یا هدفی را محقق نمایید حتی اگر واقعاً هم از خود فرآیند یادگیری لذت نبرید. در عوض آنچه که باعث لذت شما می‌شود، پاداش است. شما را به شیوه‌ای خارجی تحریک می‌کند (مرتبط با پاداش) بجای اینکه داخلی باشد (مرتبط با تعهدات‌ شما و رضایتتان از فرآیند یادگیری).

۲- سبک یادگیری مورد علاقه‌ی خود را پیدا کنید

برای اینکه فرآیند یادگیری را سرگرم‌کننده و جذاب کنید باید سبک یادگیری ترجیحی خود را شناسایی کنید. اگر از فلش‌کارت بیزار هستید، استفاده از آن هیچ سودی ندارد. اگر خواندن را دوست ندارید به جای آن یک کتاب صوتی بگیرید. مهمترین چیز اینست که از استراتژی‌های مد روز استفاده نکنید بلکه آن‌هایی را به کار بگیرید که به شما جواب می‌دهند.

۳- درباره‌ی اهدافتان واضح باشید

مشخص کردن اهدافتان از زبان‌آموزی یک عنصر مهم دیگر برای باانگیزه و متمرکز ماندن بر روی آن‌ چیزی است که در تلاش برای کسبش هستید. موفقیت برای شما چه شکلی است؟ تلاش به تجسم آن کنید. آن را بنویسید و مرتباً به سراغش باز گردید تا تصویر ذهنی از موفقیت را در مغز خود تازه نگاه دارید. هربار که انگیزه‌ی‌تان کمی کاهش می‌یابد، به خود یادآوری کنید که حصول اهدافتان چه شکلی است و چه حسی دارد.

۴- اهداف خود را خُرد کنید

کسب روانی در صحبت کردن ممکن است خیلی طاقت‌فرسا به نظر برسد، مخصوصاً وقتی تازه شروع کرده‌اید. به خاطر همین مهم است که هدف نهایی‌تان را به اهدافی کوچکتر و دست‌یافتنی‌تر تبدیل کنید. در تلاش برای یادگیری فرانسوی هستید؟ چرا سه ماه اول یادگیری را به این عنوان نمی‌بینید که: یادگیری ۱۰۰ لغت بسیار متداول.