چگونه فرانسوی صحبت کنیم: راهی سریع‌تر برای یادگیری فرانسوی

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد چند پیشنهاد خواهیم داشت که بتوانید سریع تر فرانسه یاد بگیرید. پس اگر می خواهید بدانید چگونه فرانسوی صحبت کنیم: راهی سریع‌تر برای یادگیری فرانسوی پس با ما همراه باشید.

چگونه فرانسوی صحبت کنیم: راهی سریع‌تر برای یادگیری فرانسوی
چگونه فرانسوی صحبت کنیم: راهی سریع‌تر برای یادگیری فرانسوی

نظرات یک کارشناس برای اینکه چگونه فرانسوی صحبت کنیم: راهی سریع‌تر برای یادگیری فرانسوی

پس می‌خواهید بفهمید که چگونه فرانسوی صحبت کنید؟

میلیون‌ها زبان‌آموز در سرتاسر دنیا همین حالا در حال یادگیری زبان فرانسوی هستند، پس در جمع فوق‌العاده‌ای هستید.

و می‌توانید زودتر از آن‌چه فکر می‌کنید صحبت به زبان فرانسوی را یاد بگیرید.

بله، برخی از جنبه‌های زبان فرانسوی می‌تواند سخت باشد، مثل هر زبان دیگری. اما فرانسوی در اغلب قسمت‌ها، زبان ساده‌ای برای یادگیری است.

من مانند هر زبان دیگری به سطحی پیشرفته در فرانسوی دست یافتم و در کمتر از یک سال بعد از شروع به یادگیری آن مدرک B2 دریافت کردم و بعداً آماده شدم که سر جلسه‌ی آزمون‌های سطح C بنشینم.

شما هم می‌توانید این کار را بکنید.

من مایل هستم ۷ مرحله را که به شما کمک می‌کند فرانسوی صحبت کنید، به اشتراک بگذارم. این رویکردی زبانی برای یادگیری فرانسوی است. شما می‌توانید چه در سطح مقدماتی و چه پس از سال‌ها یادگیری زبان فرانسوی از این رویکرد استفاده کنید.

این مراحل را دنبال کنید و پیش از آن‌که متوجه شوید در حال صحبت به زبان فرانسوی خواهید بود.

مرحله‌ی اول: عاشق زبان فرانسوی شوید

کلید یادگیری زبان فرانسوی در چیست؟ اشتیاق

فرانسوی زبان عشق است  برای صحبت به هر زبانی باید عاضق آن شوید یا لااقل دلیلی بسیار خوب بیابید که به آن بچسبید حتی وقتی سخت می‌شود.

«چراییِ بزرگ شما» برای یادگیری زبان فرانسوی شما را در طول بلندی‌ها و پستی‌های یادگیری بک زبان جدید با انگیزه نگاه خواهد داشت. چیزی خواهد بود که وقتی در یادگیری فرانسوی احساس یأس می‌کنید و شروع شک کردن می‌نمایید، به آن چنگ بزنید.

هر کسی چرایی بزرگ خودش را در صحبت کردن به زبان فرانسوی دارد.

در اینجا به یکسری دلیل خیلی خوب برای عاشق زبان فرانسوی شدن اشاره می‌کنیم:

 • برای سفر در دنیا. فرانسوی زبان رسمی بیش از ۲۵ کشور است و در کشورهای زیادتری نیز به صورتی گسترده تکلم می‌شود.
 • برای مکالمه با اعضای فرانسوی زبان خانواده.
 • برای خواندن آثار ادبی کلاسیک قرانسوی (مثلاً ویکتور هوگو، اِمیل زولا، الکساندر دوما و گوستاو فلابرت.)
 • برای برقراری ارتباط با گویشوران بومی فرانسوی.
 • برای کسب نگاهی داخلی از فرهنگ فرانسوی.

چرا می‌خواهید فرانسوی یاد بگیرید؟ دلیل شخصی و معنادار خود را برای مطالعه‌ی فرانسوی پیدا کنید و از آن در استفاده از حفظ روند خود در تمام طول مسافرت زبانی استفاده کنید.

مرحله‌ی دوم: یک فرانسه‌ی کوچک در خانه‌ی خود بسازید.

برای اینکه خود را در زبان فرانسوی غوطه‌ور سازید نیاز ندارید که در فرانسه زندگی کنید. در حقیقت می‌توانید در هرجا که زندگی می‌کنید خود را در زبان فرانسوی غرق کنید.

در اینجا به یکسری از نکات مورد علاقه‌ام که می‌توانید برای غوطه‌ورسازی خود در زبان فرانسوی از آن‌ها استفاده کنید اشاره می‌کنم:

 • تلفن همراه هوشمند خود را به یک گویشور فرانسوی تبدیل کنید. تنظیمات زبانی گوشی خود را به فرانسوی تغییر دهید. می‌توانید کار مشابه را با کامپیوتر خود نیز انجام دهید.
 • به دنبال گویشوران فرانسوی در شهر خود بگردید. اغلب شهرهای دنیا، بزرگ یا کوچک، جمعیتی از متکلمین فرانسوی خواهند داشت. احتمال این‌که نزدیک شما باشند وجود دارد.
 • برنامه‌های تلویزیونی و فیلم‌های فرانسوی ببینید. زیرنویس را روشن کنید تا سرعت فرآیند یادگیری‌تان را بالا ببرید.
 • به رادیوی فرانسوی زبان گوش دهید. می‌توانید زبان فرانسوی بسیاری با گوش کردن به ترانه‌های فرانسوی یاد بگیرید.

مرحله‌ی سوم: کتاب اصطلاحات فرانسوی خود را بنویسید

فرانسوی را خیلی سریع‌تر خواهید آموخت اگر بر روی کلمات و عباراتی متمرکز شوید که مرتبط با زندگی هستند. به علاوه وقتی مکالمه‌ای واقعی به زبان فرانسوی دارید قادر خواهید بود درباره‌ی خودتان صحبت کنید.

به این خاطر است که تهیه‌ی کتاب عبارات فرانسوی را پیشنهاد می‌کنم.

پیشنهاد می‌کنم کتاب عبارات خود را با موارد زیر آغاز کنید:

 • “Je viens de من متولد کشور … هستم.
 • “Dans mon temps libre, j’aime [your favourite activities]” در اوقات فراغتم دوست دارم به … بپردازم.
 • “Je veux apprendre le français parce que د.ست دارم فرانسوی یاد بگیرم چون …
 • “Je suis [occupation]” من (شغل شما) هستم.
 • آیا هیچ اطلاعات جالب دیگری درباره‌ی خود دارید (آیا زبان دیگری را فرا گرفته‌اید؟ به مکان‌های غیرمتعارف سفر کرده‌اید؟)

مرحله‌ی سوم: قبول کنید که صحبت کردنتان در ابتدا مسخره به نظر خواهد رسید

اگر پیش از این زبانی خارجی را به بلندی صحبت نکرده‌اید، امکان دارد که احساسی ناشیانه داشته باشد.

این مخصوصاً در مورد زبان فرانسوی صادق است. فرانسوی شامل اصواتی است که در انگلیسی وجود ندارند. وقتی تا الان تنها یک زبان را صحبت کرده‌اید، حالت دادن به لب‌ها و زبانتان به شکل‌هایی جدید برای ساختن اصواتی نا‌آشنا می‌تواند ناهنجار باشد؛ مانند شنیدن نُتی اشتباه در آهنگی مشهور.

برخی از زبان‌آموزان اجازه می‌دهند که این مسئله عقب نگاهشان دارد. آن‌ها احساس خجالت می‌کنند که چیزهایی اشتباه بگویند و مرتکب خطا شوند.

با صحبت کردن به زبان فرانسوی حتی وقتی احساس مسخرگی می‌کنید بر این ترس غلبه کنید. به این ترتیب فرانسوی را بسیار سریع‌تر یاد خواهید گرفت.

و باور کنید هیچ‌کس به شما نخواهد خندید.

مرحله‌ی چهارم: فرآیند یادگیری فرانسوی خود را با استفاده از نکات زبانی سرعت بخشید

نکات زبانی، میانبرهایی هستند که به شما کمک می‌کنند زبانی را سریع‌تر یاد بگیرید.

در اینجا به یکسری از فوت و فن‌های زبانی مورد علاقه‌ام اشاره می‌کنیم که می‌تواند سرعت یادگیری زبان فرانسوی شما را بیشتر کند:

 • سیستم تکرار با فاصله (به اختصار SRS). SRS شیوه‌ای عالی برای به خاطر سپردن واژگان و عبارات با استفاده از فلش‌کارت‌های مجازی است. وسیله‌ی SRS مورد علاقه‌ی من که Anki نام دارد رایگان است و به شما اجازه می‌دهد فلش‌کارت‌های خود را بسازید تا بتوانید ستونی از کتاب اصطلاحات فرانسوی شخصی بسازید.
 • یادیارها. یک کاخ حافظه، شیوه‌ای مؤثر برای حک کردن کلمات فرانسوی روی مغز شماست.
 • تکنیک پومودرو. مدت زمان مطالعه‌ی‌تان را به قسمت‌های ۲۵ دقیقه‌ای تبدیل کنید. این کار به شما تمرکزی بهتر می‌دهد تا بتوانید در مدتی کوتاه‌تر چیزهای بیشتری یاد بگیرید.

مرحله‌ی پنجم: مکالمه‌ای واقعی با گویشوران بومی زبان فرانسوی داشته باشید

مؤثرترین راه برای یادگیری یک زبان صحبت کردن از همان روز اول است. این مخصوصاً وقتی درست است که با گویشوران بومی زبان فرانسوی مکالمه داشته باشید.

کجا می‌توانید گویشوران بومی پیدا کنید که با آن‌ها تمرین نمایید؟ واقعاً راحت است.

صرفنظر از اینکه کجا زندگی می‌کنید همچنان می‌توانید چه آنلاین و چه در خارج از اینترنت افرادی را پیدا کنید و با ایشان فرانسوی صحبت کنید. من دوست دارم در جاهای زیر به دنبال گویشوران فرانسوی بگردم:

 • Italki: این اولین جایی است که برای پیدا کردن گویشوران فرانسوی به آن مراجعه می‌کنم. می‌توانید به صورت رایگان شرکای زبانی قابل تعویض بیابید. یا با قیمتی معقول هزینه‌ی درس‌های انفرادی را بپردازید.
 • com: اغلب شهرهای بزرگ دارای یک Meetup برای گویشوران فرانسوی یا یادگیرندگان این زبان است. CouchSurfing یکی دیگر از راه‌های مورد علاقه‌ی من برای ملاقات با فرانسوی‌زبانان است.
 • HelloTalk: این برنامه‌ی رایگان برای موبایل به شما کمک می‌کند تا فرانسوی زبانانی را که زبان مادری شما را فرا می‌گیرند، پیدا کنید.

مرحله‌ی ششم: از ارتباط دهندگان مکالماتی برای ایجاد مکالمه‌ای طبیعی‌تر استفاده کنید

مکالمات شامل چیزهایی به مراتب بیشتر از مبادله‌ی ساده‌ی اطلاعاتِ خالی هستند. اگر اینطور بودند به طرز وحشتناکی احمقانه به نظر می‌رسیدند. و در دنیایی این چنینی، مکالمه‌ای با یک همکار ممکن است چیزی شبیه به این باشد:

You: “How was your weekend?”
Them: “It was fine.”
You: “Mine wasn’t.”
Them: “Oh.”

کسل‌کننده است، نه؟

مطمئنم که در زبان بومی خود این چنین صحبت نمی‌کنید. بیشتر احتمال دارد اطلاعاتی را که منتقل می‌کنید با استفاده از عباراتی غنی سازید تا حالت و میزان ادب شما را نشان دهد یا صرفاً بین موضوعات گذر کند.

مکالمه‌ی مشابه که به طرزی طبیعی‌تر صحبت شده، ممکن است این چنین به نظر برسد:

You: “So, how was your weekend?”
Them: “It wasn’t bad, thanks for asking. How about yours?”
You: “Actually, it wasn’t that great, to be honest.”
Them: “Oh, I’m sorry to hear that. What happened?”

می‌بینید مکالمه چقدر بهتر جریان می‌یابد؟

هر دو مکالمه اساساً اطلاعاتی مشابه را انتقال می‌دهد اما دومی از ارتباط‌دهندگان مکالماتی استفاده می‌کند. این‌ها عباراتی کوتاه هستند که برای طبیعی‌تر ساختن مکالمه و کتر کردن زمختی و انقطاع آن به کار می‌روند.

ارتباط‌دهندگان مکالماتی در دیالوگ بالا عبارتند از: “Thanks for asking”, “How about you?”, “Actually”, “To be honest” and “I’m sorry to hear that”. این‌ها عباراتی هستند که مردم در خلال مکالمه‌های روزمره‌ی خود و صرفنظر از موضوع، بارها و بارها استفاده می‌کنند.

اگر این‌ها و سایر ارتباط‌دهندگان مکالماتی در زبان فرانسوی را یاد بگیرید، مکالمالتتان به ارتفاعاتی جدید دست خواهد یافت. قادر خواهید بود علاقه‌ی نفر مقابل را در نظر بگیرید و جملات خود را از حالت «خام» بودن خارج کنید. متوجه خواهید شد که با استفاده از زبان فرانسوی بیشتر گپ خواهید زد. این تمرین اضافی در نتیجه شما را به گویشور فرانسوی بهتری تبدیل خواهد کرد.

گام ۷: روی جنبه های راحت زبان فرانسه تمرکز کنید

یادگیری زبان فرانسوی در واقع راحت تر یا سخت تر از زبان های دیگر نیست، ‌اما شما اگر فقط روی جنبه های سخت زبان فرانسه متمرکز شوید سریعا این را فراموش می کنید.

هر وقت که مایوس شدید، به همه ی روش هایی فکر کنید که زبان فرانسه در واقع زبان راحتی برای یادگیری است:

زبان فرانسه زبان راحتی است چون:

 • برعکس زبان روسی هیچ مواردی ندارد ( حالت فاعلی، حالت مفعولی و غیره)
 • برخلاف خیلی از زبان های آفریقایی و آسیایی، این زبانی آوایی نیست.
 • به دلیل تاریخ در هم تنیده شده ی آن ها، لغات انگلیسی زیادی را با زبان انگلیسی قسمت می کند.
 • از الفبای لاتین استفاده می کند.
 • فقط دو اسم جنسیتی دارد، برعکس زبان آلمانی که سه تا دارد.

وقتی دارید یاد می گیرید که چه طور به زبان فرانسوی صحبت کنید این موارد مسلم را به یاد داشته باشید، و به یک‌ باره جنبه های سخت تر زبان آن قدرها هم بد به نظر نمی رسد!

شما می توانید این کار را انجام دهید!

هر شخصی که تا به حال زبان فرانسوی را یاد گرفته است (حتی افراد بومی، که وقتی بچه بودند آن را یاد گرفتند) یک زمانی در زبان مبتدی بوده است. همه ی آن ها موفق شدند زبان فرانسوی را به طور سلیس صحبت کنند، و شما هم می‌توانید. فقط لازم است شما تا جایی که می توانید از زبان فرانسه ی خود استفاده کنید. تا جایی که می توانید برای یادگیری زبان فرانسوی وقت بگذارید. و، مهم تر از آن، خود را باور کنید.