استراتژی های ریدینگ آیلتس

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد به استراتژی های ریدینگ آیلتس و نحوه استفاده از این استراتژی ها را با چند متن بسیار کوتاه آموزش می دهد. پس این مطلب را از دست ندهید.

استراتژی های ریدینگ آیلتس
استراتژی های ریدینگ آیلتس

اما استراتژی های ریدینگ آیلتس را با هم ببینیم:

استراتژی #۱: اول سوال – بعد خواندن

۱. اول هر عنوان را بخوانید. تمام عناوین را به طور کامل بخوانید و تلاش کنید تا کاملاً معنای هر کدام را متوجه شوید. در این جا نقل بیان با حفظ معنا اما به شکلی دیگر، در فهمیدن ایده ی اصلیِ عنوان کمک می کند.

۲. دور لغات اصلی در عناوین خط بکشید. به محض این که شما عناوین را به طور کامل خواندید، زیر هر لغت اصلی یا دور آن ها خط بکشید، مانند نام ها، مکان ها، تاریخ ها، و اسامی. این به شما اجازه می دهد تا عنوان صحیح را راحت تر به پاراگراف مناسب خود مرتبط کنید.

۳. حواستان به هر گونه شباهت یا تفاوت بین عناوین باشد. اغلب، عناوین در این نوع از سوال یا خیلی مشابه هستند یا به طور کامل مخالف هم هستند. انتخاب لغاتِ اصلی به شما اجازه خواهد داد تا شباهت ها و تفاوت های بین عناوین را متوجه شوید، پس موقعی که زمان انتخاب فرا برسد، در واضح تر شدن گزینه ها کمک خواهد کرد.

۴. اولین و آخرین جمله ی پاراگراف را بخوانید. بیش تر مواقع، ایده ی اصلی پاراگراف در جمله ی اول و/یا جمله ی آخر پاراگراف است. با دقت خواندن این جملات تمرین خوبی است چون در وقت صرف جویی می شود. سریع و به طور سطحی خواندن جملات دیگرِ پاراگراف هم مهم است چون احتمال دارد که تا جمله ی دوم یا سوم به ایده ی اصلی نرسید.

۵. عنوانی را انتخاب کنید که برای پاراگراف مناسب ترین است. دوباره تمام عناوین را بخوانید و یکی را انتخاب کنید که از همه بیش تر با پاراگراف مطابقت دارد. اگر شما درباره ی تفاوت بین عناوین متعدد مطمئن نیستید، از تمام آن ها یادداشتی تهیه کنید و ادامه دهید. به محض این که شما تمام پارگراف ها را خواندید احتمالاً جواب ها واضح تر می شوند، و به شما اجازه خواهند داد تا روی بعضی از گزینه های عناوین خط بکشید.

به یاد داشته باشید که شما به دنبال ایده ی اصلی پاراگراف هستید، نه به دنبال جزئیاتی مخصوص. بعضی از عناوین هدفشان این است تا با داشتن جزئیاتی مشابه با پاراگراف مانند یک لغت مطابق شما را گیج کنند، اما این احتمالاً ایده ی اصلی نیست.