راهنمای سوالات True False Not Given آیلتس ریدینگ

آموزش سوالات True False Not Given آیلتس

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد در بخش ریدینگ آیلتس مشکل اصلی زبان آموزان را قسمت True False Not Given می داند. خیلی از داوطلبان بیان می کنند که در این سوالات و به خصوص در بخش تشخیص تفاوت False و Not Given مشکل دارند. پس ما برایتان کامل ترین راهنمای سوالات True False not given آیلتس را در این مطلب می آوریم که با خواندن آن دیگر نیاز به هیچ کتاب و یا جزوه دیگری ندارید. پس با ما همراه باشید.

توجه داشته باشید که به این سوالات ممکن است Yes No Not Given Question هم گفته شود. پس یادتان باشد که هر دو اسمی که بیان شد به یک نوع سوال گفته می شه و اصلا جای نگرانی نیست.


اول بیایید درصد تکرار این سوالات در هر آزمون آیلتس را در جدول زیر ببینیم:

احتمال بودن در هر آزموندرجه سختیتعداد سوالات True False Not given
100 %4 از ۱۰معمولا ۷ تا ۱۵ سوال از ۴۰ سوال
جدول اطلاعات سوالات True False Not Given

در بخش True False Not Given چه کاری باید انجام دهید؟

آزمون ریدینگ IELTS انواع پرسش های TRUE /FALSE /NOT GIVEN (T /F /NG)دارد که ممکن است ۷ تا ۱۵ سؤال داشته باشد و زبان آموز باید مشخص کند جمله ها درست، غلط یا داده‌ نشده است.

  • شما باید ببنید که جملاتی که داده شده اند بر اساس متن درست هستند یا اشتباه هستند یا اطلاعاتی راجع به آن در متن داده نشده است.
  • همه ی جمله های سوال مطمئنا مربوط به موضوع متن داده شده هستند. با اینحال، ممکن است به صورت کاملا مستقیم و شفاف در متن اشاره نشده باشند.
  • همه ی جمله ها باید تنها با در نظر گرفتن متن تحلیل شوند و بر اساس متن داده شده پاسخ داده شوند. (یعنی از خودتون فکر نکنید و فقط به متن توجه کنید)

این ویدیو آموزش سوالات True False Not Given آیلتس را حتما ببینید:

در این ویدیو به توضیح کامل در مورد سوالات Yes No Not Given می پردازیم و می تونید با مثال ببینید که چطور به راحتی می تونید نمره کامل این بخش رو بدست بیارید.


تکنیک های ریدینگ True False Not Given

• هرگز عجله نکنید. این سوالات در نگاه اول شما را گول می زنند.

• به پرسش ها بچسبید تا هرگز اشتباه نکنید.

•  سه سوال کلیدی زیر را حتما بپرسید

  • ۱٫ آیا جمله سوال موافق با جملات متن است؟ اگر جواب مثبت است پس True ,اگر نه سوال بعدی را بپرسید.
  • ۲٫ آیا جمله سوال خلاف جملات متن است؟ اگر جواب مثبت است پس False و اگرنه سوال بعدی را بپرسید
  • ۳٫ اصلا این جمله درست یا غلط تو متن اومده؟ اگر جواب مثبت است پس Not Given را انتخاب کنید

جواب را بر اساس دانش خود حدس نزنید

اگر فکر می کنید که جوابی بخاطر اینکه شما در جایی شنیدید یا خواندید صحیح یا غلط است نباید از این دانش برای پاسخ گویی به سوال استفاده کنید.

از جواب های دیگرتان استفاده کنید

در تمامی آزمون‌های رسمی مهارت ریدینگ منتشر شده همیشه حداقل یک جواب صحیح یک جواب غلط و یک جواب اشاره نشده وجود دارد.

این بدین معنی است که اگر شما از تمامی جوابهای خود به جز یکی مطمئن هستید باید از جوابی استفاده کنید که هنوز از آن استفاده نکردید.

به عنوان مثال ۴ سوال دارید و مطمئن هستید که سه سوال اول True, Trueو False هستند پس یک حدس خوب برای سوال چهارمی Not Given خواهد بود.

اول سوال را بخوانید!

این به شما کمک خواهد کرد تا متن را سریع بخوانید تا آنچه را که به دنبالش هستید پیدا کنید.

همیشه به سوال جواب دهید (از نمره منفی نترسید)

حتی حدس زدن هم بهتر از این است که اصلاً جوابی ندهید. ارائه نکردن هیچ گونه پاسخی شانسِ جواب درست را از شما می گیرد. آیلتس نمره منفی ندارد، پس حتی شده به صورت شانسی هم جواب بدهید.

به مترادف کلمات هم دقت کنید

حواستان به مترادف ها (لغات مختلف با معنای مشابه) و حالات منفیِ کلمات باشد. متن احتمالاً دقیقاً از همان لغات سوال استفاده نمی کند.

برای دیدن آخرین تغییرات بخش ریدینگ آیلتس در امسال، حتما مطلب آیلتس چیست را ببنید


چرا دانش آموزان با TRUE /FALSE /NOT GIVEN مشکل دارند

چرا زبان آموزان با این سوالات True False Not Given آیلتس مشکل دارند؟

• اولاً داوطلب ها غالباً درباره ی معنای واقعی این اصطلاحات گیج می شوند. (یعنی نمی دونن True واقعا چیه و یا False کدومه یا not Given رو چطوری تشخیص بدن)

• دوماً، این نوع از سؤالات را نمی توان مستقیماً با پیدا کردن یا تطابق دادن کلمات کلیدی پاسخ داد. ( یعنی ممکن است کلمه که در سوال استفاده شده به صورت مترادف یا هم معنی در متن باشه نه خود کلمه)

بیایید بهتر متوجه این مشکلات شویم.

True /False /Not Given را چطور تشخیص دهیم؟

هر بار که جمله ای در سوال دارید اول از خود بپرسید آیا متن یا نویسنده ی متن این جمله را به عنوان یک حقیقت یا نظر یا دلیل مطرح می کند؟ (یعنی این جمله در متن مورد اشاره قرار گرفته؟)

۱٫ اگر پاسخ بله است، جمله صحیح یا True می باشد.

۲٫ اگر پاسخ بله نیست، باید سؤال دیگری را برای همان جمله مطرح کنید- «آیا این جمله بر خلاف حقیقت یا نظر یا دلیل ذکرشده در متن است.» اگر پاسخ بله است پس جمله غلط یا False می باشد.

۳٫ اگر پاسختان به سؤال دوم خیر می باشد باید برای پرسیدن سوال سوم خیلی مراقب باشید «صرفنظر از میزان درستی جمله آیا در متن ذکر شده است ( یعنی اصلا کاری به درستی یا غلطی جمله نداشته باشین، اصلا تو متن به این جمله و معناش اشاره شده است یا نه»؟ اگر پاسخ خیر است پس “داده‌نشده” یا Not Given می باشد.


یک نمونه سوال به همراه توضیحات از سوالات Yes No Not Given آیلتس

در زیر مثالی از شکل و فرمت این سوالات را می توانید ببینید.

Are following statements true, false or not given according to the information given in the passage?

In boxes 1 to 5 in your answer sheet, write:

TRUE – If the statement matches the information in the passage.

FALSE – If the statement contradicts the information in the passage.

NOT GIVEN – If the information is not found in the passage.

The question can alternatively take this form.

Question 2:

Do the following statements agree with the information given in reading passage 2?

Answer True, False or Not given to questions 6–۱۰٫

True if the statement agrees with the information
False if the statement contradicts the information
Not given if there is no information on this
فرمت سوالات درست غلط آیلتس

نمونه سوالات True False Not Given آیلتس به همراه توضیح و جواب ها

حالا وقت آن رسیده که با یک مثال به سراغ سوالات True False Not Given برویم و با توضیحات کامل ببنیم چطور باید نمره کامل را در این سوالات بدست بیاورید. به متن زیر توجه کنید.

The first Britons (people who live in the United Kingdom) were the Picts, who arrived about 10,000 years ago. In the eighth century B.C., the Celts arrived from Europe and pushed the Picts north into Scotland. In A.D. ۴۳, the Romans invaded and ruled for nearly 400 years. They built roads, bathhouses, sewers, and large villas.

By the sixth century A.D., German people known as Angles, Jutes, and Saxons were moving into Britain. The Angles gave their name to England, and English people became known as Anglo-Saxons. From the 900s to the 1400s, England was ruled by Viking, Danish, and Norman invaders. In 1485 the Welsh noble Henry Tudor claimed the English crown and became Henry VII, the first of five Tudor monarchs. Several important lines of kings and queens followed.

 By the 1800’s, Britain was one of the most powerful nations in the world. Trade generated immense wealth, and the country built a huge overseas empire. But the early ۲۰th century was a time of setbacks for Britain. Drained by World War I and II, Britain could no longer afford its empire, and most of its colonies became independent.

Now, try and answer these questions.

سؤال ۱ تا ۵:

آیا جمله های زیر موافق با اطلاعات داده شده در متن شماره ۲ هستند؟ به پرسش های ۱ تا ۵ با صحیح، غلط یا داده‌نشده پاسخ دهید.

۱٫  The Celts were preceded by the Picts in United Kingdom.

۲٫ The Romans ruled for nearly half a millennium.

۳٫ The first of the Tudor monarchs came to power in the 15th century.

۴٫ Trade made Britain one of the most powerful nations in the world.

۵٫ Most of Britain’s colonies fought their war of independence during World Wars I & II.

جواب سوالات بالا به این صورت است:

۱٫         True

۲٫         False

۳٫         True

۴٫         Not Given

۵٫         Not Given

توضیح جواب های سوالات ۱ تا ۵

۱٫ بیایید سوال اول را در نظر بگیریم: The Celts were preceded by the Picts in United Kingdom.

پاسخ:

در این سوال مهم است که لغت preceded را درک کنیم چراکه کلید پاسخ است. به علاوه جواب این جمله را نمی توان مستقیماً با پیدا کردن کلمه کلیدی و مطابقت با متن به دست آورد.

Preceded یعنی «از لحاظ زمانی یا ترتیبی پیش از چیز دیگری قرار گرفتن». حالا با در نظر گرفتن معنای preceded نگاهی دوباره به جمله بیاندازید. این جمله یعنی «پیکت ها (مردمان غیر سلتی) پیش از سلتی ها» آمدند.

در متن داده شده به دنبال اطلاعاتی راجع به پیکت ها و سلتی ها بگردید. می توانید آن را در چند خط اول  پاراگراف اول پیدا کنید- “The first Britons (people who live in the United Kingdom) were the Picts, who arrived about 10,000 years ago.

In the eighth century B.C., the Celts arrived from Europe and pushed the Picts north into Scotland. این خطوط به وضوح می گویند که پیکت ها اول آمدند و سلتی ها که آنها را مجبور به عقب نشینی به اسکاتلند کردند، بعداً آمدند.

حالا سؤال را بپرسید:  آیا متن یا نویسنده ی متن این جمله را به عنوان یک حقیقت یا نظر یا دلیل مطرح می کند؟ اگر پاسخ بله است، جمله صحیح یا True می باشد.

۲٫ حالا به سوال دوم نگاه کنید: The Romans ruled for nearly half a millennium.

پاسخ:

در این سوال مهم است که لغت millennium را درک کنیم چرا که کلید پاسخ است. یک Millennium یعنی دوره ی زمانی هزارساله. پس، نصف یک Millennium می شود ۵۰۰ سال. با در نظر گرفتن این معنا، سوال را می توان دوباره به اینصورت مطرح کرد: «The Romans ruled for nearly 500 years.»

در متن داده شده به دنبال اطلاعاتی راجع به رومی ها بگردید. می توانیم این خطوط را پیدا کنیم: «In A.D. 43, the Romans invaded and ruled for nearly 400 years.” این خط به وضوح اعلام می کند که رومی ها به مد ۴۰۰ سال حکومت کردند (که در تضاد با سوال است).

پس بیایید سؤآل را بپرسیم آیا متن یا نویسنده ی متن این جمله را به عنوان یک حقیقت یا نظر یا دلیل مطرح می کند؟ پاسخ قطعاً بله نیست در این مورد، باید سؤال دیگری را برای همان جمله مطرح کنید- «آیا این جمله بر خلاف حقیقت یا نظر یا دلیل ذکرشده در متن است.» بله پاسخ ما است، چون در متن گفته است که رومی ها به مدت ۴۰۰ سال حکومت کردند. پس این سوال غلط یا False است.

۳٫ بیایید سوال سوم را در نظر بگیریم: Trade made Britain one of the most powerful nations in the world.

پاسخ:

در متن داده شده به دنبال اطلاعاتی راجع به بازرگانی بگردید. می توانیم آن را در پارگراف سوم متن پیدا کنیم، “By the 1800’s, Britain was one of the most powerful nations in the world. Trade generated immense wealth, and the country built a huge overseas empire.

این دو خط راجع به تبدیل شدن بریتانیا به یکی از قدرتمندترین کشورها صحبت می کند و اینکه  با استفاده از ثروت ناشی از بازرگانی امپراطوری بزرگی در خارج از کشور بنیان نهاده است.

با اینحال به وضوح بیان نمی کند که بازرگانی باعث تبدیل بریتانیا به یکی از قدرتمندترین کشورها شده است.

حالا سؤال را بپرسید: آیا متن یا نویسنده ی متن این جمله را به عنوان یک حقیقت یا نظر یا دلیل مطرح می کند؟ واضح است که پاسخ قطعاً بله نیست

در این مورد، باید سؤال دیگری را برای همان جمله مطرح کنید- «آیا این جمله بر خلاف حقیقت یا نظر یا دلیل ذکرشده در متن است.» نه چون جمله بر خلاف هیچ حقیقت یا نظری که در متن ذکر شده است نمی باشد.

حالا باید برای پرسیدن سؤال سوم خیلی مراقب باشید «صرفنظر از میزان درستی سوال آیا در متن ذکر شده است»؟ حالا، اگر نگاهی به متن بیاندازیم، در هیچ قسمتی رابطه ای میان بازرگانی و قدرت بریتانیا در جهان عنوان نشده است. پاسخ پرسش سوم نه می باشد. بنابراین مورد «داده نشده» Not given است.

چطور به راحتی از گیج شدن بین True False Not Given جلوگیری کنیم

حالا وقت این رسیده که به شما نشان دهیم که اگر سوالات کمی پیچیده تر بودن مثل سوال ۴ و ۵ و شما بین گزینه ها گیر کردید چه کاری باید انجام دهید. ممکن است شما بین دو گزینه گیر کنید و نتوانید تصمیم بگیرید! اصلا نگران نباشید ما در زیر راه حل این مورد را به شما نشان می دهیم.

بیایید دوباره نگاهی به سوال ۴ بیاندازیم  Trade made Britain one of the most powerful nations in the world. این سوال به نظر درست می رسد و شاید دانشی قبلی داشته باشید که باعث شود چنین عقیده ای داشته باشید. (ما پیشنهاد می کنیم به هیچ وجه از دانش قبلی و اطلاعات عمومی خود استفاده نکنید)

اما با در نظر گرفتن متن پاسخ تان به این سؤال چیست: آیا متن یا نویسنده ی متن این جمله را به عنوان یک حقیقت یا نظر یا دلیل مطرح می کند؟ دوباره نگاهی مجدد به جمله درباره ی بازرگانی در پاراگراف متن آخر بیاندازید. جمله داده شده در هیچ جای متن ذکر نشده است پس پاسخ این سوال “نه” می باشد.

سپس سؤال دیگری را برای همان جمله مطرح کنید «آیا این جمله بر خلاف حقیقت یا نظر یا دلیل ذکرشده در متن است.» با دوباره نگاه کردن به متن متوجه می شویم که متن چیزی نمی گوید درباره ی اینکه بازرگانی، بریتانیا را به یکی از قدرتمند ترین کشورها تبدیل نکرد. پس پاسخ پرسش دوم “نه” می باشد.

حالا از خود سؤآل سوم را بپرسید: صرفنظر از میزان درستی جمله آیا نویسنده این رابطه را در جایی از متن میان بازرگانی و قدرت بریتانیا مطرح می کند؟ نه در هیچ کجا از متن نیامده است، اگرچه شاید با توجه به دانش قبلی فکر کنیم که احتمالاً این حرف درست است. پس پایخ این سؤال NOT GIVEN

تشخیص فرق False و Not Given

خب سوال ۵ پرسشی است  که می تواند زبان آموزان را میان گزینه های false  و not given به اشتباه بیاندازد.

بیایید نگاهی به این سوا بیاندازیم: Most of Britain’s colonies fought their war of independence during World Wars I & II.

۱٫ سوال در نگاه اول غلط به نظر می رسد. شاید بخواهید از همین اول آن را به عنوان FALSE مشخص کنید.

۲٫ اما واقعاً باید برای شناسایی پاسخ با سه سؤال شروع کنید. ( یادتان باشد همیشه این سه سوال کلیدی را بپرسید: ۱٫ آیا جمله سوال موافق با جملات متن است؟ ۲٫ آیا جمله سوال خلاف جملات متن است؟ ۳٫ اصلا این جمله درست یا غلط تو متن اومده؟

۳٫ پس, اول بپرسید آیا متن یا نویسنده ی متن این جمله را به عنوان یک حقیقت یا نظر یا دلیل مطرح می کند؟ به آخرین خط متن نگاه کنید: Drained by World War I and II, Britain could no longer afford its empire, and most of its colonies became independent. معنای این خط این است که بریتانیا در دو جنگ جهانی ثروت زیادی را از دست داد. بریتانیا پس از این دو جنگ ثروت کافی برای اداره ی امپراطوری اش نداشت و مستعمراتش خیلی زود تبدیل به کشورهایی مستقل شدند.

پس واضح است که پاسخ سؤآل اول بله نیست «چون نویسنده آن را در هیچ کجای متن ذکر نکرده است.

حالا از کجا می دانیم که جواب False است یا نه؟ بیایید ببینیم. سؤال اول این بود: آیا متن یا نویسنده ی متن این گزاره را به عنوان یک حقیقت یا نظر یا دلیل مطرح می کند؟

جمله داده شده مخالف هیچ اطلاعات یا حقیقت یا نظری در متن نیست. در واقع چیزهایی را می گوید که در متن ذکر نشده اند. بنابراین سوال را نمی توان FALSE تلقی کرد. بنابراین باید NOT GIVEN را به عنوان یک گزینه در نظر بگیریم.

پس باید سؤال دیگری را برای همان سوال مطرح کنید- «آیا این گزاره بر خلاف حقیقت یا نظر یا دلیل ذکرشده در متن است.» حالا چیزی در متن نیست که به وضوح مخالف با این گزاره باشد یعنی هیچ خطی در متن وجود ندارد که بگوید کشورهای مستعمره برای استقلال شان در طول جنگ جهانی اول و دوم مبارزه نکردند. هیچ جا به وضوح این را نمی گوید، پس پاسخ سؤآل سوم No می باشد. 

حالا باید برای پرسیدن سؤال سوم خیلی مراقب باشید «صرفنظر از میزان درستی جمله آیا در متن ذکر شده است»؟ دوباره به خط نگاه کنید،؛ آیا حرفی از کشورهای مستعمره می زند که در طول جنگهای جهانی برای استقلال شان مبارزه کرده اند؟ پاسخ خیراست پس Not Given یا “داده‌نشده” می باشد.


تشخیص فرق True با False

بیایید نگاهی به این سوال بیاندازیم:  The first of the Tudor monarchs came to power in the 15th century.

از متن ابتدا دنبال اطلاعات راجع به Tudor monarchs بگردید. می توانیم این اطلاعات را در پارگراف دوم متن پیدا کنیم: In 1485 the Welsh noble Henry Tudor claimed the English crown and became Henry VII, the first of five Tudor monarchs.

سال ۱۴۸۵ در اینجا مهم است چون نشان دهنده قرن است که متن سوال آن را ذکر کرده است. آن را با مداد مشخص کنید تا گمش نکنید. خب حدسمان ممکن است جمله را FALSE در نظر بگیرد و فکر کند ۱۴۵۸ قرن ۱۴ به حساب می آید. در واقع ۱۴۰۰ قرن پانزدهم محسوب می شود.

پس جمله در متن می تواند به عنوان In the 15th century, the Henry VII became the first Tudor monarchs to come to power در نظر گرفته شود.

پس توجه به تاریخ ها و سال ها و تحلیل آن ها با در نظر گرفتن سوال داده شده مهم است. پس صرفنظر از اینکه گزاره تا چه حد بی ربط به نظر برسد، هرگز بر اساس  حدس و گمان یا دانش عمومی آن را به عنوان FALSE در نظر نگیرید.

حالا اگر سؤال اول را بپرسیم آیا متن یا نویسنده ی متن این جمله را به عنوان یک حقیقت یا نظر یا دلیل مطرح می کند؟ پاسخ به سوال در واقع True است، همانطور که متن آن را به عنوان حقیقتی در پاراگراف دوم قید می کند.

ielts true false not given complete guide
ielts true false not given complete guide