در یادگیری زبان فرانسه ، از اول شروع نمی‌کنید

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد به زبان آموزان نشان می دهد که در یادگیری زبان فرانسه ، از اول شروع نمی‌کنید زیرا از قبل حداقل کمی انگلیسی می دانید.

در یادگیری زبان فرانسه ، از اول شروع نمی‌کنید
در یادگیری زبان فرانسه ، از اول شروع نمی‌کنید

اما چرا در یادگیری زبان فرانسه ، از اول شروع نمی‌کنید :

انگلیسی و فرانسوی، الفبا و میزان زیادی واژگان در اشتراک دارند. در حقیقت انگلیسی از لحاظ واژگانی با زبان فرانسوی بیش از هر زبان رومی دیگری اشتراک دارد (که شامل اسپانیایی، پرتغالی و ایتالیایی می‌شود).

زبان‌های رومی متعلق با خانواده‌ی هندو اروپایی هستند مانند زبان انگلیسی. با اینحال مردم انگلیس، ویلیام فاتح، اولین پادشاه انگلستان از نژاد نرماندی را دارند که از او برای میزان زیاد لغات فرانسوی در زبان انگلیسی تشکر کنند. او هجوم موفق نرماندی به انگلستان در سال ۱۰۶۶ پس از میلاد را رهبری کرد. ویلیام وقتی به تخت پادشاهی رسید اصلاً انگلیسی صحبت نمی‌کرد و با اینکه تلاش به یادگیری انگلیسی کهن کرد موفق نشد بر این زبان خارجی مسلط شود. در عوض فرانسوی تا قرن‌ها بعد در دادگاه‌های انگلستان تکلم می‌شد که زبان را کاملاً به آن‌چه که امروز می‌شناسیم تبدیل کرد.

یادگیری زبان فرانسوی در میان طبقه‌های اجتماعی به سرعت بر سر مُد آمد. در مدارس و دانشگاه‌ها تکلم می‌شد و در دادگاه‌ها. لغات انگلیسی مدرن در حوزه‌های دارو، اقتصاد، قانون و سیاست که ریشه‌ی قوی در لاتین دارند، به فرانسوی شباهت دارند.

انگلیسی به عنوان یک زبان ژرمنی که در گذشته شباهت زیادی با سایر زبان‌های نوردیک، آلمانی و هلندی داشته است، شروع به گرفتن لغات از ریشه‌ی آنگلونرمان و آنگلوفرنچ کرد که واژگانش را برای همیشه تحت تأثیر قرار داد. از یکسری لغاتی که احتمالاً در زندگی روزمره استفاده می‌کنید و در حقیقت ریشه‌ی فرانسوی دارند مانند pork، blue و administration متعجب خواهید شد.

پس اگر در انگلیسی روان صحبت می‌کنید، همین حالا هم در واژگان فرانسوی جلو هستید. با املا، تلفظ و معنای کلماتی مانند café، debut، encore و petite به همراه کلمات بسیار دیگر آشنا خواهید شد. این باعث می‌شود فرانسوی یکی از آسان‌ترین زبان‌ها برای گویشوران بومی زبان انگلیسی باشد تا از روز اول شروع به صحبت کردنش کنند. پس برای چه امتحانش نکنید؟