آیا آهنگ‌های کلام Tone در یادگیری زبان چینی خیلی مهم هستند؟

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد یک سوال بسیار مهم را در مورد آموش زبان چینی از دید یک کارشناس زبان چینی اشاره می کند. اما آیا آهنگ‌های کلام Tone در یادگیری زبان چینی خیلی مهم هستند؟ با ما همراه باشید تا به جواب این سوال برسید.

آیا آهنگ‌های کلام Tone در یادگیری زبان چینی خیلی مهم هستند؟
آیا آهنگ‌های کلام Tone در یادگیری زبان چینی خیلی مهم هستند؟

پس آیا آهنگ‌های کلام Tone در یادگیری زبان چینی خیلی مهم هستند؟

بسیاری از مردم به شما خواهند گفت “بله” و از تجربه‌ی خودشان تعریف خواهند کرد که دیگران به خاطر اهنگ کلام اشتباه آن‌ها متوجه منظورشان نمی‌شدند. آیا این واقعیت دارد؟ پاسخ من یک “نه” بزرگ است. چینی مانند بسیاری از زبان‌های دیگر، زبانی است که بر اساس بافت درست می‌شود. این در ابتدای سفر یادگیری‌تان چیز آسانی نیست، چون شما تنها چند لغت را می‌گویید و جمله‌ی‌تان خیلی کوتاه است.

در این صورت قطعاً گیج‌کننده است.

یک لطیفه‌ی چینی معروف درباره ی فردی غربی است که در رستورانی چینی پودینگ می خواهد از پیشخدمت می پرسد 水饺一碗多少钱 (shuǐ jiǎo yī wǎn duō shǎo qián?) – یک کاسه پودینگ چقدر می‌شود؟

اشتباهاً اینطور تلفظ می‌کند که 睡觉一晚多少钱 (shuì jiào yī wǎn duō shǎo qián) – یک شبخواب چقدر می‌شود. این از این جهت لطیفه است که در آن شرایط و محیط زبانی منطقی نیست.

یک پیشنهاد این است که صرفاً دهان‌تان را باز کرده و با اعتماد به نفس تمرین کنید. در نهایت، به تدریج که اسپیکینگ را تمرین می‌کنید و در مکالمات شرکت می‌کنید منظورتان فهمیده خواهد شد.

چه طور آهنگ‌های کلام را بیاموزید؟

بیش تر معلمان از شما می خواهند تا روش mā má mǎ mà را دنبال کنید و بارها آن را بخوانید. اما قبل از آن، ما باید بفهمیم که آواها چه طور ساخته شده بودند.

۱- آهنگ اول – یک آوای با گام بالا، طولانی و یکنواخت

به وقتی فکر کنید که یک دندان پزشک از شما می خواهد تا دهان خود را باز کنید و بگویید ‘AH’

۲- آهنگ دوم – یک آوای زیاد شونده. مشابه آهنگ صدایی است که موقع گفتن ‘?yes’ ایجاد می شود

۳- آهنگ سوم – یک آوای پایین و بالا

۴- آهنگ چهارم – یک آوای کم شونده و کوتاه. مشابه آهنگ صدایی است که موقع گفتن ‘!yes’ ایجاد می شود

کار نیکو کردن از پر کردن است. به جای تمرین های آواها، بیش تر توصیه می شود تا به گویشوران بومی گوش کنید و مکالمات بیش تری داشته باشید.