آموزش زبان قزاقی ( قزاقستانی )

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد تنها مرکز برگزاری دوره های آموزش زبان قزاقی ( قزاقستانی ) در ایران می باشد. برای اینکه با زبان قزاقی بیشتر آشنا شوید و یادگیری زبان قزاقی را شروع کنید با ما همراه باشید.

آموزش زبان قزاقی ( قزاقستانی )
آموزش زبان قزاقی ( قزاقستانی )

اما آموزش زبان قزاقی ( قزاقستانی ) را شروع کنید:

۱

اول تا حدی زبان های ترکیه ای و روسی بیاموزید. منابع زبانِ انگلیسی در قزاقی کم و نادر هستند، اما در زبان های ترکیه ای و روسی فراوان هستند. یکی از تنها مجموعه های کتاب/سی دی قزاقی که در انگلیسی قابل دسترس است Colloquial Kazakh نوشته ی Zaure Batayeva است؛ که زبان آموزان را به مهارت های مهمی مجهز می کند که برای برقراری ارتباط موثردر قزاقی و در حیطه ی وسیعی از موقعیت ها لازم دارند و مجموعه ای غنی از یادداشت های فرهنگی فراهم می کند. با این حال:

  • ترکیه ای زبانی است که بیش ترین گویشور را در میان زبان های ترکی دارد و بیش ترین گرامر و لغات اصلی اش را با قزاقی به اشتراک می گذارد. فراهم کردن دانشی کارآمد از زبان ترکیه ای انتقال شما را به قزاقی راحت می سازد، هم در معنای عوامل زبان شناسی و هم در مورد دسترسی بهتر به منابع. همچنین پای شما را به کتاب فروشی های زیادی در سراسر ترکیه باز می کند که ردیف های قابل ملاحظه ای از کتاب و منابع درباره ی زبان های ترکی دارند.
  • زبان روسی زبان رسمی قزاقستان است و زبان بین قومی برای برقراری ارتباط، تحصیلات، و تجارت هم در قزاقستان و هم در تمام اتحادیه ی شوروی سابق است که بیش تر گویشوران قزاقی و ترک زندگی می کنند. همچنین، خیلی از قزاق ها در بافت های مخصوصی (یعنی علم، تکنولوژی، اخبار و غیره) راحت تر هستند تا به زبان روسی ارتباط برقرار کنند و در بقیه ی بافت ها به قزاقی صحبت کنند (فرهنگ، موسیقی، زندگی روزانه، و غیره).

۲

الفبای Cyrillic را بیاموزید. زبان قزاقی به طور وسیعی در فرمی تغییر داده شده از الفبای Cyrillic نوشته می شود. امروزه، تقریباً هیچ منبع نوشتاری وجود ندارد که زبان قزاقی را به الفبای لاتین برای زبان آموزان خارجی رونویسی کند. داشتن تسلطی یکپارچه روی الفبای Cyrillic هم در رمزگشایی قزاقی کمک بزرگی برای شما خواهد بود و هم این که اگر به قزاقستان سفر کنید باعث می شود تا زمان خود را به راحتی در آن جا سپری کنید.

  • مطالب بالا اصولاً درباره ی قزاقستان و مغولستان صدق می کنند. قزاقستان همچنین یک سیستم نوشتاریِ لاتین محور را ارائه کرده است تا زبان نوشتاری را به هم خانواده های ترکی خود مثل ترکیه ای، آذری، و ازبکی که به طور وسیع تری صحبت می شوند، نزدیک تر کند.
  • بیش از یک میلیون از گویشوران قزاق که در چین زندگی می کنند از یک الفبای مشتق شده از عربی استفاده می کنند که با آن الفبایی مشابه است که برای نوشتن Uyghur استفاده می شد.

۳

به زبان قزاقی گوش کنید. در یوتیوب و اینترنت تعداد فراوانی از رسانه ی زبانی قزاقی، موسیقی، و فیلم وجود دارد که در مجموع برای افراد جهان در دسترس است. شما باید حالت شنیداری را در زبان پرورش دهید تا از لحاظ شناختی، رمز گشاییِ سیستمِ پیچیده ی لغوی و گرامریِ زبان قزاقی را تمیز دهید تا از آن چه که می شنوید اطلاعات معناداری دریافت کنید.

۴

قوانین انگلیسی را فراموش کنید. قزاقی، مانند زبان های دیگر ترکی یک سیستم گرامری و ساخت لغت بسیار پیچیده دارد:

  • ساختار جمله ی زبان قزاقی فاعل مفعول فعل (SOV) است: Mary market-to went (Mary went to the market)؛ John Frank-from old book bought. (John bought an old book from Frank).
  • در زبان قزاقی لغات به هم ملحق می شوند: این پسوندها را کنار هم ردیف می کند تا لغاتی طولانی را بسازد که در معنا و گرامر غنی هستند.

۵

موقع یادگیری زبان قزاقی خوش بگذرانید. قزاقی زبانی چالش برانگیز برای یادگیری است، اما ارزش تلاش کردن را دارد. نگران عالی صحبت کردن یا تسلط روی صرف پیچیده ی فعل و غیره نباشید چون این به طور طبیعی با لیسنینگ، تمرین، و زمان خواهد آمد.حواس خود را برای گوش کرن جمع کنید و از صحبت کردن نهراسید.

۶

به زبان قزاقی فکر کنید. شما برای این که به زبان قزاقی صحبت کنید باید به قزاقی فکر کنید. اگر شما در آسیای مرکزی زندگی نمی کنید یا موقعیت سفر به آن جا را ندارید این می تواند کاملاً چالش برانگیز باشد، با این حال، شما می توانید تا جایی که می شود با خواندن درباره ی قزاق ها شروع کنید، بیاموزید که چه طور غذای قزاقی درست کنید و غیره تا بهتر درباره ی مردم و روش زندگی شان بدانید.

۷

به قزاقستان و آسیای مرکزی سفر کنید. جماعت پراکنده ی قزاقی نسبتاً در خارج از آسیا محدود است، پس بهترین روش برای تجربه و تمرینِ زبان و فرهنگ این است که در جایی زندگی کنید که به آن زبان صحبت می شود. اگر تمام آن چه که می شنوید زبان روسی است در آغاز نهراسید، به خصوص در شهرهای اصلی – این میراث اتحاد جماهیر شوروی است. با این حال، هر چه بیش تر به مناطق روستایی سفر کنید، مردم قزاقیِ بیش تر و خالص تری را مشاهده می کنید. مردم قزاقی خیلی مغرور هستند و رسم داستان سرایی شفاهی و فرهنگی غنی دارند.