استراتژی غرق شدن در زبان برای یادگیری زبان

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد یک استراتژی موفق اشاره می کند که اگر توانایی انجام آن را داشته باشید مطمئنا بسیار موفق خواهید بود. استراتژی غرق شدن در زبان برای یادگیری زبان یک استراتژی بسیار موثر است. Emerging یا غرق کردن خودتان در زبان دوم بسیار مفید خواهد بود.

استراتژی غرق شدن در زبان برای یادگیری زبان
استراتژی غرق شدن در زبان برای یادگیری زبان

استراتژی غرق شدن در زبان برای یادگیری زبان چیست؟

فکر می‌کنم همه‌ی ما می‌دانیم که شناور شدن در زبان، روشی ایده‌آل برای بهتر شدن در یک زبان است. منظورمان از استراتژی شناور شدن در زبان چیست؟ واضح است که یعنی غوطه‌ور بودن در آن زبان. به عبارتی دیگر، شنیدن زبان، خواندن زبان، صحبت کردن زبان، یا به اصطلاح پوشانیده شدن از سر تا پا. در حالت عادی این شرایطی است اگر در جایی که زبان تکلم می‌شود زندگی کنید، رخ می‌دهد. اگر توسط زبان محاصره شده باشید، در آن غوطه‌ور هستید.

بودن در جایی که زبان صحبت می‌شود هیچ ضمانتی نیست. به بیانی دیگر ممکن است در حقیقت در زبانی غوطه‌ور باشید اما از آن بهره نبرید. ما اینجا در کانادا مثال‌های زیادی داریم از مهاجرینی که سال‌هاست اینجا زندگی‌می‌کنند اما در انگیسی صحبت کردن پیشرفتی نمی‌کنند چرا که از محیط بهره نمی‌برند. بیایید رو راست باشیم، بخشی از دلیل اینکه این کار را انجام نمی‌دهند اینست که کار آسانی نیست. شما باید از یک استراتژی شناور شدن در زبان برخوردار باشید. باید خود را آماده سازید. نمی‌شود همینطوری به آن‌جا بروید و انتظار داشته باشید که به طرز معجزه‌آسایی زبان را یاد بگیرید. وقتی به ژاپن رفتم به مدرسه‌ای نرفتم، اما زبان ژاپنی را یاد گرفتم. زمان زیادری را صرف گوش دادن، خواندن و اضافه کردن بر دایره‌ی واژگانم کردم تا بتوانم آن‌چه را که مردم می‌گویند درک کنم که بتوانم با آن‌ها تعامل برقرار کنم. لذا حتی اگر در زبان غوطه‌ور هم هستید باید یک استراتژی داشته باشید.

اگر در جایی که زبان تکلم می‌شود نیستید، پس فکر می‌کنیم می‌توانید نوعی استراتژی مربوط به آن‌چه یکی از زبان آموزان ما دارد داشته باشید. این زبان آموز در حال حاضر بر روی زبان لهستانی کار می‌کند و دوست دارد زمانی به لهستان برود. واقعاً امیدوارد که برود. نمی‌داند که چه زمانی خواهد رفت اما آن را به‌عنوان هدف در نظر دارم که در نهایت خودش را در موقعیتی قرار بده که غوطه‌ور شود و شناور شدن در زبان را تجربه کند. پس زمان زیادی را صرف مطالعه در اینترنت می‌کند.

پس گوش می‌دهد و یکبار در هفته یا بیشتر صحبت می‌کند. به بیانی دیگر خودش را با این فکر که یک روز در آن محیط غوطه‌وریِ زبانی ریالرار خواهد گرفت و آماده‌ی تعامل با مردم خواهم بود، آماده می‌کند. پس نیازی جدی به یک استراتژی دارید، چه در محیط غوطه‌وری باشید یا تلاش کنید که محیط غوطه‌وری مصنوعی بسازید و البته انجام آن در حال حاضر بسیار راحت‌‌تر از گذشته است.