ابزارهای مورد نیاز آموزش زبان

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد ابزارهای مورد نیاز آموزش زبان را به زبان اموزان معرفی می کند. شاید قبل از شروع یادگیری زبان بهتر باشد با برخی از این ابزار ها آشنا شوید.

ابزارهای مورد نیاز آموزش زبان
ابزارهای مورد نیاز آموزش زبان

به ابزارهای مورد نیاز آموزش زبان توجه کنید

احتمالاً کاربردی‌ترین ابزاری که برای یادگیری یک زبان وجود دارد اسباب نوشتاری است همچون خودکار و مداد و چیزی برای نوشتن روی آن مانند کاغذ یا دفتر یادداشت است. می‌توانید از آن‌ها نه تنهای برای یادداشت‌برداری و تهیه‌ی فهرست لغات و عبارات استفاده کنید بلکه برای تمرین نوشتن به زبان مقصدتان هم از آن بهره ببرید.

گستره‌ی سایر مواد و ابزارهای موجود که به شما در مطالعات زبانی‌تان کمک کند بسیار عظیم است. از دوره‌های زبانی و دیکشنری‌ها گرفته تا ام‌پی‌تری پلیر و مترجمهای همراه. همه‌ی آن‌ها می‌توانند به راه‌های مختلف شما را کمک کنند و اهداف زبانی‌تان تا حدی مشخص خواهد کرد که کدام‌ها برایتان مفید‌ترین هستند.

در زیر به راهنمایی برای انواع مواد و ابزار یادگیری زبان که هم‌اکنون موجود هستند اشاره می‌کنیم.

واحدهای درسی زبان

واحدهای درسی زبان دارای اَشکال متنوعی هستند، که شامل واحدهای درسی سنتی می‌شوند، واحدهای به طور کامل صوتی، سی‌دی رام‌ها و واحدهای آنلاین.

واحدهای درسی سنتی

واحدهای درسی سنتی شامل کتبی هستند که از دیالوگ‌ها، تمرین ها، یادداشت‌های مربوط به گرامر، و شاید اطلاعات فرهنگی تشکیل شده‌اند. به همراه آن ها اغلب کاست‌ها، سی‌دی‌ها و/یا mp3 هم قابل دسترس هستند.

بیشتر این واحدها مخصوص مبتدیان صفر یا افرادی که فقط دانش کمی از زبان دارند، هستند. واحدهای سطوح متوسط و پیشرفته برای تعدادی از زبان‌های شناخته شده‌تر مانند فرانسوی، آلمانی، ایتالیایی و اسپانیایی قابل دسترس هستند.

واحدهای به طور کامل صوتی

این نوع از واحد درسی معمولا فقط از کاست‌ها یا سی‌دی‌ها تشکیل شده است، اگرچه تعدادی هم احتمال دارد که شامل مقدار محدودی از منابع چاپی باشد. تمام دیالوگ‌ها، تمرین‌ها، راهنمایی‌ها و توضیحات ضبط می‌شوند و تمرکز این واحدها بر این است که به شما تدریس کنند تا زبان را بفهمید و به آن زبان صحبت کنید.

مثال های این نوع از واحد شامل موارد زیر است:

  • واحدهای زبان pimsleur- از شناخته شده ترین واحدهای صوتی است. آن ها در تدریس تلفظ درست و تعداد قابل کنترلی از لغات به شما خیلی خوب هستند. ‌آن ها همچنین برای زبانی که یاد می گیرید حس خوبی به شما می دهند. واحدهای درسی سطح ۱ برای مبتدیان صفر، مناسب است. واحدهای درسی پیشرفته تر برای بعضی از زبان ها قابل دسترس هستند.

یادگیری با کمک کامپیوتر

واحدهای زبان متنوع روی سی دی رام‌ها و دی‌وی‌دی‌ها قابل دسترس هستند. هر واحد متفاوت است اما به طور عمومی شامل دیالوگ‌ها، حالت‌های صوتی، تمارین و امتحانات هستند. همچنین تعدادی شامل کتب عبارت، دیکشنری، ویدئو، بازی هستند و/یا امکان تلفن آنلاین را تامین می‌کنند.

مثال های این واحدها شامل موارد زیر است:

  • به من تدریس کن! یا Teach Me!- شامل سی دی رام به همراه تمارین لغات و گرامر، یک سری داستان های رتبه بندی شده و یک دیکشنری سخن گو است. به همراه آن ها یک کتابچه وجود دارد که شامل متن تمام داستان ها است، و یک سی دی صوتی که لغات و داستان ها را شامل می شود. برای بیش از ۴۰ زیان قابل دسترس است، شامل Bavarian، Breton، Cornish، Manx، Occitan، Quechua و Romansh است.
  • زبان واضح یا Transparent Language – حیطه ای از واحدهای زبان برای خیلی از زبان های مختلف. سایت آن‌ها همچنین شامل عبارات مفید، بازی‌ها، اطلاعات فرهنگی، مقالات، آزمونک و امتحانات مهارت سنجی می‌شود.

دیکشنری‌ها

دیکشنری‌های در انواع و قالب‌های مختلف موجود هستند، از جمله: دوزبانه، تکزبانه، مصور، الکترونیک و آنلاین. دیکشنری‌های دوزبانه احتمالاً کاربردی‌ترین‌ها برای زبان‌آموزان مبتدی و سطح متوسط است در حالیکه دیکشنری‌های تکزبانه که برای گویشوران بومی طراحی شده‌اند برای زبان‌آموزان پیشرفته هم کاربرد دارند.

دستورزبان

گرامرها ابزار مرجع مفیدی هستند و اطلاعات جزئی درباره‌ی دستورزبان و کاربردش فراهم می‌کنند. برخی شامل تمارینی برای کمک به شما در تمرین جنبه‌های متنوع دستورزبان می‌باشد. برخی زبان‌آموزان دوست دارند که بدانند دقیقاً چگونه گرامر زبان مقصدشان کار می‌کند و متوجه شوند گرامر چقدر مفید است. بقیه ترجیح می‌دهند که گرامر را از طریق غوطه‌ور شدن در زبان و بدون مطالعه‌ی رسمی آن یاد بگیریند.

فلش‌کارت‌ها

فلش‌کارتها اگر مرتباً به آن‌ها نگاه کنید ابزاری مفید برای یادگیری گرامر و واژگان هستند. به نظر من مخصوصاً در هنگام یادگیری کارکترهای چینی مفید هستند. می‌توانند کارکتر، کلمه، عبارت یا جمله‌ای در سک سمت داشته باشند و ترجمه، معنا و/یا یادداشتی در سمت دیگر. خودتان می‌توانید آن‌ها را بسازید با استفاده از کارت‌های آماده یا از فلشکارتهایی مثل Anki، Mnemosyne و Supermemo استفاده کنید.