زبان ترکیه

زبان ترکیه
زبان ترکی استانبولی که زبان رسمی کشور ترکیه می باشد حدود ۵۵ تا ۶۰ میلیون نفر گوینده در کشور ترکیه می باشد. زبان ترکیه از این جهت به زبان ترکی استانبولی مشهور است که زبان مرجع و استاندارد در این کشور زبان شهر استانبول است و در اخبار و دیگر موارد رسمی از این Dialect استفاده می شود.
از مشخصه های زبان ترکی استانبولی می توان به هارمونی حروف صدادار و فرآیند به هم چسباندن اشاره کرد. همانند زبان فارسی زبان ترکی نیز برای نشان دادن احترام به افراد از دوم شخص جمع برای اشاره به یک فرد استفاده می شود.
از نظر تاریخی می توان گفت که زبان ترکیه از تلفیق چندین زبان بوجود آمده است. زبان های فارسی ، انگلیسی ، فرانسه را می توان جزو زبان های بسیار تاثیر گذار به زبان ترکی استانبولی دانست.
زبان Hittite یکی از زبان هایی است که می توان گفت در کشور ترکیه از زبان های بسیار قدیمی است. این زبان در ۱۱۰۰ تا ۱۶۰۰ سال قبل در کشور ترکیه بوجود آمده است.
آخرین دیکشنری زبان ترکی استانبولی که در کشور ترکیه به چاپ رسده است Buyuk Turkkce Sozluk می باشد که شامل حدود ۶۱۶۷۶۷ واژه می باشد. بر طبق آمار معمولا ۸۶ % از این کلمات در اصل از زبان ترکی هستند و ریشه ۱۴ % این کلمات از زبان های دیگر است.
مساحت کشور ترکیه حدود ۱۶۰۰ کیلومتر می باشد که در کشوری مستطیل شکل جای داده شده اند. این کشور یکی از مقاصد توریست در دنیا است و جزو شش مقصد اصلی مردم در دنیا برای گردشگری می باشد.
اگر شما هم دوست دارید زبان ترکیه را یاد بگیرید و از آن برای تحصیل ، کار و یا حتی مسافرت استفاده کنید می توانید در دوره های آموزش زبان ترکی استانبولی آموزشگاه زبان ایران آکسفورد شرکت کنید و از یادگیریتان لذت ببرید.