شباهت زبان ها

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد به بررسی شباهت زبان ها می پردازد و اینکه چرا برخی زبان ها شبیه هم هستند و برخی دیگر از ریشه های متفاوتی دارند. دلایل زیادی برای این شباهت ها و تفاوت ها وجود دارد.

دلایل شباهت زبان ها

شباهت زبان ها
شباهت زبان ها

دلیل شباهت بعضی از زبان‌ها این است که آن‌ها قسمتی از یک خانواده‌ی زبانی مشابه هستند‌. ما مفتخر هستیم که به شما بگوییم خانواده‌های زبانی وقتی تشکیل می‌شوند که دو زبان خیلی عاشق یکدیگر هستند. با این حال، خانواده‌های زبانی در واقع از زبان‌هایی تشکیل شده‌اند که نیایی مشترک دارند.
زبان‌های مرتبط معمولاً از لحاظ جغرافیایی هم نزدیک هستند، اگرچه این مورد همیشه درست نیست.
به دلیل منشاء مشترکشان، زبان‌های با خانواده‌ی مشابه اغلب چیزی به اسم ‘شباهت لغوی’ را دارا هستند. شباهت لغوی سنجشی است برای این موضوع که دو زبان چه قدر لغت را به اشتراک می‌گذراند.
این می‌تواند به ‘قابلیت فهم متقابل’ هم منجر شود، و وقتی اتفاق می‌‌افتد که گویشور یک زبان می‌تواند با کمی تلاش صحبت گویشور زبان دیگر را بفهمد. خیلی از زبان‌های مشابه تا حدی قابلیت فهم مشابه دارند، که به طور قابل توجهی می‌تواند به یادگیری گرامر و غلبه بر موانع زبانی کمک کند.
اگر شما در حال یادگیری زبانی هستید، امکان دارد یادگیری زبانی دیگر را هم که مشابه زبان مقصدتان است، در نظر بگیرید چون اشتراکات زیادی دارند.

چرا آگاه بودن از زبانهای مشابه مفید است؟

یکی از دلایل مفید بودن دانستن زبان‌های مشابه این است که امکان دارد شما در واقع قادر باشید تا یک زبان را از طریق صحبت به زبانی دیگر متوجه شوید. شما احتمالاً حتی قادر خواهید بود تا بدون دانستن چیز زیادی درباره‌ی زبان مشابه، فوری مشغول تبادل زبانی شوید.
به علاوه، به محض این که شما هم خانواده‌ی زبان را بشناسید، احتمالاً زمان راحت‌تری را صرف یادگیری زبان مشابه خواهید کرد. از آن‌جا که زبان‌های مشابه اغلب تعدادی قوانین گرامری و لغات را با هم به اشتراک می‌گذارند، امکان دارد که از قبل جزئیات اصلی را بدانید، پس این به شروع سلیس شدن شما شباهت دارد.
در نهایت، آگاهی داشتن از زبان‌های مشابه به شما کمک خواهد کرد تا درباره‌ی ریشه های زبان بیشتر بدانید. دلیل شباهت زبان‌ها از لحاظ سنتی این است که آن‌ها از ریشه‌ی زبانی مشابهی نشأت می‌گیرند.
بنابراین، اگر شما دو زبان را از یک خانواده‌ی زبان‌شناسی مشابه بیاموزید، می‌توانید بفهمید که چگونه یک زبان اصیل روی نسل‌های زبانی خود اثر گذاشت. این دیدگاه‌های ارزشمندی را در مورد زبان‌هایی که می‌آموزید به شما ارائه می‌کند‌.