یادگیری یک زبان از طریق موسیقی

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد به نحوه یادگیری یک زبان از طریق موسیقی اشاره می کند. برای این کار می توانید موارد زیر را حتما در نظر داشته باشید.

یادگیری یک زبان از طریق موسیقی
یادگیری یک زبان از طریق موسیقی

پس یادگیری یک زبان از طریق موسیقی چگونه انجام می شود

آیا می‌توانید یک زبان را از طریق موسیقی یاد بگیرید؟

البته که می‌توانید! از آهنگ‌های آهسته‌ی عاشقانه‌ی زمزمه‌ای گرفته تا آخرین ترانه‌های گروه‌های پسرانه، موسیقی واقعاً ابزاری مفید برای یادگیری زبان است.

با اینحال موسیقی پاپ تمام داستان نیست. هر سَبک موسیقی با هر هنرمندی تا وقتی که متن شعر داشته باشد می‌تواند در یادگیری زبان مفید باشد. صرفاً باید از راه درست سراغ آن بروید و مطمئن شوید موسیقی‌ای را انتخاب می‌کنید که از آن لذت می‌برید.

بیایید نگاهی بیندازیم به اینکه چگونه می‌توانید مشغول یادگیری زبان از طریق موسیقی شوید.

یادگیری زبان از طریق موسیقی، «درس خواندن» را به سرگرمی تبدیل می‌کند

مهمترین بخش یادگیری زبان، صحبت کردن با گویشوران بومی است. دومین بخش خیلی مهم؟ خودآموزی است.

ترانه‌های برای خودآموزی عالی هستند چون جلسات درس‌ خواندن شما را سرگرم کننده می‌نمایند. خوش‌گذراندن در حین مطالعه یک راه واقعاً مؤثر برای یادگیری است.

پس دیکشنری خود را بیندازید و صدای بلندگو را زیاد کنید!

چگونه ترانه‌های به شما کمک می‌کنند یک زبان را یاد بگیرید

یادگیری آهنگ‌ها در زبان مقصد شما ابزاری فوق‌العاده مفید برای اهداف زبانی شماست، چون …

  • موسیقی چسبناک است: آیا تا به حال آهنگی در سرتان گیر کرده است؟ برای کی اینطور پیش نیامده! موسیقی در مغز شما می‌چسبید- به همین خاطر است که در کلاس‌های زبان آهنگ‌ها غالباً استفاده می‌شوند تا به دانش‌آموزان کمک کنند کلمات جدید را به خاطر بسپارند. اغلب افرادی که از یادگیری زبان لذت می‌برند، بارها و بارها به ترانه‌های مورد علاقه‌ی خود گوش می‌کنند تا وقتی که آن‌ها را قلباً حفظ شوند. این تکرار به همراه نغمه‌ای جذاب، فرمولی کامل برای چسباندن لغات و عبارات جدید درون مغزتان است تا نتوانید از دستشان راحت شوید. هیچ جدول گرامری نیاز نیست!
  • موسیقی قابل حمل است: برخلاف دفتر یادداشت‌ها، فیلم‌ها با شرکای مکالمه، شما می‌توانید موسیقی را با خود به همه جا برده و گوش دهید. فهرست پخشی را در گوشی خود نگه دارید تا به آهنگ‌های مورد علاقه‌ی خود در زبان مقصدتان هر وقت که چند دقیقه وقت آزاد دارید گوش کنید. مطمئن شوید که به صورتی فعال گوش می‌دهید؛ به لغات، تلفظ و آهنگ به منظور حداکثر سوددهی توجه کنید.
  • آهنگ خواندن، تلفظ شما را بهبود می‌بخشد: لذت همراهی در خواندن یک ترانه که دوستش دارید، یادگیری تلفظ صحیح را برایتان آسان‌تر می‌کند.
  • متن آهنگ‌ها به شما کمک می‌کند واژگان را در بافتش به کار ببرید: یادگیری چگونگی استفاده از واژگان در جمله، یک بخش کلیدی از یادگیری چگونه صحبت کردن به یک زبان در دنیای واقعی است. شما نمی‌توانید لغاتی منزوی را در زبان مقصد خود یاد بگیرید و انتظار داشته باشید که (در صحبت کردن) روان شوید. به آن اینطور فکر کنید؛ حتی اگر می‌توانستید یک دیکشنری زبان خارجی را در مغز خود دانلود کنید، آن کار بازهم شما را تبدیل به یک گویشور خیلی خوب در زبان مقصدتان تبدیل نمی‌کند. هیچ ایده‌ای نخواهید داشت که چگونه کلمات را با هم در جملات کامل قرار دهید.

آهنگ‌هایی را انتخاب کنید که لذت می‌برید

این ممکن است بدیهی به نظر برسد، اما بسیاری از زبان‌آموزانی که دیده‌ام فقط به رادیو گوش می‌دهند تا در معرض ترانه‌ها به زبان مقصد خود قرار گیرند، یا هرآنچه موسیقی محبوب در حال حاضر در آن زبان وجود دارد را دانلود می‌کنند. بقیه تنها تلاش به پیدا کردن آهنگ‌هایی می‌کنند که ریتم آهسته دارد تا کلمات به اندازه‌ی کافی به کندی خوانده شوند تا به سادگی‌ فهمیده شوند.

چرا این روش اغلب مواقع شکست می‌خورد؟ شما باید آهنگ‌هایی را انتخاب کنید که می‌توانید با آن‌ها زندگی کنید، آهنگ‌هایی که مایلید صدها بار گوش دهید.

آهنگ‌هایی را پیدا کنید که دوست دارید و تقریباً همه نوع تلاشی برای یادگیری آن (آهنگ‌ها) می‌کنید. می‌خواهید که به آن‌ها مکرراً گوش کنید و می‌خواهید لغات را یاد بگیرید تا همراهش بخوانید. این حتی اگر ترانه به زبان مقصد شما هم نباشد، صادق است. من چندین نفر را ملاقات کرده‌ام که کلمات آهنگ فرانسوی «معجزه در هوا» را یاد گرفتند با اینکه اصلاً فرانسوی حرف نمی‌زنند، صرفاً به خاطر اینکه از این آهنگ خیلی لذت می‌برند.