تجربه زندگی در کانادا ۲۰۲۴ برای مهاجرین ایرانی با ویدیو

حقایق زندگی در کانادا برای ایرانیان

کانادا کشوری است که خیلی ها آرزوی رسیدن به آن را دارند. کشوری با فرصت های بی نظیر برای کسانی که دوست دارند زندگی جدید را تجربه کنند. اما در سال های اخیر نظرات بسیار متفاوتی را از مهاجرینی که به این کشور رفته اند می شنوید. بعضی ها معتقدند کانادا دیگر آن کشور فوق العاده برای زندگی نیست و تجربه زندگی در کانادا چندان جذاب نیست. در سویی دیگر بسیاری معتقدند کانادا هنوز هم یکی از بهترین کشور هاست و از زندگی در آن بسیار حس رضایت دارند. اما واقعیت چیست؟ ما امروز می خواهیم به واقعیات زندگی در کانادا از دید مهاجرین این کشور بپردازیم و پای صحبت آنها بنشینیم و ببینیم واقعا اوضاع کانادا چطور است.

پادکست مهاجرت: ویدیوی مصاحبه با یک مهاجر ایرانی در کانادا

ابتدا بیایید با یکی از افرادی که تجربه زندگی در کانادا را داشته همراه باشیم. امیرپاشا کسی که مدت زیادی را در کانادا زندگی کرده و چند وقتی هم در آمریکا بوده است. این ویدیو سوال های جدی در مورد زندگی امیرپاشا در کاناداست.

  • از سبک زندگی در کانادا و وضعیت اقتصادی مردم کانادا شروع می کنیم.
  • از امیر پاشا در مورد  وضعیت جوامع و وضعیت فقرا و اعتیاد در کانادا صحبت می کنیم.
  • از امیر پاشا می پرسیم وضعیت خرید ماشین و ملک در کانادا چطور است و حمل  و نقل عمومی در کانادا را بررسی می کنیم.
  • از تفاوت های آمریکا و کانادا هم از امیرپاشا پرسیدیم و نظرش را در مورد کانادا و آمریکا و انتخابش گفته است.
  • کلی صحبت دیگه هم هست که سعی کردیم حسابی کامل باشد. به شما پیشنهاد می کنیم حتما این ویدیو را کامل ببینید و حسابی به حرف هایی که در ویدیو گفته می شود فکر کنید.
در کانادا و آمریکا چه خبر است؟

اما آیا واقعا مردم کانادا در سال های اخیر فقیرتر شده اند؟

بله! جواب ساده به این سوال این است که بله در سال های اخیر تورم در کانادا افزایشی بوده و همین باعث شده که قیمت ها به صورت انفجاری بالا برود. اما آیا این یعنی مردم کانادا فقیر شده اند؟

می توان گفت اصلا اینطور نیست. تقریبا بر اساس تمام معیارها سایت های بین المللی درآمد مردم کانادا در سال های ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۳ افزایش یافته است. اما در سال ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ به دلیل بروز بیماری کرونا و بسته های حمایتی دولت از مردم تورم در کانادا افزایش یافت و قیمت ها صعودی شده اند. اما از سال ۲۰۲۲ دوباره روند رو به رشد این کشور به صورت عادی بازگشته است.

Canada Salary
Canada Salary

کانادا همچنان جزو ۲۰ کشور با سطح رفاه بالا در دنیاست. پس می توان گفت مردم کانادا تنها در دو سال کرونا کمی با فقر روبرو شده اند و تاثیراتش را دیدند. اما این کشور با گذشت زمان دوباره به همان کانادا متمول و ثروتمند برگشته است.

وضعیت دانشگاه ها در کانادا چطور است؟

کانادا دارای بهترین دانشگاه های دنیاست. دانشگاه هایی مثل York و British Columbia و University of Toronto از دانشگاه های بسیار معتبر در کانادا  هستند. کانادا در لیست سی دانشگاه برتر دنیا دو دانشگاه دارد  و اکثر دانشگاه های این کشور در لیست ۲۰۰ دانشگاه برتر دنیا می باشند. پس همچنان این کشور از برتری سطح آموزش برخوردار است.

شرایط ادامه تحصیل در رشته دندانپزشکی در کانادا را ببینید

چرا در سال های اخیر انتقاد ها به کانادا زیاد شده است؟

اما چرا در سال های اخیر تا این حد در جامع مهاجرین ایرانی نسبت به کانادا انتقاد شده است. بسیاری از افراد مثل ارژنگ امیر فضلی و افراد دیگر با پست کردن ویدیو های مختلف از نکات منفی زندگی در کانادا صحبت کرده اند. دلیل این انتقاد ها را می توان در چند نکته بررسی کرد:

توقع بیش از حد مهاجرین ایرانی قبل از مهاجرت

بسیاری از این انتقادات به این دلیل است که مهاجرین قبل از مهاجرت فکر می کنند که قرار است تمام مشکلاتشان با مهاجرت حل شود و دیگر یک زندگی ایده آل بدون مشکل داشته باشند. در صورتی که درست است که بسیاری از مشکلات پس از مهاجرت حل می شود اما این به این معنی نیست که تمامی مشکلات برطرف می شود و شما دیگر هیچ مشکلی نخواهید داشت. مهاجرت معمولا شرایط خاص خود را به همراه دارد. فرهنگ جدید، دوری از دوستان خانواده، مشکل در پیدا کردن دوستان جدید، تلاش برای ساخت یک زندگی از ابتدا می تواند بسیار چالش برانگیز باشد. پس قبل از مهاجرت سعی کنید به خوبی در موارد مختلف یک کشور را بررسی کنید.

آب و هوای کانادا با برخی از مهاجرین چندان سازگار نیست

اما یکی دیگر از دلایلی که ایرانی ها خیلی از ان شاکی هستند آب و هوای کانادا است. آنها مدام در حال بیان این مسئله هستند که آب و هوای این کشور سرد است و آنها نمی توانند این سردی را تحمل کنند. البته که این مسئله درست است و باید قبول کرد که این کشور سرمای طاقت فرسایی دارد ولی مهاجرین قبل از رفتن این مورد را می دانسته اند و شاید بهتر این باشد که اگر خیلی سرما دوست نیستید کشور های دیگر را برای مهاجرت انتخاب کنید.

کانادا کشور گرانی است

همانطور که در آمد در کانادا بالاست، هزینه ها هم بالاست. هزینه های مسکن، حمل و نقل و غذا در کانادا بالاست و خوب به طبع آن کیفیت زندگی در کانادا هم بسیار بالاست. برخی از شهر های کانادا برای سال های متوالی به عنوان بهترین شهر ها برای زندگی در دنیا انتخاب می شوند.

سیستم درمان در کانادا کمی کند است

سیستم درمان در کانادا کند و گران است. بیمار شدن در کانادا می تواند برایتان مشکلات زیادی به همراه داشتنه باشد. پس داشتن یک بیمه درمانی مناسب می تواند به شما بسیار کمک کند.

سیستم سیاسی کانادا کمی تمایل به چپ داشته است.

کانادا در سال های اخیر بیشتر به سیستم سیاسی و اجتماعی سوسیالیست یا چپ تمایل پیدا کرده است. این نوع از سیستم ها معمولا در سال های ابتدایی می تواند اثرات مثبتی داشته باشد ولی با گذشت زمان اثرات منفی آن غلبه پیدا می کند. البته با تغییر نخست وزیر در کانادا سیستم های سیاسی و اقتصادی تغییر می یابند و همین باعث می شود که جامعه همواره رو به بهبود باشد.

و در پایان به یاد داشته باشید مهاجرت همیشه می تواند برایتان چالش برانگیز باشد، اما اگر با چشم باز این کار را بکنید کانادا همچنان یکی از بهترین کشور ها برای زندگی و مهاجرت خواهد بود.