NAATI آزمون استرالیا

NAATI آزمون استرالیا
The National Accreditation Authority for Translators and Interpreters یا به اصطلاح آزمون NAATI آزمونی است که برای مترجمینی طراحی شده است که قصد کار در استرالیا در حوزه ترجمه را دارند. آموزشگاه زبان ایران آکسفورد تنها مرکز برگزار کننده آمادگی NAATI در ایران اطلاعات این آزمون را در زیر مورد تحلیل قرار می دهد.

NAATI آزمون
NAATI آزمون

ساختار NAATI
آزمون حدود ۴۰ دقیقه طول می کشد و. ۳ بخش در این آزمون وجود دارد:
بخش اول : درک موارد فرهنگی و اجتماعی
این بخش شامل سوالاتی می شود که طراحی شده اند تا بتوانند میزان هوشیاری مترجم در درک فاکتور های فرهنگی ، اجتماعی و سیاسی اجتماعی و تاثیر آنها بر موقیعیتی که مترجم در آن کار می کند را بسنجد و ۵ نمره برای شما دارد.
چهار سوال به صورت شفاهی در این بخش وجود دارد : دو سوال اول به انگلیسی پرسیده می شوند و باید به انگلیسی جواب داده شوند و دو سوال بعدی به زبانی غیر از زبان انگلیسی LOTE که در ایران زبان فارسی است پرسیده می شوند و باید به آن به صورت شفاهی و به زبان فارسی پاسخ داده شود.
بخش دوم : اخلاق حرفه ای
در این بخش آزمون NAATI میزان شناخت مترجم از حرفه خود و اصول اخلاقی این حرفه مورد سوال قرار می گیرد. ۵ نمره هم برای این بخش در نظر گرفته شده است.
این قسمت هم ۴ سوال دارد که همه به صورت شفاهی هستند. دو سوال اول به صورت شفاهی و به زبان انگلیسی پرسیده می شود و دو سوال دوم به زبان فارسی ( در ایران ) دقیقا همانند بخش قبل پرسیده می شوند.
بخش سوم : ترجمه دیالوگ
این بخش تقریبا مهم ترین بخش آزمون است و ۹۰ نمره را برای شما به ارمغان می آورد. در این قسمت دو دیالوگ که هر کدام شامل حدودا ۳۰۰ کلمه هستند و معمولا بین دو نفر که یکی از انها انگلیسی و دیگری یک شخص با زبانی غیر از زبان انگلیسی Language Other Than English ( LOTE ) است پخش می شود. دیالوگ ها به بخش هایی مناسب ( معمولا در حدود ۳۵ کلمه ) تقسیم میشوند تا شخص بتواند انها را ترجمه کند.
نمره قبولی آزمون NAATI به صورت زیر می باشد:
۲٫۵ از ۵ در بخش اول
۲٫۵ از ۵ در بخش دوم
۲۹ از ۴۵ در هر دیالوگ
۶۳ از ۹۰ در دو دیالوگ
۷۰ از ۱۰۰ نمره کل
البته انواع دیگری از آزمون همانند Paraprofessional translator testing هم وجود دارد که بیشتر بر روی متن ها برای ترجمه تاکید دارد.
هزینه آزمون NAATI از ۱۳۹ دلار تا ۲۵۰ دلار متفاوت است و به نوع آزمون بستگی دارد.
آموزشگاه زبان ایران آکسفورد تنها مرکز دوره آمادگی NAATI در ایران می باشد. برای شرکت در کلاس ها و یا کسب اطلاعات بیشتر با شماره های ۸۸۹۳۴۴۷۵ و ۸۸۸۹۱۶۶۹ موسسه زبان ایران آکسفورد تماس بگیرید.