واژگان فعال و غیر فعال در یادگیری زبان

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد در دسته بندی لغات و یادگیری واژگان زبان انگلیسی دو نوع گروه به شما پیشنهاد می کند. واژگان فعال و غیر فعال در یادگیری زبان را باید به خوبی بشناسید و آنها را به کار بگیرید.

واژگان فعال و غیر فعال در یادگیری زبان
واژگان فعال و غیر فعال در یادگیری زبان

دایره‌ی واژگان فعال و غیر فعال در یادگیری زبان چیست؟

دایره‌ی واژگان غیرفعال یک یادگیرنده کلماتی است که آن‌ها را می‌فهمد اما هنوز استفاده نمی‌کند. از طرف دیگر واژگان فعال، شامل کلماتی است که یادگیرنده در صحبت یا نوشتار می‌فهمند و استفاده هم می‌کنند.

آیا در هنگام یادگیری یک زبان باید بیشتر بر روی پرورش یک توانایی برای صحبت کردن یا اضافه کردن بر روی فهم خود از زبان تمرکز کنیم؟ این سؤالی متداول است که یادگیرندگان زبان مخصوصاً در ابتدای سفر خود برای فراگیری زبان می‌پرسند. این‌ها نقطه‌نظرات من است:

غیر ممکن است در چیزی که درک نمی‌کنید بتوانید سلیس باشید. گویشور بومی که قرار است با وی صحبت کنید، همیشه دایره‌ واژگان بزرگتری نسبت به شما خواهد داشت، بنابراین درک مطلب شما باید سطح بالاتری نسبت به صحبت کردنتان داشته باشد. دیگر اینکه در هر زبانی، حتی زبان خودمان، ما معمولاً بیشتر از صحبت‌کردن، زمان را صرف شنیدن می‌کنیم. شما باید متوجه شوید که مردم در اطراف شما چه چیزهایی می‌گویند.

مهم است که در مراحل ابتدایی برنامه‌ی لیسنینگ یا ریدینگ،  به همان محتوای محدود بارها و بارها گوش کنید، چراکه اولاً نمی‌توانید یک لغت در کجا تمام می‌شود و کلمه‌ی بعدی از کجا شروع می‌شود. باید به مغز خود اجازه دهید که به زبان عادت کند.

کم یا زیاد چه تعداد لغت را وقتی که در متن داده شده می‌بینید یا می‌شنوید، می‌توانید تشخیص دهید؟ حتی اگر متن هم به شما کمک کند، همچنان به حساب می‌آید چرا که تمام این لغات را بارها و بارها خواهید دید. اگر برای شما از اهمیت برخوردارند، اگر مهم هستند، بارها ظاهر خواهند شد. چنانچه به روشی گسترده گوش می‌دهید و می‌خوانید، آن‌ها به اضافه شدن ادامه می‌دهند. آن‌ها را در متون مختلف خواهید دید و به مرور درک بهتری از معنای آن‌ها خواهید داشت.

افرادی هستند که خیلی خوب می‌خوانند اما نمی‌توانند درست صحبت کنند. اما افرادی که خوب می‌خوانند و در هنگام گوش دادن، خوب می‌فهمند در نهایت هم قادر خواهند بود به خوبی صحبت کنند. اگر هنوز به خوبی صحبت نمی‌کنند به خاطر اینست که به اندازه‌ی کافی مکالمه نداشته‌اند. اما اگر تصمیم بگیرند با آن حد گیرایی در مورد زبان بر اساس واژگان غیر فعال، به صحبت کردن بپردازند، خیلی سریع به کاربران فعال زبان تبدیل خواهند شد.