چگونه از فرسایش زبانی اجتناب کنیم

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد می داند که بسیاری از شما می توانید یک زبان خارجی صحبت کنید. اما مطمئن است هر زبانی که یاد گرفته اید در معرض فراموشی و فرسایش قرار می گیرد. چگونه از فرسایش زبانی اجتناب کنیم ؟ این سوال شاید برای شما هم پیش آمده باشد. برای دریافت جواب با ما در ادامه همراه باشید.

چگونه از فرسایش زبانی اجتناب کنیم
چگونه از فرسایش زبانی اجتناب کنیم

اگر سوال شما هم چگونه از فرسایش زبانی اجتناب کنیم می باشد پس با دقت بخوانید.

بسیاری از مردم حتی اگر تنها یک زبان خارجی را یاد گرفته باشند ممکن است به کشوری که آن زبان درش تکلم می‌شود یکبار در سال یا یکبار در چند سال سر بزنند، لذا حفظ یا ارتقای مهارت‌های زبانی سخت خواهد بود. قادر نبودن به حفظ یک زبان می‌تواند به چیزی ختم شود که بسیاری از افراد چند زبانه از آن هراس دارند: فرسایش زبانی یا ضعیف شدن یا از دست دادن زبان. در مورد خودم، من ادعا می‌کنم که ۱۶ زبانه هستم و بنابراین فرسایش زبانی یک دل‌نگرانی است.

در مورد مثلا یک شخص که درباره‌ی زبان فرانسوی و ژاپنی، هر زمان که بخواهد سراغ آن‌ها می‌رود و واقعاً هیچ اشتباهی هم نمی‌کند. به این خاطر است که سه سال در فرانسه و نُه سال در ژاپن زندگی‌ کرده‌ است. جای هیچ شکی نیست که هرچه به زبانی بیشتر تکلم کرده باشید، بهتر آن را صحبت می‌کنید. این حرف را بارها می‌زنیم، با وجود اینکه طرفدار شیوه‌ی یادگیری ورودی- محور هستیم که طی آن دایره‌ی واژگان خود را توسعه می‌دهید، باید بر میزان درک مطلب و پتانسیلِ خوب صحبت کردن خود اضافه کنید. به منظور خوب صحبت کردن، نهایتاً مجبورید به میزان بسیار زیادی صحبت کنید و همانطور که پیداست این شخص به زبان فرانسوی و ژاپنی به میزان زیادی تکلم کرده‌است.

صحبت کردن تمرین خوبی است و همچنین خلأهای شما را نشان می‌دهد تا بتوانید به طرز مستقلی در شنیدار خود به حوزه‌هایی که در آن ضعف دارید توجه کنید تا در نوبت بعدی که صحبت می‌کنید تلاش به بهتر انجام دادن آن نمایید. ممکن است در قالب شرطی یا سوم شخص جمع آینده یا هر کدام از این‌ها باشد. شما شروع به تشخیص آن مشکل‌ها می‌کنید و سپس نیاز خواهید داشت از آن‌ها در صحبت استفاده کنید.

واقع گرایانه نیست که از افرادی که حتی به یک زبان دیگر یا بیش‌تر صحبت می‌کنند، انتظار داشت که به همین راحتی آن زبان را به کار گیرند، به خصوص اگر آن‌ها موقعیت زندگی در کشوری که به آن زبان صحبت می‌شود را نداشته باشند. پس اگر شما قرار است در موقعیتی قرار بگیرید که می‌خواهید در یادگیری آن زبان موفق باشید، می توانید از منابع آن لاین مثل LingQ استفاده کنید و در عرض چند هفته سطح خود را بالا ببرید. حتی اگر متعاقبا از مسیر منحرف شوید، سطح دیگری را بالا برده‌اید و هر وقت که یکی از این افزایش های ناگهانی تمرکز را داشته باشید، یعنی شما در حال پیشرفت در آن زبان هستید.