زمان حال ساده در انگلیسی

زمان حال ساده در انگلیسی Simple Present

ایران آکسفورد امروز به شما زمان حال ساده در انگلیسی را به ساده ترین شکل ممکن آموزش می دهد و می توانید مطمئن باشید تمام کاربردهای این زمان را با مثال های فراوان یاد خواهید گرفت.

شاید بتوان زمان حال ساده در زبان انگلیسی را پر کاربرد ترین و در عین حال مهم ترین زمان زبان انگلیسی دانست. احتمالا همین حالا بسیاری از شما این زمان را می شناسید اما در عین حال بسیاری از شما این زمان را به خوبی نمی شناسید! هر چه بیشتر با زمان حال ساده در انگلیسی آشنا باشید و از آن در مکالمه های زبان انگلیسی خود بهره ببرید می توانید روان تر صحبت کنید.


زمان حال ساده انگلیسی چیست؟

در زبان انگلیسی و حتی زبان فارسی، حالت های خیلی زیادی وجود دارد که ما برای بیان کردن چگونگی یک کارمان از آن استفاده میکنیم.

زمان حال ساده زمانی است که دو استفاده اصلی دارد: برای کاری که همین حالا در حال اتفاق افتادن است و یا کاری که به صورت مرتب و بدون وقفه اتفاق می افتد. همچنین برای بیان عادت ها، موقعیت های غیرقابل تغییر ، حقایق کلی استفاده میشود.

حال ساده انگلیسی
حال ساده انگلیسی

فیلم آموزش زمان حال ساده Simple present انگلیسی

در این ویدیو کوتاه شما با کاربردهای اصلی و نحوه ساخت و استثناهای زمان حال ساده به سرعت اشنا می شوید.

فیلم آموزش زمان حال ساده انگلیسی

حالت اصلی فعل در حال ساده استفاده می شود

مثال را اول ببنیم:

To go مصدر است و حالت ساده آن To را حذف می کنیم و می شود : GO به همین سادگی

حال ساده فعلی‌ست که دو کاربرد اصلی دارد. ما زمانی که یک کار یا فعلی اتفاق بیوفتد یا حتی زمانی که مرتباً تکرار شود (یا بدون وقفه، گاها به همین دلیل (بی وقفه بودن) آن را نامعین Present Indefinite می نامند) از زمان حال ساده استفاده می کنیم. برای مثال وقتی میخواهیم بگوییم من قبلا در فلان اداره بودم، به این صورت بیان میکنیم:

من هفته ی پیش گمرگ بودم.

قسمتی از جمله که بولد شده است بیان  کننده این است که ما در این مدل جمله از فعل گذشته استفاده میکنیم، و اگر از فعل دیگه ایی استفاده کنیم، جمله کاملا اشتباه میشود. برای مثال اگر بگوییم:

من هفته ی پیش در اداره ی گمرک خواهم بود! 

جمله را خواندید؟! این جمله نه تنها درست نیست! بلکه حتی نحوه ی نوشتار و خواندنِ آن هم اصلا جذاب نیست!چون اجزای جمله اصلا باهم هماهنگ نیستند.

حالا ما میخواهیم به بیان حال ساده ی انگلیسی و کاربرد و دیگر مسائل مربوط به آن مطالبی را بخوانیم! زبان انگلیسی همیشه یکی از جذاب ترین و البته فَرّار ترین زبان هایی است که امروزه مورد توجه همه قرار گرفته است، ولی یکی از مثبت ترین نکاتی که در این زبان وجود دارد این است که قواعد و گرامر کاملا ساده و راحتی دارد. حالا میخواهیم باهم به یادگیری اصول و نقش های حال ساده بپردازیم. پس باما همراهی کنید.😄

زمان حال ساده انگلیسی مهم ترین زمان زبان انگلیسی است

زمان حال ساده با استفاده از شکل ریشه یا اضافه کردن ‑ s یا ‑es به انتها و با توجه به شخص، شکل می گیرد. یکی از ساده تره گرامری که در زبان انگلیسی وجود دارد زبان حال ساده انگلیسی‌ است.

به شما پیشنهاد می کنیم حتما تعیین سطح زبان انگلیسی رایگان ما را امتحان کنید تا ببینید تا چه حد به زمان حال ساده اشنایی دارید

زمان حال ساده با استفاده از شکل ریشه یا اضافه کردن ‑ s یا ‑es به انتها و با توجه به شخص، شکل می گیرد. یکی از ساده تره گرامری که در زبان انگلیسی وجود دارد زبان حال ساده انگلیسی‌ است.

این افعال باتوجه به مذکر و مونث بودن شخص، شکل مخصوصی به خودشان میگیرند. شکل گیری افعال ساده انگلیسی بسیار ساده و قابل فهم است، این افعال باتوجه به مفرد و جمع بودنِ جمله، شکل های متفاوتی خواهند داشت، درست مثل یک غذای خوشمزه که باتوجه به تعداد افراد کم و زیاد میشود، گرامر زبان انگلیسی هم به خوشمزگی یک غذای خوب است و به راحتی میشود آن را یادگرفت. ما باید استفاده از حال ساده ی انگلیسی را در زبان انگلیسی زیاد استفاده کنیم ، بنابراین درک آن بسیار مهم است.

مثال:

I feel great!

من حس عالیی دارم!

I’m sorry to hear that you’re sick

متاسفم ازاینکه میشنوم بیمار هستید.

در جمله ی بالا چیزی که کاملا مشخص است این است که این جمله باتوجه به شخص (نهاد) شکلی کاملا ساده دارد و هیچ حرف اضافه ایی همراه ندارد.


فرمول حال ساده در انگلیسی

زمان حال ساده فعل به شکل اصلی خود استفاده می شود. به عنوان مثال : Go – Eat – Love

فاعل + فعل + مفعول

Subject + verb + Object

مثال : I drink water

برای سوم شخص به فعل “s” یا “es” اضافه می شود. مثال:

He Drives a car

خوب حالا بیایید یک فعل را برای تمام فاعل ها صرف کنیم:

We driveI drive
you driveyou drive
they driveHe/She/it drives

فرمول زمان حال ساده منفی

منفی کردن حال ساده در یک نگاه

برای منفی کردن جملات حال ساده به فعل Do not یا Does not اضافه می کنیم. مثال:

do/ does not + verb

He doesn’t play tennis

I do not go

he does not go

 به طور معمول، برای ساختن یک جمله ی منفی در انگلیسی از Do not یا Does not را با تمام افعال به جز To Be و فعل های Modal (می توانم can ، ممکن است May ، باید Should و غیره) استفاده می کنیم.

جمله مثبت: شما فرانسوی صحبت می کنید.

I speak French

جمله منفی: شما فرانسوی صحبت نمی کنید.

I do not speak French

میبینید  که ما بین فاعل و فعل Don’t اضافه می کنیم. وقتی که موضوع I,You, They هستیم، از Do استفاده می کنیم. ولی برای He, She, It از Does استفاده می کنیم

جمله مثبت: او آلمانی صحبت می کند.

He speaks German.

جمله منفی: او آلمانی بلد نیست.

He does not speak German

هنگامی که فاعل ما، او باشد ، او یا آن ، ما برای ایجاد یک جمله منفی بین فاعل و فعل اضافه می کنیم. همچنین باید توجه کنیم که حرف S در انتهای فعل در جمله تأییدی (چون در سوم شخص است) در جمله منفی ناپدید می شود.


فرمول زمان Simple present سوالی

سوالی کردن حال ساده در یک نگاه

برای سوالی کردن Do و یا Does را به ابتدای جمله می آوریم.

? do/does + verb

Do you play tennis ?

Does he go to school?

Do you eat apple?

تا اینجا درمورد بسیاری از زمینه های مختلفِ زمان حال ساده ی انگلیسی صحبت و مطالعه کردیم، حالا می‌خواهیم درمورد چگونگی سوال پرسیدن با حال ساده ی انگلیسی صحبت کنیم.

وقتی بخواهیم جملات ساده را به صورت سوالی مطرح کنیم، از کلمات do  و does در ابتدای جمله استفاده میکنیم. فرمولی که با استفاده ی آن جملات را سوالی میکنیم، به این صورت است:

Do/does + subject + root form of verb

این فرمول به این صورت است که do و does  را با موضوع و ریشه ی افعال دریک جمله قرار میدهیم.

مثال: آیا میدانید که یک کیک چگونه ساخته می‌شود؟

Do you know how to make a cake


کاربردهای زمان حال ساده Simple Present

اما مهم تر از ساختار کاربرد این زمان است. تا می توانید از این جملات استفاده کنید تا در زهنتان باقی بماند. موارد کاربرد زمان حال ساده در انگلیسی به صورت زیر است:

زبان حال ساده کاربرد های خیلی زیادی دارد. این حالت از زبان به دلیل سادگی در خیلی از گفتگو ها و مکالمات، به فراوانی استفاده میشود. یکی از مهم ترین کاربرد هایی که حال ساده انگلیسی دارد این است که برای بیان کردن روزمرگی ها استفادع میشود. ممکن است خیلی از شما درصفحات مجازی یا اینستاگرام پیچ بلاگرهای انگلیسی یا کشور های دیگر را دیده باشید، که روزمرگی های خودشان را در پست یا استوری به نمایش میزارند، فهمیدن و یادگیری انگلیسی و حتی زمان حال ساده ی انگلیسی به فهمیدن این جملاتِ ساده، که بیان کننده ی روزمرگی های افراد است، کمک خیلی زیادی میکند. همچنین برای بیان عادت ها،حقایق کلی،کارهای مکرر،و یا احساست و آرزوها استفاده میشود.

 • صحبت در مورد مواردی که به صورت عادت در آمده اند و یا به صورت مکرر تکرار می شوند.
 • I surf the internet almost every day.
 • He usually watches the 12 o’clock news.
 • برای بیان موقعیت های دائم و همیشگی
 • My friend and I own a boutique.
 • برای بیان حقایقی که مورد قبول عموم مردم هستند.
 • Earth spins around the sun.
 • برای دادن دستورالعمل ها
 • You click on the icon and the program starts.
 • برای تعریف کردن فیلم و یا داستان
 • In the film you the girl falls in love with the rich man.

برای بیان مدت انجام یک کار معمولا از زمان حال کامل استفاده می شود.

زمان حال ساده در فارسی معادل حال اخباری است : می روم ، می بینیم و …

به کار بردن صحیح این زمان می تواند وجه تمایز یک زبان آموز با سطح معمولی با زبان آموز با سطح عالی باشد.


مثال های زمان حال ساده انگلیسی

حالا برای اینکه خیلی بیشتر و بهتر با فعل های ساده انگلیسی آشنا بشیم، چندتا از مثال های خیلی ساده را میخوانیم، این مثال ها جملاتی است که ما هرروزه در مکالماتمان از آن استفاده میکنیم و کاملا راحت و قابل فهمند؛😁

من هر روز فوتبال بازی می‌کنم.                I play football every day
من هر هفته به استخر می‌روم.   I go to pool every week                   
من همیشه مسواک می‌زنم.I always brush my teeth   
شما هر ماه به سفر می‌روید. You go to travel every month               
آن‌ها هر شب ساندویچ می‌خورند. They eat sandwich every night       
او در تهران زندگی میکند. He lives in Tehran                                  
آنها همیشه ورزش میکنند. They always exercise                           

همانطور که درمثال های بالا دیدید،این افعال و جملات جز ساده ترین جملاتی است که ما در حرفهایمان استفاده میکنیم.

مثال های زمان حال ساده + ترجمه

در اینجا می‌خواهیم با یک مثال ساده، افعال ساده ی انگلیسی را خیلی راحت تر و ساده تر برایتان بیان کنیم:

Colin likes football. He is a forward. A forward tries to score goals for his team.

Colin plays football every Tuesday. His training starts at five o’clock. After school Colin goes home, packs his bag, puts on his football shirt and then he goes to football training. He has to take the bus. The bus leaves at half past four.

کالین فوتبال را دوست دارد. او یک فوروارد است. یک مهاجم سعی میکند برای تیمش گلزنی کند. کالین هر سه شنبه فوتبال بازی می کند. آموزش او از ساعت پنج شروع می شود. کالین بعد از مدرسه به خانه میرود. کیف خود را بسته، پیراهنش را میپوشد و به زمین بازی میرود. او باید سوار اتوبوس شود، او ساعت چهارونیم به باشگاه میرسد.

درتمام افعال جملات بالا، به صورت ساده بیان شده و هیچ حرف اضافه ایی ندارد، و این امر به این دلیل است که فعل ساده است و درمورد یک شخص مشخص صحبت میکند، و از آنجایی که نهادِ(شخص) در جمله مشخص است، افعال حالت ساده دارند.


استثناهای زبان حال ساده انگلیسی

زبان انگلیسی هم مثل همه ی زبان های دیگر، گاهی استثنا هایی دارد که در بیان یک جمله استفاده میشود، این استثناها ممکن است در زمان های مشخص یا حتی گذشته اتفاق افتاده باشند. حالا برای درک بهتر این استثناها نیاز به چند مثال داریم، پس میریم که باهم مثال ها را بخوانیم؛

استثناها برای سوم شخص مفرد

اگر فعل به o یا sh و ch ختم شود به جای پسوند –s از –es استفاده می کنیم. به مثال های زیر توجه کنید:

do – he does

wash – she washes

فعل هایی که به Y ختم میشوند:

اگر یک فعل به حرف y پس از یک حرف بی صدا ختم شود، حرف y را به ie تغییر می دهیم و سپس –s را اضافه می کنیم. (در صورتی که قبل از y حرف صدادار باشد y تغییری نمی کند.)

worry – he worries
(play – he plays)

به فعل های  (can, may, might,must) حرف –s اضافه نمی شود.

این افعال در همه حالت ها شکل خود را حفظ می کنند. (در صورت وجود این افعال  در جمله، فعل اصلی نیز شکل خود را حفظ می کند)

مثال هایی که دربالا اشاره شد، یکی از چند استثناهای موجود در زبان حال ساده انگلیسی است، البته این استثناها اصلا سخت نیست و یادگیری انگلیسی را خیلی شیرین تر میکند، در ادامه با چند مدل از استثناهای دیگر، آشنایی پیدا می‌کنیم:

فعل To be در زمان حال ساده انگلیسی

یک فعل کاملا بی قاعده در زبان انگلیسی است. در صورتی که از این فعل در جمله استفاده شده دیگر از فعل کمکی برای سوالی کردن و منفی کردن استفاده نمی شود.

We areI am
You areYou are
They AreHe/She/It is

در شکل قدیمی تر از زبان انگلیسی فعل have هم  ساختاری کاملا مشابه be داشت. یعنی در صورت وجود have در جمله دیگر فعل کمکی به جمله اضافه نمی شد. در انگلیسی امروزی فعل have به دو صورت مورد استفاده قرار می گیرد. have و have got که هر دو معنای مشابهی دارند اما از نظر ساختار گرامری متفاوتند. فعل have مانند افعال دیگر نیاز به فعل کمکی دارد اما در صورتی که به صورت have got استفاده شود برای منفی یا سوالی شدن نیاز به فعل کمکی نخواهد داشت. 

Contraction یا کلمات فشرده

در حالت مکالمه زبان انگلیسی برخی افعال و ضمایر تا حدی با هم ترکیب می شوند. به این حالت شکل کوتاه شده از افعال گفته می شود.

مثال: I’m – You’re, Don’t

یکی از مهم ترین نکاتی که درمورد زمان حال ساده ی انگلیسی وجود دارد این است که استفاده کردن از فعل have به صورت have got عموما در زبان انگلیسی بریتانیایی انجام می گیرد و در شکل امریکایی این زبان کمتر از این حالت استفاده می‌شود.


نشانه های زمان حال ساده در انگلیسی

در اینجا به بیان چند  لغت ساده که درجمله استفاده میشود، می‌پردازیم، در زیر لیستی از کلماتی که برای بیان زمانِ وقوع یک اتفاقِ روزمره استفاده میشود را، ارائه می‌دهیم. همچنین ممکن است کاری را مرتبا ولی فقط شنبه‌ها انجام دهیم. در این صورت، باید به کلمه‌ی Saturday، یک s جمع اضافه کنیم. جالب است بدانید برای بیان این وجه در اوقات مختلف روز، باید از حروف اضافه‌ی مختلفی نیز استفاده کنیم. برای مثال اگر می‌خواهید انجام کاری را شب‌ها بیان کنید، باید از حرف اضافه‌ی at استفاده کرده و اگر می خواهید تکرار یک فعل را صبح‌ها نشان دهید، باید از حرف اضافه‌ی in استفاده کنید. در حقیقت، At برای اشاره کردن به ساعتی خاص طی روز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این قید های تکرار هم معمولا نشان دهنده حال ساده زبان انگلیسی هستند:

همیشهAlways
معمولاUsually
گاهی/ بعضی اوقاتSometimes
اغلبOften
هرگزNever
هرروز/هفته/ماهevery day/week/month

صرف کردن فعل در زمان حال ساده

صرف افعال انگلیسی در حالت ساده نسبتاً ساده است. ما در سوم شخص مفرد (او / آن) به افعال -s / -es اضافه می کنیم ، در غیر این صورت فعل تغییر نمی کند. در جملات مثبت ، فعل را به شکل فعلی خود استفاده می کنیم. در جملات و سوالات منفی از فعل کمکی do استفاده می کنیم. فعل اصلی در آن از شکل مصدر استفاده شده است.

نحوه ساخت:

 فعل در زمان حال ساده در زبان انگلیسی شکل اصلی فعل است. در همه شخص‌ها به غیر از سوم شخص مفرد فعل به صورت ساده می‌آید. در حالت سوم شخص مفرد، شکل ساده افعال s یا es به خود می‌گیرد. در زبان فارسی این زمان را معمولا به صورت حال ساده یا حال استمراری ترجمه می‌کنیم. به مثال های زیر توجه کنید:

I work in Londonمن در لندن کار میکنم
She works in Londonاو در لندن کار میکند

مثال صرف فعل حال ساده انگلیسی

در حالت ساده ، اکثر افعال با قاعده از شکل ریشه استفاده می کنند، مگر در حالت سوم شخص مفرد (که به -s ختم می شود).

می نویسمI writeمفرد اول شخص
تومی نویسیYou Writeدوم شخص مفرد
او/آن می نویسدHe/she/it Writesسوم شخص مفرد
ما مینویسیمwe writeجمع اول شخص
شما می نویسیدYou writeجمع دوم شخص
آنها مینویسندThey writeسوم شخص جمع

برای چند فعل ، مفرد سوم شخص سوم به جای -s با -es پایان می یابد. به طور معمول ، اینها افعالی هستند که آنها به o ، ch ، sh ، th ، ss ، gh یا z ختم می شود.

من می رومI goاول شخص مفرد
تو می رویYou goدوم شخص مفرد
او/آن می رودHe/She/It Goesسوم شخص مفرد
ما میرویمWe goجمع اول شخص
شما می رویدyou goجمع دوم شخص
آنها می روندThey Goشخص سوم جمع

شما با مطالعه ی این مطالب و همچنین انجام تست و آزمون های آنلاین، میتوانید سطح آگاهی و علم خود در این موارد را بیشتر کنید، تمرینات آنلاین برای انگلیسی به شما کمک می کند تا قوانین گرامری را به روشی مناسب یاد بگیرید و تمرین کنید. برای اطمینان از درک درست پاسخ ها، کلیدهای پاسخ ما توضیحات ساده و همچنین نکات و نکات مفیدی را ارائه می دهند.


تمرین های زمان حال ساده با جواب

یکی از بهترین روش‌ها برای تمرین وجه‌های گرامری، دیالوگ گویی است. از یکی از دوستان یا همکلاسی‌های خود خواهش کنید تا به شما کمک کرده و دیالوگ زیر را دو نفره، بازی کنید. رفته رفته هم این وجه در ذهنتان جای می‌افتد هم در استفاده‌ی شفاهی از آن روان‌تر می‌شوید.

برای دانلود PDF نمونه سوالات حال ساده کلیک کنید.

برای دانلود PDF جواب های سوالات حال ساده کلیک کنید.

برای دانلود سری اول PDF نمونه سوالات حل ساده کلیک کنید.

خب… ما تا اینجای مقاله تلاش کردیم که باهم فعل های ساده انگلیسی رو یادبگیریم، ما تلاش کردم مطالبی که مفید هستش رو کامل بیان کنیم و شما هم سعی کنید با دقت این مطالب را بخونید😄

خب همونطور که با من همراه بودید در این مطلب درباره زمان حال ساده صحبت کردیم و استفاده های این زمان و همچنین ساختار جملات منفی و مثبت در این زمان رو بررسی کردیم. همچنین درباره ی فعل بی قاعده ی be هم بصورت کامل صحبت کردیم. در پایان توجه شما رو به اینفوگرافیک زیر جلب میکنیم:

اینفو گرافیک زمان حال ساده
اینفو گرافیک زمان حال ساده

به عقیده ی ما این عکس خیلی به شما کمک میکند، تا هرچیزی که تا الان و در این مقاله یادگرفتین رو بخاطر بسپارین، این عکس تمام اصول مهم رو به سادگی نشونتون میده و شما خیلی راحت میتونید درهرجایی از این مطالب استفاده کنین. همانطور که در اول مقاله هم گفتیم، زبان انگلیسی واقعا به شیرینی و دلچسبی یک غذای خوشمزه است که میتوانیم آن رو به راحتی یاد بگیریم. فقط کافیه تماما دقت کنیم که چگونه این اصول رو یاد بگیریم و چقدر اون رو در ذهنمون نگه داریم. امیدوارم توانسته باشیم ذره ی کوچکی کمکتان کرده باشیم تا گوشه ایی از زبان انگلیسی رو یاد بگیرید.