محاسبه‌ی آزمون آکادمیک PTE چگونه انجام می‌شود؟

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد در این بخش به زبان آموزان نشان می دهد که محاسبه‌ی آزمون آکادمیک PTE چگونه انجام می‌شود؟ اگر شما هم قصد دارید در آزمون PTE شرکت کنید با ما همراه باشید.

محاسبه‌ی آزمون آکادمیک PTE چگونه انجام می‌شود؟
محاسبه‌ی آزمون آکادمیک PTE چگونه انجام می‌شود؟

محاسبه‌ی آزمون آکادمیک PTE چگونه انجام می‌شود؟

نحوه‌ی محاسبه‌ی صحیح نمره‌ی آزمون PTE یک پروسه‌ی طولانی و پیچیده است، مسئولین آزمون آکادمیک PTE سیستم نمره‌دهی خودکاری ساخته و طراحی کرده‌اند که نمره و ارزیابی صحیحی از داوطلبین در خلال ۴ تا ۵ روز تهیه می‌کند.

آزمون PTE چهار بخش دارد:

  • اسپیکینگ
  • رایتینگ
  • ریدینگ
  • لیسنینگ

هرکدام از این بخش‌ها بین ۴ تا ۵ مورد در زیر خود دارند و هر مورد بین ۴ تا ۵ سؤال خواهد داشت. بسته به نوع مورد، یکسری از مهارت‌های داوطلب مورد تحلیل قرار خواهد گرفت. برای مثال، چنانچه داوطلب در بخش اسپیکینگ است پس مهارت‌های اسپیکینگ آن‌ها مورد امتحان قرار خواهد گرفت. بنابراین در آن بخش، روانیِ کلامی و شفافیت آن‌ها، ساختار، واژگان، تلفظ و طول و کمّیت توصیف آن ها شدیداً در اخذ امتیاز از آن مورد بخصوص تأثیر خواهد داشت. به همین ترتیب وقتی داوطلب در بخش رایتینگ شرکت می‌کند، دایره واژگان و کاربرد کلمات، گرامر و ساختار جملات، محدودیت لغات و ظرفیت لازم و غیره در اخذ امتیاز از بخش رایتینگ تأثیر خواهد داشت. الگوی ارزیابی مشابهی برای دو بخش دیگر آزمون هم به کار می‌رود. بنابراین کیفیت یا کمیت تنها معیار برای ارزیابی نیست بلکه چیز دیگری که PTE طلب می‌کند هم در خلال ارزیابی وجود دارد.

بسته به سؤال و ملزومات، هر کدام از موارد امتیاز داده می‌شوند و خود بخش نیز از میانگین امتیازات، نمره می‌گیرد. نمره‌ی کلّی آزمون PTE بین ۱۰ تا ۹۰ خواهد بود و ۹۰ بالاترین است. وقتی نمره‌ی بخش‌ها داده شد، نمره‌ی کلّی از آن استخراج می‌شود.

ارزیابی یک فرآیند طولانی و پیچیده است؛ بنابراین PTE از یک سیستم امتیازدهی کامپیوتری استفاده می‌کند و هرگونه مداخله‌ی انسانی یا نمره‌دهی جانبگیرانه و غلط در امتحان را باطل می‌کند.

خطوط ویژه‌ی سایت آموزشگاه زبان ایران آکسفورد همیشه برای پرسش‌ها و شبه‌ها آزاد هستند؛ برای تماس با ما راحت باشید چون متخصصین ما هر روز هفته و ۲۴ ساعت روز در خدمت شما هستند.