زبان روسی به عنوان زبان جهانی

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد کلاس های زبان روسی را برگزار می کند. اما آیا زبان روسی به عنوان زبان جهانی می تواند خود را نشان دهد؟

زبان روسی به عنوان زبان جهانی
زبان روسی به عنوان زبان جهانی

آیا زبان روسی به عنوان زبان جهانی می تواند مطرح شود؟

انگلیسی امروزه زبان غالب دنیاست. فرانسوی‌ها بعضی وقت‌ها زبان فرانسوی را به عنوان گزینه‌ی ثانویه‌ی زبان بین‌المللی تبلیغ می‌کنند و از لحاظ تاریخی زبان مهم در اروپا بوده است و امروزه آن را در آفریقا و شمال آمریکا همچون اروپا پیدا می‌کنیم. زبان اسپانیایی و پرتغالی همچون انگلیسی و فرانسوی توسط فتوحات استعماری پخش شده بودند و در یکسری کشورها و قاره‌ها تکلم می‌شوند و لذا جزو زبان‌های جهانی به حساب می‌آید. روسی نیز همچنین جزو زبان‌های جهانی به شمار می‌آید و آن هم از طریق توسعه‌ی استعماری، پخش شده بود.

وقتی در روسیه هستیم از غذای کشورهای مختلفی که سابقاً جزوی از روسیه‌ی تزاری یا اتحاد جماهیر شوروی بودند، لذت می بریم. مانند اوکراین، ازبکستان، ارمنستان و گرجستان. در حال حاضر همایش اقتصاد سنپترزبورگ در حال وقوع است و از همه‌ جای دنیا نماینده دارد، اما مخصوصاً از کشورهای اتحاد جماهیر شوروی سابق در آن‌جا حضور دارند تا درباره‌ی همکاری‌های محتمل اقتصادی و فعالیت‌های تجاری مباحثه کنند. حدس می‌زنیم که بسیاری از این بحث‌ها در روسیه خواهد بود.

زبان روسی بخش بزرگی از جهان را اشغال کرده است از دریای بالتیک گرفته تا اقیانوس آرام و از قطب شمال تا دریای سیاه و آسیای مرکزی. یک مجمع قاره‌ای است با ارتباطات تاریخی، همیشه بدون کشمکش نبوده و زبان روسی یک عنصر متحد کننده‌ی مهم به حساب می‌آمده است. امیدوارم این ناحیه به نوعی جوامع پسا- استعماری تبدیل شود که جوامع مشترک‌المنافع و شبیه جوامع اسپانیایی و پرتغالی زبان در صدد رسیدن به آن هستند. از لحاظ اقتصادی که حتی چشمگیرتر هم می‌تواند باشد چرا که روسیه در تقلای کسب نقشی جدید بعنوان قدرتمندترین عضو چنین انجمنی است.

در سنپترزبورگ شما به یک، دو یا سه قرن قبل برده می‌شوید. شهر به خاطر اینکه یک سراز به نام پیتر بزرگ، قصد کرده بود، ساخته شد. پس اگر فرصت دیدن این کشور را پیدا کردید، مطمئن شوید که از این شهر نیز دیدن خواهید کرد.

پس مطمئنا اگر زبان روسی یاد بگیرید می توانید به زبان نیمی از جهان صحبت کنید.