خط زبان روسی

خط زبان روسی

Cyrillic الفبایی است که خط زبان روسی را تشکیل می دهد. اگر بخواهیم پیشینه این اسم را دنبال کنیم به این نام Saint Cyril بر می خوریم. این شخص یک مبلغ مذهبی از بیزانس بوده است که در قرن ۹ اولین الفبای Slavic را برای ترجمه اختراع کرد تا بتواند متون مذهبی را از زبان یونانی ترجمه کند. بر اساس این الفبا بود که خط زبان روسی یا همان Cyrillic تشکیل شد. این خط شامل ۲۴ حرف زبان یونانی به علاوه ۱۹ حرف و صدایی است که مختص زبان هایSlavic است. آموزشگاه زبان ایران آکسفورد در این قسمت خط زبان روسی را در تصویر زیر ارائه داده است.  همانطور که می بینید در طی تحولات زمانی خط زبان روسی در حال حاضر دارای ۳۳ حرف می باشد.

خط زبان روسی
خط زبان روسی

البته در سال ۱۹۱۹ جریان هایی در روسیه قصد داشتند الفبای لاتین را جایگزین این خط کنند تا در هماهنگی بیشتری با کشور های غربی باشند. این مسئله می توانست یادگیری زبان روسی را بسیار راحت تر کند اما به هر حال این کار انجام نشد و ما امروز متون ادبی زبان روسی را به همان شکل اولیه در اختیار داریم.

در حال حاضر چیزی که ما در اختیار داریم با نمونه های تاریخی زبان روسی متفاوت است و شاید تنها کارشناسان بتوانند آن را بخوانند. اما اگر بخواهیم به حال برگردیم آمار زبان روسی چشمگیر است. در سال ۲۰۱۱ در منطقه اورآسیا بیش از ۲۵۲ میلیون نفر از خط زبان روسی استفاده می کردند. نیمی از این جمعیت در خود روسیه قرار داشتند و شما از همین تعداد می توانید به میزان کاربرد زبان روسی در اروپا پی ببرید. در حال حاضر سومین الفبای رسمی در اروپا این الفبا می باشد و در بیش از ۵۰ زبان مورد استفاده قرار می گیرند.

برای شرکت در دوره های آموزش زبان روسی با شماره های آموزشگاه زبان ایران آکسفورد تماس بگیرید.