زبان سیسیلی

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد امروز Sicilian Language را بررسی می کند. ایتالیایی زبان بسیار زیبایی است. پس با ما همراه باشید تا بتوانید بیشتر با زبان ایتالیایی و سیسیلی آشنا شوید.

زبان سیسیلی
زبان سیسیلی

زبان سیسیلی را بیشتر بشناسید:

سیسیلی چیست؟

سیسیلی نه گویش است و نه یک لهجه. از ایتالیایی مشتق نشده است. تنها در سیسیل صحبت نمی‌شود. سیسیلی (u sicilianu به سیسیلی و siciliana به ایتالیایی) جزو قدیمی‌ترین‌های زبان‌های رومی مشتق از لاتین است و در سیسیلی و بخش‌هایی از جنوب ایتالیا مانند رگیو و کالابریا و آپولیا صحبت می‌شود. از لاتین، یونانی، عربی، فرانسوی، پرووِنسیایی، آلمانی، کاتالانی و تأثیرات اسپانیایی مشتق شده است.

سیسیلی هم‌اکنون توسط اغلب ۵٫۰۰۰٫۰۰۰ ساکن سیسیل به علاوه‌ی ۲٫۰۰۰٫۰۰۰ نفر سیسیسلی در سرتاسر دنیا تکلم می‌شود.

همزمان با پیروزی ایتالیایی در مدارس و رسانه‌های ایتالیا، زبان سیسیلی دیگر اولین زبان بسیاری از مردمان سیسیلی نبود. در واقع مخصوصاً در مراکز شهری مصطلح‌تر است که به جای سیسیلی، زبان ایتالیایی معیار را بشنوید، بالاخص میان نسل جوان‌تر.

هنر سیسیلی؟

اما آنچه اغلب افراد نمی‌دانند این است که سیسیلی به عنوان گونه‌ای هنری در سالیان قبل پیش از آنچه ایتالیایی تعریف می‌شد، شکل گرفت!

در واقع حتی دانته، پدر فرهنگ و گویش ایتالیایی به شعرا و نویسندگان سیسیلیِ «مکتب سیسیل» به عنوان پیشگامان کارهای ادبی و تولید نوشتار در زبان مادری ایتالیایی اشاره کرده است.

تلفظ سیسیلی کلمات مانند ایتالیایی اساساً آوایی است.

زبان گفتاری پر است از کلمات با ریشه‌ی عربی: tabutu (تابوت) از کلمه‌ی عربی tabut. و اماکنی مانند: Marsala که بندری سیسیلی است از بندر الله گرفته شده: mars بندر + ala الله.

ما می‌توانیم انواع گویش‌های سیسیلی را در سه دسته‌ی اصلی قرار دهیم:

سیسیلی غربی – از مناطق پالرمو گرفته تا تراپانی و آگریجنتو

سیسیلی مرکزی – از میان مناطق اِنا

سیسیلی شرقی – تقسیم‌شده به سیراکوز و مِسینا

امروزه سیسیلی روش اصلی برای ارتباط داخل خانواده است. به عنوان زبانی تفریحی و به عنوان ارتباطی خودمانی یا آن‌هایی که در فاصله‌ای دور زندگی می‌کنند به کار می‌رود.