Study Permit چیست؟ | شرایط کسب اجازه تحصیل کانادا ۲۰۲۴

اجازه ی تحصیل (Study permit) چیست؟

اگر دنبال ویزای تحصیلی کانادا باشید حتما این سوال برایتان پیش آمده است که Study Permit چیست؟ اجازه ی تحصیل سندی است که به اتباع خارجی اجازه ی تحصیل در designated learning institutions (DLI) (موسسات آموزشی تعیین شده) را در کانادا می دهد. اغلب اتباع خارجی برای تحصیل در کانادا به اجازه ی تحصیل احتیاج دارند. مطمئن شوید که قبل از درخواست، همه ی مدارک لازم را تهیه کنید. شما باید قبل از رفتن به کانادا درخواست دهید. در سال ۲۰۲۳ به دلیل پایان نسبی پندمی کرونا در جهان و کانادا دانشگاه ها سعی در پذیرش بیشتر دانشجو ها داشتند. امسال یعنی ۲۰۲۴ شاید یکی از بهترین سال ها در گرفتن ویزای تحصیلی برای کانادا می باشد زیرا اساسا به مرحله پایان پاندمی کرونا وارد شدیم و دیگر تقریبا هیچ محدودیتی برای پذیرش شما وجود ندارد.

ویدیوی آموزشی درمورد Study Permit یا اجازه تحصیل کانادا

حتما این ویدیو را ببنید تا با Study Permit آشنا شوید. در این ویدیو اطلاعات کلی در مورد آنچه از Study Permit باید بدانید را می بینید.

ویدیو آموزشی Study Permit چیست؟

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد تنها موسسه زبان تخصصی برای مهاجرت به کانادا و استرالیا می باشد که شما را برای دریافت و کامل کردن مدارک راهنمایی می کند. مشاورین ما تمام مراحل مهاجرت را به صورت تخصصی بررسی و کامل می کنند. امروز بیایید ببینیم اجازه تحصیل کانادا چه شرایطی دارد؟

Study Permit چیست؟
Study Permit چیست؟

اگر دوست دارید با انواع مهاجرت های کانادا آشنا شوید، حتما مطلب مهاجرت کانادا را ببنید.

هزینه بررسی و دریافت اجازه تحصیل توسط دولت کانادا چه قدر است؟

 • هزینه اجازه ی تحصیل: ۱۵۰$
 • زمان بررسی پرونده: برای هر کشور متفاوت است.

نحوه گرفتن اجازه ی تحصیل (Study permit) کانادا

اطلاعات مهم که باید در مورد اجازه تحصیل کانادا بدانید؟

اجازه ی تحصیل، ویزا نیست.

 در اختیار داشتن اجازه ی تحصیل به خودی خود به شما اجازه ی ورود به کانادا را نمی دهد. شما احتمالاً به یک ویزای اقامت موقت مانند ویزای توریستی (visitor visa) یا مجوز سفر الکترونیک (electronic travel authorization (eTA)) احتیاج خواهید داشت. اگر اجازه ی تحصیلتان تایید شود، ویزا هم به همراه آن صادر می شود.

با همراه داشتن اجازه ی تحصیل چه مدت می توانید در کانادا بمانید؟

اجازه ی تحصیل معمولاً تا طول مدت برنامه ی تحصیلی تان معتبر است، به اضافه ی ۹۰ روز اضافه. این ۹۰ روز به شما اجازه می دهد تا برای خروج از کانادا یا ارائه ی درخواست اقامت آماده شوید.

در شرایط زیر ممکن است زمان اجازه تحصیل یا Study Permit کانادا تغییر کند.

 • اگر دروس پیش نیاز برمی دارید

اگر دانشگاه از شما بخواهد تا قبل از اخذ پذیرش در دوره ی اصلی (قبولی مشروط خواهید گرفت) دروس پیش نیازی را بگذرانید، اجازه ی تحصیلتان تا طول مدت این دوره ها به علاوه ی مدت زمان یک سال اعتبار خواهد داشت. وقتی شما پذیرش دوره ی اصلی را اخذ کنید، آنگاه باید برای درخواست اقامت خود به عنوان دانشجو اقدام کنید.

 • اگر بعد از منقضی شدن اجازه ی تحصیلتان، درس خود را به پایان برسانید

اگر دوره ی تحصیلی خود را قبل از اعتبارِ اجازه ی تحصیل به پایان نرسانید، باید به عنوان دانشجو برای تمدیدِ آن درخواست دهید. اگر این کار را نکنید، باید دست از تحصیل خود بکشید و از کانادا خارج شوید.

 • اگر زودتر از منقضی شدنِ اجازه ی تحصیلتان، درس خود را به پایان برسانید

اگر زودتر از زمان معمول، دوره ی خود را به پایان برسانید، اعتبار اجازه ی تحصیلتان ۹۰ روز بعد از تکمیلِ دوره به پایان می رسد، صرفنظر از اینکه چه تاریخی روی اجازه ی تحصیلتان درج شده باشد.

شما دوره ی تحصیلی خود را در تاریخی به اتمام می رسانید که دانشگاه با استفاده از نامه ی پایان تحصیل (completion letter)، ریزنمرات، یا مدرک تحصیلی مشخص می کند.

شما باید از تاریخِ اعلام شده توسط  دانشگاهتان، یا تاریخی که مدرک خود را می گیرید سند و مدرکی ارائه کنید. اگر سندی نداشته باشید، جدیدترین تاریخ روی مدرک برای شما لحاظ خواهد شد. و احتمالاً این تاریخ را با هماهنگی دانشگاهتان مورد تایید قرار می دهیم.

حالا که شما متوجه شدید Study Permit چیست؟ بهتر است این موارد را نیز در مورد ویزای تحصیلی بدانید.

آیا می توانید در هنگام تحصیل در کانادا به کشور خود برگردید؟

بله. اگر شما در حین تحصیل خود برای تعطیلات کانادا را ترک کنید، احتمالاً باید به هنگام برگشت به کانادا ثبت نام خود را در دانشگاهتان ثابت کنید.

برای این منظور، موقع برگشت به کانادا باید اطمینان حاصل کنید که ویزای توریستی (visitor visa) یا مجوز سفر الکترونیک شما (eTA) همچنان معتبر است.

چه کسانی مجاز به اپلای تحصیلی کانادا ۲۰۲۴ هستند

شما اجازه ی تحصیل در کانادا را دارید اگر کارهای زیر را انجام دهید.

۱- در یکی از موسسات آموزشی تعیین شده (DLI) ثبت نام کرده باشید

۲- تمکن مالی خود را برای موارد زیر اثبات کنید:

 • پرداخت شهریه ی دانشگاه
 • هزینه های زندگی خود و هر یک از اعضای خانواده که همراه با شما به کانادا می آیند و
 • هزینه ی لازم برای برگشتِ خود و هر یک از اعضای خانواده به کشورتان

۳- از قوانین تبعیت کنید، هیچ گونه سابقه ی کیفری نداشته باشید و در صورت لزوم گواهی عدم سوءپیشینه بگیرید

۴- در سلامت کامل به سر ببرید و در صورت لزوم برای آزمایشات و معاینه ی پزشکی بروید

۵- افسر مهاجرتی را متقاعد کنید که بعد از اتمام تحصیل و منقضی شدن اجازه ی تحصیل خود کانادا را ترک می کنید

برای دیدن لیست کامل مدارک مورد نیاز برای دریافت اجازه تحصیل کانادا، مطلب مدارک لازم برای گرفتن Study Permit کانادا را ببینید

چه مسئولیت ها و چه کارهایی را باید هنگام تحصیل در کانادا انجام دهید:

شما هنگام تحصیل در کانادا باید:

 • در حین گذراندن دوره ی تحصیلی خود پیشرفت درسی داشته باشید
 • به همه ی شرایطِ قید شده در اجازه ی تحصیلِ خود احترام گذاشته و پایبند باشید
 • اگر الزامات، دیگر شامل حال شما نشد دست از تحصیل بکشید و
 • هنگام منقضی شدنِ اجازه ی تحصیلِ خود کانادا را ترک کنید

آیا می توان با ویزای تحصیلی در کانادا کار کرد؟

بله این امکان وجود دارد. بسته به مورد خود، احتمالاً شرایطی در اجازه ی تحصیل شما قید خواهد شد. برخی از این شرایط به صورت زیر هستند:

 • اینکه آیا اجازه ی کار در کانادا را خواهید داشت
 • آیا اجازه ی سفر داخل کانادا را خواهید داشت
 • و تاریخی که باید تحصیل خود را به اتمام برسانید

کسانی که برای تحصیل در کانادا اجازه ی تحصیل لازم ندارند

اغلب اتباع خارجی برای تحصیل در کانادا باید اجازه ی تحصیل داشته باشند. موارد زیر استثنا هستند.

۱- دوره های تحصیلی کوتاه مدت (Short-term studies) (6 ماه یا کمتر)

شما می توانید در هر دانشگاهی در کانادا بدون اجازه ی تحصیل درس بخوانید اگر:

 • دوره ی تحصیلی تان ۶ ماه یا کمتر طول بکشد
 • تحصیلتان جزئی از یک دوره ی تحصیلی بلند مدت نباشد و
 • تحصیل خود را در مدت زمانی که برای ماندن شما در کانادا تایید شده است به اتمام برسانید (معمولاً ۶ ماه بعد از ورود به کانادا)

اگر شما باید دروس پیش نیاز بردارید باید اجازه ی تحصیل بگیرید، حتی اگر گذراندن آن دروس کمتر از ۶ ماه طول بکشد. اگر این کار را نکنید باید قبل از شروع دوره ی کامل تحصیلی خود، درخواست اجازه ی تحصیل بدهید. بسته به زمان لازم برای بررسی، احتمال دارد برای شروع تحصیل خود، اجازه ی تحصیل را به موقع دریافت نکنید.

خانواده یا کارکنان نمایندگان خارجی

اگر شما عضوی از خانواده یا کارکنان نماینده ی خارجی کانادا باشید که توسط امور جهانی کانادا (Global Affairs Canada) به رسمیت شناخته می شود، اجازه ی تحصیل لازم ندارید. سفارت می تواند با GAC تماس بگیرد تا بررسی کند که اجازه ی تحصیل لازم دارید یا نه.

اعضای نیروهای مسلح خارجی

اگر شما عضوی از نیروی مسلح خارجی و در حین خدمت در کانادا باشید اجازه ی تحصیل لازم ندارید. اگر اعضای خانواده تان، از جمله فرزندان خردسال، بخواهند در کانادا تحصیل کنند احتمالاً باید اجازه ی تحصیل بگیرند.

سرخپوستان ثبت شده در کانادا

اگر شما کارت وضعیت سرخپوستان ثبت شده (Registered Indian status) در کانادا را داشته باشید اجازه ی تحصیل لازم ندارید، حتی اگر شهروند کشوری دیگر باشید.

فرزندان خردسال در کانادا

فرزندان خردسال اجازه ی تحصیل لازم ندارند اگر:

 • در سنین رفتن به مهد کودک باشند
 • پناهنده یا مدعی پناهندگی باشند
 • والدینِ آنها پناهنده یا مدعی پناهندگی باشند یا
 • در مقطع پیش دبستانی، ابتدایی یا دبیرستان باشند، و از قبل با یکی از والدین خود که اجازه ی تحصیل یا کار دارد در کانادا باشند

وقتی فرزندان خردسال به سن قانونی می رسند (۱۸ یا ۱۹ سال، بسته به ایالت یا ناحیه)، اگر بخواهند همچنان در کانادا ادامه تحصیل دهند باید درخواست اجازه ی تحصیل بدهند.

مدارک زبان انگلیسی لازم برای مهاجرت به کانادا و دریافت Study Permit چیست؟

برای شرکت در هر دوره آموزشی باید در آزمون های زبان انگلیسی شرکت کنید. مهم ترین این آزمون ها آیلتس است. اگرچه تافل، CELPIP و آزمون PTE مورد قبول سازمان مهاجرتی کانادا می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر لینک های زیر را دنبال کنید.

سوالات متداول در مورد Study Permit کانادا

راهنمای کامل آزمون آیلتس برای کانادا

لیست دانشگاه های کانادا که آزمون PTE را قبول می کنند

هزینه Study Permit یا اجازه تحصیل کانادا چقدر است؟

هزینه بررسی Study Permit برای کانادا ۱۵۰ دلار می باشد. البته برای دیدن هزینه های دیگر که روند دریافت اجازه تحصیل دارد سایت ایران آکسفورد را ببنید.

آیا با ویزای تحصیلی امکان کار در کانادا هم وجود دارد؟

بله! امکان کار با ویزای تحصیلی وجود دارد. البته برای این کار باید در ویزای شما این امتیاز وجود داشته باشد. برای دیدن لیست اطلاعات برای ویزای تحصیلی با امکان کار این مطلب را ببنید.