مدارک لازم برای اپلای تحصیلی کانادا ۲۰۲۴ | اثبات تمکن مالی

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد به جزییات مدارک لازم برای اپلای تحصیلی کانادا در سال ۲۰۲۴ اشاره می کند. همچنین ارائه تمکن مالی، توصیه نامه دانشگاه و تمام مواردی که برای کسب یک ویزای تحصیلی نیاز دارید را به صورت مرحله به مرحله نشان می دهد. هم چنین شما در ادامه هزینه زندگی در کانادا را با جزییات خواهید دید و تمام مدارک لازم Study Permit را با جزییات آن می بینید. پس برای درک بهتر و هر چه بیشتر پروسه دریافت اپلای از دانشگاه های معتبر در کانادا حتما مطلب زیر را دنبال کنید.

اگر شما نمی دانید که Study Permit چیست، حتما به شما پیشنهاد می کنیم مطلب اموزشگاه زبان ایران آکسفورد در مورد Study Permit چیست؟ را بخوانید تا با اولین مرحله در کسب یک ویزای تحصیلی در سال ۲۰۲۴ برای کانادا آشنا شوید.

ویدیو مدارک لازم برای اپلای تحصیلی کانادا و ویزای تحصیلی کانادا

در این فیلم آموزشی آموزشگاه زبان ایران آکسفورد سعی می کند مراحل ومدارک لازم برای اپلای تحصیلی کانادا و اجازه تحصیل یا study Permit را بیان می کند. حتما این ویدیو را به دقت ببنید.

ویدیو مدارک لازم برای اخذ اجازه تحصیل کانادا و ویزای تحصیلی کانادا
مدارک لازم Study Permit
مدارک لازم Study Permit

مدارک لازم جهت درخواست برای اجازه ی تحصیل کانادا ۲۰۲۴

توضیحات کامل این مدارک لازم Study Permit در ادامه آورده شده است:

۱- نامه ی پذیرش دانشگاه Proof of Acceptance

دانشگاه مد نظر باید نامه ی پذیرش Apllication Letter را برایتان بفرستد. نامه ی اصلی یا کپی الکترونیکی آن را جزء مدارک لازم پرونده ی خود برای گرفتن اجازه ی تحصیل کنید. در صورت نداشتن این نامه هیچ کدام از مراحل بعدی قابل انجام نیست.

نکته: قبولی مشروط و دروس پیش نیاز

اگر شما به شکل مشروط پذیرش گرفته باشید، یعنی حتماً باید دروس پیش نیاز را بگذرانید. برای مثال، این دروس می توانند شامل انگلیسی یا فرانسوی باشند. شما قبل از اینکه بتوانید دوره ی اصلی تحصیلی خود را شروع کنید حتماً باید این دروس را پاس کنید.

اگر شرایط شما به این شکل باشد، اجازه ی تحصیلتان فقط به اندازه ی طول مدت دروس پیش نیاز به علاوه ی یک سال صادر خواهد شد. به محض اینکه در دوره ی اصلی تحصیلی خود پذیرفته شدید، باید حتماً برای گرفتن اجازه ی تحصیل جدید اقدام کنید تا بتوانید اقامت خود را به عنوان دانشجو تمدید کنید.

۲- اثبات هویت Proof of Identity

موقع درخواست اجازه ی تحصیل یکی دیگر از مدارک لازم Study Permit که باید داشته باشید مدارک اثبات هویت است. شما و هر یک از اعضای خانواده تان که همراه با شما به کانادا می آید باید:

 • پاسپورت معتبر یا برگه ی سفر داشته باشید
 • متقاضیانی که به شکل آنلاین اقدام می کنند باید یک کپی از صفحه ی اطلاعات پاسپورت خود را آپلود کنند. اگر قبول شدند بعد حتماً باید اصل پاسپورت خود را بفرستند.
 • مواردی درباره ی برگه ی هویت شامل حال شهروندان آمریکایی می شود که می توانند آن را ببرند.
 • دو عکس ۳×۴ جدید
 • نام و تاریخ تولد شخص حتماً باید در پشت هر عکس نوشته شود.

۳- اثبات تمکن مالی Proof of Financial Support

شما حتماً باید ثابت کنید تا زمانی که در کانادا می مانید می توانید از لحاظ مالی خود و هر یک از اعضای خانواده که همراه با شما می آید را ساپورت کنید. این گواهی یکی از مهم ترین و اساسی ترین بخشهای یک ویزا می باشد.

شما می توانید با استفاه از موارد زیر تمکن مالی خود را برای مهاجرت اثبات کنید:

 • اثبات داشتن حساب بانکی کانادایی به اسم خود، البته اگر به کانادا پول واریز کرده اید
 • گواهی سرمایه گذاری تضمین شده (GIC) از یک موسسه ی مالی کانادایی
 • اثبات گرفتن وام دانشجویی یا تحصیلی از بانک
 • گردش حساب بانکی خود در ۴ ماه گذشته
 • حواله ی بانکی که بتوانید آن را به دلار کانادایی تبدیل کنید
 • اثبات پرداخت شهریه ی دانشگاه و هزینه های مسکن
 • نامه ای که اثبات کند یک شخص از نزدیکانتان حامی مالی تان شده است
 • و یا نامه ای که اثبات کند دانشگاهی در کانادا شما را بورسیه کرده است

حداقل مبلغ مورد نیاز برای هزینه های زندگی خود به عنوان دانشجو (و هر یک از اعضای خانواده که همراه با شما می آید) شما علاوه بر هزینه های زندگی یک سال که در جدول زیر آورده شده است. علاوه بر این هزینه ها باید شهریه ی دانشگاه را هم داشته باشید که در سایت دانشگاه مدنظر خود آورده می شود.

جدول هزینه های زندگی در کانادا سال ۲۰۲۴

توجه داشته باشید که با توجه به تورم موجود در کانادا ممکن است قیمت ها دچار تغییر شوند.

بیرون از کبک
اشخاصی که به کانادا می آیندهزینه ی لازم برای یک سال (شامل شهریه نمی شود)هزینه ی لازم برای هر ماه (علاوه بر شهریه)
شما (دانشجو)۱۰۰۰۰ دلار کانادا۸۳۳ دلار کانادا
همسر (نخستین عضو خانواده)۴۰۰۰ دلار کانادا۳۳۳ دلار کانادا
فرزند (هر یک از دیگر اعضای خانواده ی خود)۳۰۰۰ دلار کانادا۲۵۵ دلار کانادا

یک مثال برای هزینه زندگی یک خانواده سه نفری در کانادا

اگر شما و دو نفر از اعضای خانواده تان بخواهید برای یک سال به ایالتی به جز کبک بروید، هزینه های زیر را لازم دارید:

 • هزینه های زندگی: ۱۰۰۰۰ دلار (برای دانشجو)
 • هزینه های زندگی: ۴۰۰۰ دلار (برای نخستین عضو خانواده)
 • هزینه های زندگی: ۳۰۰۰ دلار (برای دومین عضو خانواده)

کل هزینه: ۱۷۰۰۰ دلار


جدول هزینه زندگی در کبک سال ۲۰۲۴

در کبک
اشخاصی که به کانادا می آیندهزینه ی لازم برای یک سال (علاوه بر شهریه)هزینه ی لازم برای هر ماه (علاوه بر شهریه)
شما (دانشجو)۱۱۰۰۰ دلار کانادا۹۱۷ دلار کانادا
همسر (نخستین عضو خانواده، ۱۸ سال یا بالای ۱۸)۵۱۰۰ دلار کانادا۴۲۵ دلار کانادا
فرزند (نخستین عضو خانواده زیر ۱۸ سال)۳۸۰۰ دلار کانادا۳۱۷ دلار کانادا
فرزند (هر یک از دیگر اعضای خانواده ی خود، ۱۸ سال یا بالاتر)۵۱۲۵ دلار کانادا۴۲۷ دلار کانادا
فرزند (هر یک از دیگر اعضای خانواده ی خود، زیر ۱۸ سال)۱۹۰۳ دلار کانادا۱۵۹ دلار کانادا

هزینه زندگی در کبک یک خانواده سه نفری

مثال:

اگر شما و دو نفر از اعضای خانواده تان (بالای ۱۸ سال) بخواهید برای یک سال به کبک بروید، هزینه های زیر را لازم دارید:

 • هزینه های زندگی: ۱۱۰۰۰ دلار (برای دانشجو)
 • هزینه های زندگی: ۵۱۰۰ دلار (برای نخستین عضو خانواده)
 • هزینه های زندگی: ۵۱۲۵ دلار (برای دومین عضو خانواده)

کل هزینه: ۲۱۲۲۵ دلار

اگر کشور شما بر مبادله ی ارز خارجی کنترل دارد، حتماً باید ثابت کنید که اجازه ی خارج کردن ارز برای همه ی هزینه های لازم خود را دارید.

به یاد داشته باشید برای مهاجرت به کانادا حتما مدرک زبان انگلیسی نیاز دارید. برای شناخت هر چه بیشتر مدارک زیر لینک های زیر را دنبال کنید:

آزمون آیلتس

آزمون PTE

آزمون تافل

نامه ی توضیحی Letter of Explanation

یکی دیگر از مدارک لازم برای اپلای تحصیلی کانادا که بسیار هم مهم است نامه توضیحی است. این نامه به افسر صادر کننده ی ویزا کمک می کند تا نسبت به شما و اهدافتان آگاهی داشته باشد. این نامه موارد زیر را توضیح می دهد:

 • چرا شما می خواهید در کانادا تحصیل کنید و
 • اینکه شما نسبت به مسئولیت های خود به عنوان دانشجو آگاه هستید

اگر شما تصمیم گرفتید برای گرفتن اجازه ی تحصیل درخواست دهید و حتی اگر برای دوره ی تحصیلی خود به آن احتیاج هم نداشته باشید حتماً باید این نامه را در پرونده ی خود شامل کنید.

نامه ی پذیرش کبک CAQ

اگر شما قصد ادامه تحصیل در کبک را دارید، حتماً باید نامه ی پذیرش کبک (CAQ) را داشته باشید که دولت کبک آن را صادر می کند. دانشگاهی که برایش اقدام کرده اید جزئیات کامل را در مورد درخواست CAQ در اختیار شما قرار می دهد.

برای اینکه بدانید CAQ چیست حتما لینک مهاجرت تحصیلی کبک و CAQ را دنبال کنید

گواهی سرپرست (فقط مخصوص فرزندان خردسال) Custodian Declaration

اگر فرزند خردسال شما سرپرست لازم داشته باشد، حتماً باید فرم گواهی سرپرست را در پرونده ی خود شامل کنید. این فرم حاوی دو صفحه است که حتماً باید در دفترخانه ی اسناد رسمی تایید شده و سپس در پرونده ی اجازه ی تحصیلتان شامل شود.

مسئول مربوطه در کانادا باید صفحه ی اول را امضا کند، و والدین یا قیم های فرزند خردسال در کشور مادری فرزند باید صفحه ی دوم را امضا کنند.

مدارک دیگر برای مهاجرت کانادا

با توجه به کشور یا ناحیه ی خود احتمال دارد مدارک دیگری هم لازم داشته باشید.

اگر شما در حال حاضر در کشور مادری خود نیستید، حتماً باید وضعیت مهاجرت خود را در همان کشوری که از آنجا اقدام می کنید اثبات کنید.

اگر دولتی که پاسپورت یا برگه ی سفر شما را صادر کرده است از شما بخواهد تا دوباره اجازه ی ورود بگیرید، حتماً باید قبل از اقدام برای ویزای کانادا این کار را انجام دهید. احتمال دارد مدارک دیگری هم لازم داشته باشید.

اگر با انواع مختلف مهاجرت به کانادا آشنا نیستید حتما مطلب مهاجرت کانادا آموزشگاه زبان ایران آکسفورد را بخوانید. با این کار می توانید بهترین نوع مهاجرت را انتخاب کنید.

مدارک لازم Study Permit را دیدید، اما اصلا چرا باید اجازه تحصیل گرفت؟

حالا که به مدارک لازم برای اپلای تحصیلی کانادا آشنا شدید بیایید ببینیم اصلا چرا باید اجازه تحصیل برای کانادا را بگیریم. ۲ دلیل وجود دارد که شما باید اجازه ی تحصیل را بگیرید حتی اگر لازم هم نداشته باشید:

 1. قادر خواهید بود تحصیلات خود را ادامه دهید (تا وقتی که الزامات تحصیل شامل حال شما شود)
 2. قادر خواهید بود داخل یا خارج دانشگاه کار کنید

به عنوان مثال:

 • اگر شما طول مدت تحصیلتان کمتر از ۶ ماه است، اما قصد دارید در دوره ای بلند مدت تحصیل کنید یا
 • اگر فرزند پدر یا مادری هستید که مجاز است در کانادا کار کرده یا تحصیل کند، اما به زودی ۱۸ ساله می شوید (و دیگر فرزند خردسال نخواهید بود)

اگر شما علی رغم نیاز نداشتن به اجازه ی تحصیل برای گرفتن آن اقدام کنید، باید نامه ای توضیحی را هم شامل کنید که در آن بگویید چرا همراه با پرونده ی خود اجازه ی تحصیل هم می خواهید.

ادامه تحصیل

اگر شما قبلاً اجازه ی تحصیل گرفته باشید و بعد شرایط تحصیلی تان عوض شود (برای مثال، شما بخواهید بیشتر از ۶ ماه تحصیل کنید یا برای یک دوره ی تحصیلی بلندمدت درخواست دهید) تا وقتی که اجازه ی تحصیلتان معتبر باشد می توانید در کانادا به تحصیل خود ادامه دهید. اگر شما باید اجازه ی تحصیل خود را تمدید کنید، یا اجازه ی تحصیلتان در حین فرایند بررسی پرونده برای تمدید منقضی شود همچنان می توانید به تحصیل خود ادامه دهید چون وضعیت قبولی فرضی برایتان ثبت شده است.

با این حال، اگر شما قبلاً اجازه ی تحصیل نگرفته باشید، باید دست از تحصیل بکشید یا صبر کنید تا آن را بگیرید و آن گاه تحصیل خود را شروع کرده و یا ادامه دهید.

برای مثال این حالت را در نظر بگیرید: شما باید دروس پیش نیاز را به منظور واجد شرایط شدن برای گذراندن دوره ی تحصیلی بلند مدت بگذرانید. در این صورت لازم نیست که برای دروس پیش نیاز اجازه ی تحصیل بگیرید، اما باید حتماً برای گذراندن دوره ی کامل تحصیلی خود آن را داشته باشید.

در این حالت، شما حتماً باید اجازه ی تحصیل بگیرید اگرچه دقیقاً در همان زمان لازمش ندارید. اگر این کار را نکنید، بسته به اینکه اجازه ی تحصیلتان به موقع صادر شود یا نه، قادر نخواهید بود دوره ی تحصیلی بلند مدت خود را شروع کنید.

کار در داخل یا خارج دانشگاه

اگر شما اجازه ی تحصیل داشته باشید و در یکی از موسسات آموزشی تعیین شده (DLI) به عنوان دانشجوی تمام وقت ثبت نام کرده باشید، قادر خواهید بود در داخل یا خارج دانشگاه کار کنید. اگر چنین باشد، اجازه ی تحصیلتان شامل بندی می شود که در آن گفته شده است شما اجازه ی کار موقع تحصیل را دارید.

اگر شما اجازه ی تحصیل نداشته باشید، نمی توانید در حین تحصیل در کانادا کار کنید. در این حالت، باید برای اجازه ی کار (work permit) درخواست دهید.

اگر درخواست شما برای CAQ توسط وزارت مهاجرت، فرانسوی کردن و یکپارچه سازی (MIFI) قبول شد، اما همچنان منتظر دریافت CAQ خود بودید، می توانید با استفاده از نامه ی پذیرش MIFI برای گرفتن اجازه ی تحصیل خود اقدام کنید. برای درخواست اجازه ی تحصیل خود لازم نیست که منتظر CAQ باشید.