دو حقیقت درباره‌ی شکست خوردن در یادگیری زبان

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد معتقد است شکست همیشه مقدمه پیروزی در زندگی است. امروز به دو حقیقت درباره‌ی شکست خوردن در یادگیری زبان اشاره می کنیم :

دو حقیقت درباره‌ی شکست خوردن در یادگیری زبان
دو حقیقت درباره‌ی شکست خوردن در یادگیری زبان

با دو حقیقت درباره‌ی شکست خوردن در یادگیری زبان آشنا شوید:

  1. هر چه شدید‌تر شکست بخورید، بهتر به یادتان می‌ماند.

دانستن این موضوع که هرگز تفاوت بین مورد نیاز و اکتسابی را فراموش نخواهم کرد برایم یک لحظه‌ی به یاد ماندنی بود. در حالی که این فاجعه بارترین شکستم نبود، به طور حتم باعث شد تا به دانش قبلی‌ام اضافه کنم.

حالا، هر موقع که به اکتسابی فکر می‌کنم، من را به یاد آن خاطره می‌اندازد: بوی تند، آب و هوای مرطوب، انگشتان چسبناک، و گرمای به دلیل شرمساری. همه‌ی آن‌ها لنگرهایی بسیار قوی هستند که مرا به آن‌چه در آن روز یاد گرفتم، متصل می‌کنند.

وقتی شما شکست می‌خورید، قلبتان فرو می‌رود، و احساس می‌کنید که جهان هم با شما فرو می‌رود. یا می‌تواند بسیار بامزه باشد. در هر حالت، شما لحظه‌ای از یک احساس قوی را ایجاد می‌کنید، و این چیزی را که یاد گرفتید در مغز شما هک می‌کند.

۲- شکست به شما جعبه‌ابزار زبانی بزرگتری می‌دهد

فیلم Gran Torino با بازی کلینت ایستوود به نکته‌ی خوبی درباره‌ی شکست اشاره می‌کند. در این فیلم یک مرد مسن‌تر اجازه می‌دهد پسر جوان همسایه تعدادی از ابزار نجاری‌اش را قرض بگیرد تا یکسری تعمیرات انجام بدهد. همینطور که پسر در گاراژ ایستاده است، در وحشت از کلکسیون ابزار این مرد است.

مرد توضیح می‌دهد هر ابزاری که دارد برای کار بخصوصی آورده است که آن را لازم داشته و یاد گرفته چگونه هر کدام را استفاده کند، اشتباهاتی (که با آن‌ها کرده) و همه‌ی این چیزها. او می‌گوید ساختن کلکسیونی مثل آن زمان می‌برد و هر وسیله را باید به نوبت جمع‌آوری کنی.

برای یادگیری زبان هم این چنین است، با این تفاوت که لغات و ساختارهای گرامری جمع‌آوری می‌کنید. هر شکست یک یا تعداد بیشتری مهارت به کلکسیون شما اضافه کنید و به تدریج که «گاراژتان» با ابزار پر می‌شود، روان می‌شوید.

همه‌ی ما این حرف کلیشه‌ای را شنیده‌ایم که: «هفت بار هم که افتادی، بار هشتم بارخیز.» برای برخی از ما این تعدا بیشتر است و هیچ ایرادی هم ندارد!

هرچه بیشتر از روی اسب بیفتید و بر روی آن برگردید، بهتر خواهید بود چون با هر شکست قادر خواهید بود چیزی یاد بگیرید.