تشکر کردن به زبان آلمانی

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد راه های مختلف تشکر کردن به زبان آلمانی را در این مطلب بیان می کند. همانند زبان فارسی راه های بسیاری برای ابراز تشکر در زبان آلمانی وجود دارد. پس با ما همراه باشید تا این اصطلاحات را بهتر بشناسیم.

تشکر کردن به زبان آلمانی
تشکر کردن به زبان آلمانی

راه های تشکر کردن به زبان آلمانی

۱- تشکر می‌کنم

Danke

لغاتی جادویی که می‌توانند لبخند را به هر صورتی بیاورند. برای یک روز، وقتی این لغات را بیان می‌کنید از صمیم قلب بگویید و ببنید چگونه روحیه‌ی خودتان را هم شاد می‌کند.

۲- خیلی لطف می‌کنید

Das ist sehr nett von dir/ Ihnen (غیر رسمی/ رسمی).

این عبارت برای وقتی مناسب است که فردی واقعاً سرویس خوب می‌دهد یا به شما مهربانی می‌کند.

۳- از اظهار لطف شما ممنون هستم!

Danke für deine/ ihre netten Worte!

کسی از شما تعریف کرده و باعث شده احساس خوبی داشته باشید؟ این نظر لطف اوست، پس قدردانی خود را نشان دهید!

۴- ممنون که امروز تشریف آوردید.

Danke, dass du heute gekommen bist.

اگر ملاقاتی رسمی‌تر را با گویشوران آلمانی برگزار می‌کنید، این عبارت خوشامد گویانه باید بخشی از انبار مهمات شما باشد. اگر میزبان مهمانی هستید، این همچنین عبارتی خوب در هنگام رویارویی با مهمانان آلمانی است!

۵- از ملاحظه‌ی شما ممنون هستم.

Danke für deine/ihre Berücksichtigung.

این رسمی‌تر است، تقریباً روشی است موقرانه برای تشکر از بافکری و حساسیت یک نفر نسبت به شما. همچنین وقتی گویشوری بومی باید چیزی را که تحویل داده‌اید مانند درخواست شغل، پروژه یا پیشنهاده، مناسب است که از آن استفاده کنید.

۶- بسیار متشکرم!

Danke vielmals!

این معنای مشابه تشکر می‌کنم را می‌دهد، اما انرژی و اشتیاق افزوده دارد! در آلمانی تقریباً همان معنای “خیلی ممنونم” را می‌دهد. این را در شرایط غیر رسمی با دوستان و معلمین آلمانی‌تان استفاده کنید.

۷- پیدا کردن معلمی مثل شما آسان نیست.

Lehrer wie Sie sind nicht leicht zu finden.

برخی عبارات جنبه‌ی تعریف دارند که قدردانی را ابراز می‌کنند. این یکی از آن‌هاست. اگر مخصوصاً از معلم‌ آلمانی‌تان راضی هستید، این عبارتی عالی برای به‌خاطر سپردن است!