چه چیزی یک زبان را برای یادگیری ساده می‌کند؟

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد به این سوال پاسخ می دهد که چه چیزی یک زبان را برای یادگیری ساده می‌کند؟ اگر به دنبال یک زبان ساده برای یادگیری هستید با ما همراه باشید.

چه چیزی یک زبان را برای یادگیری ساده می‌کند؟
چه چیزی یک زبان را برای یادگیری ساده می‌کند؟

اما چه چیزی یک زبان را برای یادگیری ساده می‌کند؟

اول از همه اینکه: هرکسی متفاوت است. گستره‌ای از عوامل وجود دارد که می‌تواند تعیین کند کدام زبان برای یادگیری‌تان آسان‌ترین هستند.

در اینجا به عوامل کلیدی اشاره می‌کنیم:

۱- انگیزه‌‌ی شما

انگیزه مهمترین جزء سازنده برای موفقیت در هر زبان خارجی است.

مهم نیست زبانی که می‌خوانید چقدر آسان است، اگر با انگیزه نباشید هیچ پیشرفتی نخواهید کرد. حتی اگر چیز جدیدی را در زبان مادری خود یاد می‌گیرید (برای مثال واژگان حقوقی یا دارویی)، بازهم اگر انگیزه نداشته باشید یاد نخواهید گرفت.

می‌خواهم در این مورد شفاف باشم. در حالیکه تحلیل و مقایسه‌ی زبان‌ها برای دیدن اینکه کدامیک آسان‌ترین هستند، جالب می‌باشد اما نتایج صرفاً در دنیای ایده‌آل خیالی صدق می‌کند. من این را سناریوی «همه چیز مساوی هستند» می‌نامم. زمان مساوی صرف مطالعه کردن، دسترسی مساوی به منابع، و مخصوصاً انگیزه‌ی مساوی برای هر زبان.

اما همه‌‌ی چیزها در دنیای واقعی مساوی نیستند. مردم زبان‌ها را به دلایل خیلی مختلفی یاد می‌گیرند. انگیزه‌های مردم روز به روز تغییر می‌کند. آن‌ها ممکن است بدون فایده مطالعه کنند. یک زبان به اصطلاح آسان ممکن است برای شما به نسبت دیگران به مراتب سخت‌تر باشد، چون همانطور که گفتم هر کسی متفاوت است.

این یکی از دلایلی است که من می‌گویم هر زبانی می‌تواند برای یاد گرفتن آسان باشد. در عمل وقتی نوبت ارزیابی سختی زبان‌ها می‌شود مفهوم سختی است. وقتی علاقه‌ای را پیدا کردید می‌توانید از میان بخش‌های سخت هر زبانی راهی پیدا کنید.

۲- زبان بومی شما

در حالت عمومی هرچه زبان بومی‌تان به زبان مقصدتان ارتباط نزدیک‌تری داشته باشد، یادگیری زبان مقصدتان راحت‌تر خواهد بود.

برای مثال چنانچه ایتالیایی زبان اول شماست احتمالاً زبان فرانسوی را راحت‌تر از زبان ایسلندی یاد می‌گیرید (اما باز می‌گویم؛ این در صورتی نیست که انگیزه‌ی یادگیری زبان ایسلندی را داشته باشید!) اگر زبان بومی‌تان نروژی است، سوئدی برای‌ شما ساده‌تر خواهد بود تا برای یک گویشور روسی.

وقتی زبان مقصدتان با زبان بومی‌تان از لحاظ دستورزبان، نحو یا واژگان هم‌پوشانی دارد به طور طبیعی وقتی شروع با یادگیری زبان مقصدتان می‌کنید یک سر و گردن بالاتر هستید.

۳- زبان‌های دیگرتان

زبان‌های دیگری که صحبت می‌کنید یا در حین بزرگ شدن از خانواده‌ی‌تان می‌شنیدید نیز اینکه یادگیری سایر زبان‌ها چقدر برایتان آسان خواهد بود را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

همچون زبان مادری‌تان، هرچه یک زبان مفروض به زبانی که هم اکنون صحبت می‌کنید نزدیک‌تر باشد، آسان‌تر آن را یاد خواهید گرفت.

این مخصوصاً درست است چون اگر زبان دوم را یاد گرفته باشید، برخلاف زبان اول که آن را کسب کردید، پس از ساختار زبان خیلی آگاه هستید. شاید حتی آگاه‌تر از آن‌چه که نسبت به زبان بومی خود هستید.

بر خلاف زبان بومی‌تان، یادگیری یک زبان دوم پس از دوران کودکی به معنای حفظ کردن قوانین گرامری و واژگان و آگاهانه فکر کردن در هر زمان است که فعلی را صرف می‌کنید تا حالتی صحیح از عبارت را استفاده کنید. این آگاهی از ویژگی‌های زبان به این معناست که اگر شما تلاش به یادگیری زبانی از خانواده‌ی یکسان کنید، جلوتر خواهید بود.

راحت‌ترین زبان به منظور یادگیری برای گویشوران مسلط انگلیسی کدام است؟

با توجه به FSI زبان‌هایی که در دسته‌ی آسان‌ترین‌ها قرار می‌گیرند عبارتند از:

  • آفریکانز
  • دانمارکی
  • هلندی
  • فرانوسی
  • ایتالیایی
  • نروژی
  • پرتغالی
  • رومانیایی
  • اسپانیایی
  • سوئدی

این رتبه‌بندی صرفاً بر اساس میزان شباهت این زبان‌ها به انگلیسی است.

متوجه شدن این مطلب ممکن است باعث تعجبتان شود که تعداد زیادی از افراد چندزبانه به صورت صریح اعلام نکرده‌اند که اعتقاد دارند کداک زبان برای یاد گرفتن آسان‌ترین است. من هم همینطور.

بسیاری از چندزبانه‌ها متوجه هستند که تلاش برای رتبه‌بندی زبان‌ها بر اساس میزان سختی شامل متغیرهای خیلی زیادی می‌شود.