چه زبانی بیشتری تعداد گویشور را دارد؟

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد می خواهد جواب این سوال پرکاربرد در حوزه اموزش زبان را بدهد. اینکه چه زبانی بیشتری تعداد گویشور را دارد؟ برای جواب این سوال با ما باشید:

چه زبانی بیشتری تعداد گویشور را دارد؟
چه زبانی بیشتری تعداد گویشور را دارد؟

اما چه زبانی بیشتری تعداد گویشور را دارد؟

بیش از ۶۰۰۰ زبان در سراسر جهان ثبت شده است. بیش از ۶۰۰۰٫ آیا این در ذهنتان می‌گنجد؟ ثبت کردن تمام آن‌ها واقعاً سخت است. فقط در پاپوآ گینه نو کشوری با بیشترین زبان، بیش از ۸۰۰ زبان وجود دارد… پس ما مسلما این کار خسته کننده را شروع نخواهیم کرد. ما فقط زبان‌های برتری را که بیشترین گویشور را در سراسر جهان دارند برای شما فاش می کنیم (فقط همین).

امروز، ما با رتبه‌بندی زبان‌هایی که بیشترین گویشور را در سراسر جهان دارند، یک گام فراتر می‌رویم. با این حال، انجام چنین کاری خیلی راحت نبود. در بین تمام دانشمندانی که سعی کرده‌اند تا این کار را انجام دهند (فقط برای رتبه بندی زبان ها بر طبق تعداد افرادی که به آن زبان صحبت می‌کنند)، تعداد کمی از آن‌ها درباره‌ی جایگاه‌های چهارم، ششم و دهم با هم توافق دارند… همچنین، چون این طبقه‌بندی بر طبق تعداد گویشوران است، داده‌ها مرتباً عوض می‌شوند.

به منظور کمک به شما که این موضوع را بیشتر متوجه شوید، ما انتخاب کردیم تا این کشورها را بر اساس تعداد گویشورانی که آن زبان را به عنوان زبان اول خود، یا زبان مادری یاد گرفتند، رتبه بندی کنیم.

زبانی که بیش ترین گویشور را در جهان دارد…

ماندارین چینی است. این جا، اگرچه ما دوست داشتیم تا کمی تردید ایجاد کنیم، نتیجه، ‌ور نیست. با بیش از یک میلیارد ساکن، اگرچه همه به لهجه‌ی مشابهی صحبت نمی‌کنند، یکی از زبان‌های چینی متعددِ موجود در جایگاه اول قرار گرفت. خب، ماندارین به طور تقریبی توسط ۸۶۰ میلیون نفر صحبت می‌شود و تقریباً در ۳۳ کشور در سراسر جهان.

لطفاً توجه کنید که اگرچه این زبانی با بیشترین گویشور است، یادگیری چینی ماندارین نسبتاً چالش برانگیز است. خب، البته، هیچ چیز شما را از یادگیری آن باز نمی‌دارد! اما بدانید که شما باید انگیزه و تمرین داشته باشید.

در هر حال، چه یکی از زبان‌هایی باشد که بیشترین گویشور را در سراسر جهان دارد یا نباشد، به یاد داشته باشید که یادگیری یک زبان مهم است.