چرا یادگیری زبان کاتالانی آسان و جالب است

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد به این مسئله می پردازد که چرا یادگیری زبان کاتالانی آسان و جالب است ؟ پس با ما همراه باشید.

چرا یادگیری زبان کاتالانی آسان و جالب است
چرا یادگیری زبان کاتالانی آسان و جالب است

اما چرا یادگیری زبان کاتالانی آسان و جالب است

یادگیری زبان کاتالانی سخت نیست- مخصوصاً اگر از قبل یک زبان رومی دیگر را صحبت کنید.

بسیاری از مردم فکر می‌کنند که کاتالانی گویشی از زبان اسپانیایی است و این حرف اصلاً درست نیست. تفاوت آن با اسپانیایی مانند تفاوت پرتغالی با ایتالیایی است. آن هم مانند این زبان‌ها از ریشه‌ی لاتین می‌آید. پس تشابه‌های زیادی وجود دارند. وقتی نوبت واژگان، تلفظ و دستور زبان می‌رسد، کاتالانی اشتراک بیشتری با فرانسوی دارد تا با اسپانیایی.

اگرچه با در نظر داشتن این، بسیاری از مردم- مانند من- با خواستن برای یادگیری اسپانیایی به کاتالون می‌آیند. می‌دانم که اولین نفری نیستم که بر روی سواحل افتابی برسلونا فرود می‌آیم و از روی عدم آگاهی انتظار دارم که زبان اسپانیایی‌ام را تمرین کنم- و صرفاً متوجه می‌شوم که که زبان غالب اینجا کاتالانی است. من مانند آدم‌های زیادی که از کاتالانیا دیدار می‌کنند، عاشق فرهنگ و سَبک زندگی آن شدم و سرانجام ماندگار شدم. (در مورد من، من واقعاً عاشق یک کشاورز کاتالانی شدم و با او ازدواج کردم).

اسپانیایی زمان قوی دوم من است. ژاپنی زبان خانواده‌ی پدری‌ام است، پس در معرض آن هم بزرگ شدم. دوره‌های مبتدی ژاپنی، فرانسوی و عربی را گذراندم. مخصوصاً از تلاش برای یادگیری عربی متوجه شدم که وقتی زبانی جدید یاد می‌گیرید، ارتباط دادن واژگان جدید و قوانین گرامری با آن‌چه که از پیش می‌دانید مفید است. عربی خیلی سخت بود چون احساس کردم هیچ چیزی نمی‌دانم که به لغات داخل مغزم متصل کنم- هیچ شباهتی یا ارتباطی نبود که به من کمک کند حفظ کنم.

مثال‌های زیادی برای افعال وجود دارد که در اسپانیایی و کاتالانی و فرانسوی و کاتالانی شبیه به هم یا یکسان هستند.

در اینجا به چند مثال اشاره می‌کنیم:

  • Acabar – تمام کردن، پایان دادن
  • Cantar – ترانه خواندن
  • Caminar – قدم زدن
  • Estar – بودن
  • Poder – قادر بودن به…
  • Saber – دانستن
  • Ser – بودن