۱۹ راه عملی و مؤثر برای تقویت زبان اسپانیاییِ شما

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد برگزار کننده کلاس های آموزش زبان اسپانیایی امروز ۱۹ راه عملی و مؤثر برای تقویت زبان اسپانیاییِ شما را به شما معرفی می کند. پس حتما این مطلب مفید را بخوانید.

19 راه عملی و مؤثر برای تقویت زبان اسپانیاییِ شما
19 راه عملی و مؤثر برای تقویت زبان اسپانیاییِ شما

۱۹ راه عملی و مؤثر برای تقویت زبان اسپانیاییِ شما

۱- برنامه‌های تلویزیونی بیشتری به زبان اسپانیایی ببینید

پیشنهاد ما تماشای سریال‌های درام یا برنامه‌های آبکی است چرا که این‌ها هم سرگرم کننده هستند و هم باعث می‌شوند بیشتر بخواهید و لذا به سراغشان برگردید. هرچیزی که تماشا می‌کنید نباید حالت تحمل وظیفه داشته باشد.

۲- اخبار را ابتدا به زبان اسپانیایی بخوانید

چند وقت یکبار روز خود را با مرور اجمالی اخبار آغاز می‌کنید؟ این کاری است که به آسانی می‌توانید به زبان اسپانیایی انجام دهید و همزمان به خود هم اخبار را برسانید و هم مقداری معینی از زبان اسپانیایی. همچنین برای دادن تمام لغاتی که برای بحث درباره‌ی مسائل روز نیاز خواهید داشت، عالی است.

۳- فیلم‌های اسپانیایی تماشا کنید

اگر واقعاً مشتاق هستید، دوبار تماشا کنید. دفعه‌ی اول را بدون زیرنویس ببینید و صرفاً تلاش کنید تا آن‌جا که می‌توانید متوجه شوید. دفعه‌ی دوم با زیرنویش اسپانیایی تماشا کنید و عبارات جالب و جدید را در نظر داشته باشید تا بعداً بازبینی کرده و یاد بگیرید.

۴- به رادیوی اسپانیایی گوش دهید

در امیزورا می‌توانید به ایستگاه‌های رادیویی بسیاری به زبان اسپانیایی گوش کنید. متناوباً برای یکسری ایستگاه آمریکای جنوبی به «رادیو کلمبیا» گوش کنید.

۵- به موسیقی اسپانیایی گوش کنید

تا وقتی چیزی پیدا کنید که واقعاً دوست دارید و با گوش کردن چندباره به آن مشکلی ندارید، جستجو کنید- برای مثال اگر به فلامنکو علاقه ندارید، خود را مجبور به شنیدن آن نکنید.

۶. به پادکست های اسپانیایی گوش کنید

وقتی آهسته می‌دوید، یا وقتی در ماشین هستید گوش کنید. مطمئن شوید زمانی که حواستان هست، گوش می‌کنید- شما نمی‌توانید هنگامی که قصد یادگیری زبانی‌ را دارید کارهای مختلف انجام دهید. (و مطمئن شوید که حواستان جمع باشد.)

۷. زبان موبایل خود را به اسپانیایی تغییر دهید

از این‌که چه قدر با این روش خواهید آموخت شگفت زده می شوید- ما صدها بار در روز به موبایل خود نگاه می‌کنیم، و شما اغلب آن قدر طبیعی در زبان اسپانیایی فرو می‌روید که حتی در نهایت ممکن است متوجه آن نشوید.

۸. وقتی آنلاین هستید زبان اسپانیایی را پیش فرض خود قرار دهید

اگر شما می‌خواهید چیزی را در گوگل پیدا کنید، از طریق Google Spain این کار را انجام دهید. نتایج را به زبان اسپانیایی، با وب سایت‌های اسپانیایی دریافت خواهید کرد. باز هم بیش‌تر در زبان اسپانیایی غوطه ور می‌شوید!

۹- شبکه‌های اجتماعی و ایمیل خود را به زبان اسپانیایی تغییر دهید

ما زمان بسیار زیادی را از شبکه‌های اجتماعی و ایمیل استفاده می‌کنیم و وقتیکه بتوانید از زبان اسپانیایی در بافتی این چنینی استفاده کنید به تعبیه‌ی آن در زندگی آتی خود کمک خواهید کرد. در فیسبوک می‌توانید تنظیمات زبانی خود را در بالای صفحه‌ی ورود تغییر دهید:

۱۰- واژگان را از متن اصلی که آن را شنیده/ خوانده‌اید بیاموزید

به‌جای آن‌که لغات را از فهرست کلمات بیاموزید، فهرست و مجموعه‌ی واژگانی خود را از ورودی‌هایی که کسب می‌کنید، بسازید. به خاطرسپاری متن به شما کمک می‌کند تا دایره واژگان را شخصی‌سازی کنید و به حفظ بلند مدت بهتر ختم می‌شود.

۱۱- از قانون ۸۰/۲۰ پیروی کنید

این قانون شخصی من بر اساس ۸۰% ورودی و ۲۰% مطالعه/ به خاطرسپاری/ یادگیری است. تاکید باید به جای مطالعه کردن بر روی در معرض زبان قرار گرفتن، باشد (اسپیکینگ شامل این بحث نمی‌شود) در ازای هر ۱۰ دقیقه که صرف به خاطرسپاری لغات می‌شود، تلاش کنید که خداقل ۴۰ دقیقه را صرف ریدینگ و لیسنینگ به زبان اسپانیایی کنید. یا به جای آن- ۴۰ دقیقه از قرارگیری در معرض زبان باید ۱۰ دقیقه‌ی لازم برای مطالعه‌ی آن‌چه را تولید شده استف تهیه کند.

۱۲- در هنگام تماشای فیلم‌ها و سریال‌های اسپانیایی از دکمه‌ی «مکث» استفاده کنید

اگر می‌خواهید از مطالعه‌ی زبان مورد استفاده، بهره‌ی بیشتری ببرید، وقتی فیلم یا برنامه‌ی تلویزیونی اسپانیایی می‌بینید، خیلی وقت‌ها مکث کنید. در این رسانه‌ها مقادیر زیادی اطلاعات وجود دارد که بصورت بسته‌بندی شده وارد تکه‌های کوچک کنید. پس غالباً ارزشش را دارد که تمرینی شدید از آن‌ها بیرون بکشید. عبارات استفاده شده را یادداشت کنید و بخش‌ها را به دفعات تکرار کنید، از تلفظ‌ها کلمه به کلمه تقلید کنید تا تقریبی نزدیک از لهجه بیابید. واژگان و دستور زبانی را که متوجه نمی‌شوید، رمزگشایی کنید و عبارات را به خاطر بسپارید.

۱۳- درباره‌ی هر چیز کنجکاو باشید

این راجع به «ناشناس‌های شناخته شده‌ی شماست»- کشف آن چه که در اسپانیایی نمی‌دانید. ممکن است واژگان چیزهایی باشد که در اطراف شماست، اینکه چگونه حالات و احساسات را بروز دهید، یا چگونه عباراتی مشخص را به اسپانیایی طبیعی ترجمه کنید. اگر چیزی را به اسپانیایی می‌شنوید که درک نمی‌کنید، در دیکشنری دنبال آن بگردید یا در گروه‌ها سؤال کنید.

۱۴- یک دفترچه یادداشت را دم دست نگه دارید

یک دفترچه یادداشت بهمراه داشته باشید یا از یک اپلیکیشن مانند Evernote استفاده کنید تا تمام شک‌ها و سؤالاتی را که دارید در آن ضبط کنید. اغلب این سؤالات را در زمان‌های دور از انتظار داریم و نگهداری آن‌ها باعث ایجاد اطمینان از این می‌شود که یک ایده‌ی خوب یا سؤال را فراموش نخواهید کرد.

۱۵. وارد فرهنگ اسپانیایی و لاتین شوید

به یک گروه ریدینگ زبان اسپانیایی ملحق شوید، به رستوران‌های اسپانیایی بروید، رقص سالسا یاد بگیرید و در مناطقی از شهر بگردید که احتمال دارد صحبت به آن زبان را بشنوید. برای عالی یاد گرفتن یک زبان، شما نمی‌توانید از یاد گرفتن درباره‌ی فرهنگ اجتناب کنید، چون هر دو به طور نزدیکی با هم در ارتباط هستند.

۱۶. لغات را در عصر بیاموزید

درست قبل از به خواب رفتن، یا به تخت خواب رفتن. در این زمان بهتر در یاد می‌ماند، پس این بهترین وقت برای کار کردن روی فلش کارت یا لیست لغات Anki شما است. Anki یک برنامه‌ی کاملاً رایگان است که فلش‌کارت تأمین می‌کند و از شما امتحان می‌گیرد، به این ترتیب که یک طرف کارت را به شما نشان می‌دهد و ازتان می‌خواهد که طرف دیگر را به خاطر بسپارید.

۱۷. از لحاظ فیزیکی خود را با زبان اسپانیایی محاصره کنید

شروع به نوشتن یادداشت‌های برچسبی کنید، و همه چیز را در خانه‌ی خود به زبان اسپانیایی با برچسب بچسبانید.

۱۸. شروع به فکر کردن به زبان اسپانیایی کنید

این کار سختی است، اما وقتی با قاطعیت تصمیم گرفتید به زبان اسپانیایی صحبت کنید، زمان مشخصی را انتخاب کنید. این می‌تواند وقتی باشد که شما در حال آهسته دویدن، زیر دوش، یا هر کجای دیگر هستید. در طی این مدت، سعی کنید تا جایی که می‌توانید بدون ترجمه از زبان انگلیسی به زبان اسپانیایی فکر کنید. این واقعاً جواب می دهد، اما به طور مسلم یک چالش است!

۱۹- عکس‌هایی از بازارهای اسپانیایی، اماکن قدیمی و سواحل کاراییبی به دیوار بچسبانید و به خاطر داشته باشید که چرا این‌کار را انجام می‌دهید.