دو مرحله‌ی یادگیری زبان: چوب‌ هاکیِ وارونه

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد اگر بخواهد کل یادگیری زبان شما را در دو مرحله به شما نشان دهد دو مرحله‌ی یادگیری زبان: چوب‌ هاکیِ وارونه می اواند بهترین مثال برای شما باشد.

دو مرحله‌ی یادگیری زبان: چوب‌ هاکیِ وارونه
دو مرحله‌ی یادگیری زبان: چوب‌ هاکیِ وارونه

پس بیایید بیشتر با این دو مرحله‌ی یادگیری زبان: چوب‌ هاکیِ وارونه آشنا شویم:

دو مرحله در یادگیری زبان وجود دارند: مطالعه‌ی شدید اولیه از تعداد محدودی از لغات و رویکرد وسیع بعدی و ثانویه برای یادگیری به منظور فراگیری تا ۱۰٫۰۰۰ لغت لازم به منظور عمل کردن در سطح حرفه‌ای. این دو مرحله تشکیل چوب هاکی وارونه را می‌دهند.

در حین دوره‌ی رشد ابتدایی- تیغه‌ی چوب هاکی- فرآیند سریع است. در اینجا لغات پرکاربرد و ساختارهای پایه‌ایِ زبان را فرا می‌گیرید. ۲۰۰۰ لغت بسیار متداول نماینده‌ی بین ۷۵% تا ۹۰% تمام محتوا هستند. این لغات بسیار زیاد ظاهر می‌شوند و لذا یادگیری آن‌ها راحت‌تر است.

شما باید به مقدار زیاد و به‌طور مکرر به محتوای یکسان گوش دهید و آن را بخوانید، بدون اینکه بیش از حد نگرانی داشته باشید که آن‌ را خیلی خوب درک می‌کنید. به گوش دادن مکرر ادامه داده و به آهستگی به سراغ محتوای جدید بروید. هر چه بیشتر لغات را در متن‌های مشابه و بعد متفاوت بشنوید و ببینید، احتمالش بیشتر است که به یادتان بمانند. شما باید ریدینگ و لیسنینگ زیادی انجام دهید. شما باید بارها و بارها به یک متن گوش دهید. شاید تعدادی از این لغات را در موقعیت‌های محدود استفاده کنید.

اگر شما این کار را انجام دهید، حسی از شادی را تجربه خواهید کرد، و حس پیروزی زود هنگام. شما از قادر نبودن به فهمیدن و چیزی گفتن، ناگهان می توانید درواقع چیزی را متوجه شوید و چند عبارت در زبان جدید بگویید. عالیه! اما هنوز نمی‌توانید مکالمه داشته باشید. شما هنوز نمی‌توانید در ایستگاه قطار، بانک یا اداره ی پست صحبت کنید اگرچه بر پایه‌ی این سناریوها مکالمات را مطالعه کرده‌اید. به نوعی، شما وسیله‌ای تزیینی دارید و نه ابزاری مفید.

این‌جا است که شما به شیوه‌ای جامع برای یادگیری می‌پردازید. این به منزله‌ی بدنه‌ی بلند چوب هاکی است. این سخت‌ترین مرحله‌ی فرایند یادگیری زبان است چون خیلی طول می‌کشد، و حس پیروزی، بیشتر متوهم گونه است. اما با کمی پشتکار شما این بدنه را نیز کامل خواهید کرد و همانند یک بازیکن هاکی می توانید در هر موقعیتی از آن بهترین استفاده را کنید.