یادگیری زبان را دوست داشته باشید

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد این شعار را همیشه سر لوحه کار خود قرار داده است. Enjoy the language you are learning  و یا یادگیری زبان را دوست داشته باشید .

یادگیری زبان را دوست داشته باشید
یادگیری زبان را دوست داشته باشید

اما بیایید بدانید چرا باید یادگیری زبان را دوست داشته باشید

چنانچه از مطالعه‌ی زبان لذت نبرید، زمان کافی را اختصاص نخواهید داد، پس مهم است که کارهایی را انجام دهید که دوست دارید.

آن‌چه را که دوست دارم انجام بدهیم- و آن‌چه اثربخشی‌اش به ما ثابت شده است- لیسنینگ و ریدینگ است. وقتی گوش می‌دهید و می‌خواهید، تماماً برای تبدیل لغات به معنای خود بر روی قوه‌ی تخیل خود تکیه می‌کنید. این برای من محیط یادگیری شدیدتری است نسبت به تماشای ویدئو‌ها، اما آدم‌های دیگر هستند که موفقیت را در تماشای ویدئوها می‌یابند و ویدئو‌ها را بارها و بارها تماشا می‌کنند.

وقتی شروع به (یادگیری) یک زبان می‌کنیم، تقریباً همیشه به گوشه‌ی کوچکی از محتوا گوش می‌دهیم تا بین ۵۰ تا ۷۰ درصد آن را متوجه شویم، سپس به سراغ آیتم بعدی می‌رویم. ما یقیناً در هنگام شروع، همیشه می‌خواهیم آنچه را گوش می‌دهم، بخوانیم و دوست داریم هرآنچه را گوش می‌دهم، مطالعه کنیم. به چیزهایی که دوست داریم گوش می‌کنیم، آن جا که صدا را دوست داریم و آن‌جا که به موضوع علاقه‌مند هستیم.

فکر می کنیم برای یک زبان آموز موفق بودن شما باید از فرایند لذت ببرید، پس باید تصمیم بگیرید که انجام چه کاری را دوست دارید، آیا گوش دادن و خواندن را دوست دارید؟  ویدئو تماشا کردن را دوست دارید؟ آیا اگر موقعیتش را داشته باشید، با آدم ها گشتن را دوست دارید؟

بنابراین مهم است کاری را بکنید که دوست دارید، این شرط اصلی برای موفقیت است چون اگر انجامش را دوست داشته باشید آن وقت ناگهان این فرایند یادگیری زبان است که به پاداش تبدیل می شود. همان طور که یک بار دوستی گفت، ‘در یادگیری زبان هیچ خط پایانی وجود ندارد. اگر ما کاری را انجام دهیم که دوست داریم، پاداش خود فرآیند است.’

اگر شما می توانید سه ساعت در روز وقت بگذارید، پس احتمالا کم تر از یک سال خواهد بود، اما زمان می برد. هیچ راه میانبری برای سلیس صحبت کردن در زبان وجود ندارد به جز وقت گذاشتن برای آن.