۲۰ نکته برای بهبود تلفظ زبان انگلیسی

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد به ۲۰ نکته برای بهبود تلفظ زبان انگلیسی اشاره می کند که برای همه زبان آموزان بسیار مفید خواهد بود. پس حتما این متن بسیار مفید را تا انتها بخوانید و نکات را به کار ببرید.

20 نکته برای بهبود تلفظ زبان انگلیسی
20 نکته برای بهبود تلفظ زبان انگلیسی

بیایید ۲۰ نکته برای بهبود تلفظ زبان انگلیسی را ببینیم:

یکی از مهم ترین جنبه های یادگیری زبان انگلیسی تلفظ است. بدون تلفظ واضح، فهماندن خود به بقیه سخت است. اول، با یادگیری صداهای تکی یاد بگیرید. بعد از آن، روی موسیقیِ زبان تمرکز کنید.

شما احتمالاً با خواندن جمله ی زیر شگفت زده می شوید: تلفظِ درست هر لغت باعث تلفظ ضعیف می شود! تلفظ خوب از طریق تاکید روی لغاتِ درست حاصل می شود – به این دلیل است که انگلیسی یک زبان همراه با تاکید است. به بیان دیگر، بعضی از لغات – لغات محتوایی – تاکید بیش تری دریافت می کنند، در حالی که لغات دیگر – لغات گرامری – اهمیت کم تری دارند.

میزان سختی: مشکل

زمان لازم: متفاوت است

در این جا چگونگیِ تقویت تلفظ شما آورده شده است:

۱- با یادگیری صداهای تکی شروع کنید. به این ها واج گفته می شود.

۲- از جفت کمینه برای تمرین حروف صدادار تکی استفاده کنید. جفت کمینه لغاتی هستند که فقط یک صدای آن ها تغییر می کند. برای مثال، pop – pep – pip‌ و pap حروف صدادارشان عوض می‌شود. استفاده از جفت کمینه به شما کمک می کند تا یک صدا را ایزوله کنید تا واقعاً روی تغییرات کوچک صداهای بین حروف صدادار تمرکز کنید.

۳- جفت های حروف بی صدا را یاد بگیرید که صدادار و بی صدا هستند و از طریق جفت کمینه تمرین کنید. برای مثال، f/v حرف ‘f’ بی صدا و حرف ‘v’ صدادار است. شما می توانید تفاوت بین حروف صدادار و بی صدا را از طریق گذاشتن انگشت روی گلوی خود متوجه شوید. حروف صدادار لرزش ایجاد می کنند، در حالی که حروف بی صدا لرزش ایجاد نمی کنند. این جفت ها شامل این موارد هستند: b / p – z / s – d / t – v / f – zh / sh – dj / ch.

۴- تفاوت بین حروف صدادار خالص و مصوت های مرکب را یاد بگیرید مانند صدای ‘oi’ در ‘boy’ یا صدای ‘aee’ در ‘tray’.

۵- قوانین زیر را در ارتباط با تلفظ یاد بگیرید.

۶- زبان انگلیسی به عنوان یک زبان تاکیددار در نظر گرفته می شود در حالی که خیلی از زبان های دیگر هجادار هستند.

۷- در زبان های دیگر، مانند فرانسوی یا ایتالیایی، هر هجا اهمیتی مساوی دریافت می کند (تاکید وجود دارد، اما هر هجا درجه ی مربوط به خود را دارد).

۸- تلفظ انگلیسی روی لغات همراه با تاکیدِ مخصوصی تمرکز می کند در حالی که سریع به لغات بعدیِ بدون تاکید منتقل می شود.

۹- لغات همراه با تاکید به عنوان لغاتِ محتوایی محسوب می شوند: اسامی برای مثال آشپزخانه، پیتر – اصلی ترین افعال برای مثال بازدید کردن، ساختن – صفات برای مثال زیبا، جالب – قیدها برای مثال: اغلب، با دقت

۱۰- لغات بدون تاکید به عنوان لغات گرامری محسوب می شوند: ضمیر یا صفت اشاره برای مثال the, a – افعال کمکی برای مثال am, were – حروف اضافه برای مثال before, of – حروف ربط برای مثال but, and – ضمایر برای مثال they, she.

۱۱- جمله ی زیر را بلند بخوانید:

The beautiful mountain appeared transfixed in the distance.

۱۲- جمله ی زیر را بلند بخوانید:

He can come on Sundays as long as he doesn’t have to do any homework in the evening.

۱۳- توجه داشته باشید که به خوبی بیان کردنِ جمله ی اول در واقع زمان مشابهی می‌برد.

۱۴- اگر چه جمله ی دوم به طو تقریبی ۳۰% طولانی تر از جمله ی اولی است، بیانِ این جملات زمان مشابهی می برد. دلیلش‌ این است که در هر جمله پنج لغت همراه با تاکید وجود دارد.

۱۵- چند جمله بنویسید، یا از یک کتاب یا تمرین به عنوان مثال چند جمله انتخاب کنید.

۱۶- اول زیر لغاتِ تاکیددار خط بکشید، بعد بلند بخوانید و روی تاکیدِ لغاتی که زیرشان خط کشیدید تمرکز کنید و به سراغ لغات بدون تاکید بروید.

۱۷- از این که تلفظ شما چه قدر سریع پیشرفت می کند، شگفت زده شوید! با تمرکز روی لغات تاکیددار، لغات بدون تاکید و هجاها بیش تر با طبیعت بی صدای خود سروکار دارند.

۱۸- وقتی به صحبت گویشوران بومی گوش می کنید، روی این تمرکز کنید که چه طور آن گویشوران روی لغات مخصوصی تاکید می گذارند و شروع به کپی کردن آن کنید.

نکات بیش تری برای تقویت تلفظ

۱- به یاد داشته باشید که لغات بدون تاکید و هجاها اغلب در انگلیسی ‘گفته نمی شوند’.

۲- همیشه به خوبی روی تلفظ لغات تاکیددار تمرکز کنید، می توان از روی لغات بدون تاکید عبور کرد.

۳- روی تلفظ هر لغت تمرکز نکنید. روی لغات تاکیددارِ هر جمله تمرکز کنید.

هرگز تقویت تلفظ خود را متوقف نکنید. خارجی ها عاشق این هستند که شما زبان آن ها را با تلفظی درست صحبت کنید.