۵ اشتباه متدوال در یادگیری زبان

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد به ۵ اشتباه متدوال در یادگیری زبان می پردازد که تقریبا همه کسانی که تجربه ناموفقی در آموزش زبان داشته اند مرتکب آن شده اند. سعی کنید حتما از آنها بپرهیزید.

5 اشتباه متدوال در یادگیری زبان
5 اشتباه متدوال در یادگیری زبان

به ۵ اشتباه متدوال در یادگیری زبان توجه نمایید:

۱) گوش نکردن

همه‌ی ما آرزو داریم به سادگی بچه ها یاد می‌گرفتیم. خب، یک راه برای کمک کردن وجود دارد و این گوش دادن است. گوش دادن به اصوات و تقلید آن‌ها راهی طبیعی است که کودکان و بچه های کم سن از طریقش یک زبان را یاد می‌گیرند. پس از گوش دادن طولانی به یک زبان می‌توانیم شروع به شنیدن الگوها، آهنگ کلام، واژگان و ساختارها کنیم.

بهترین راه برای داشتن مؤثرترین لیسنینگ اینست که در شرایطی باشید که طی آن در زبان غوطه‌ور هستید. این برای بسیاری از افراد ممکن نیست پس بهترین گزینه‌ی بعدی گوش دادن به پادکست‌ها، موسیقی، برنامه‌ های تلویزیونی، فیلم ها و غیره در زبان مقصدتان است.

۲) نداشتن دلیلی که به اندازه‌ی کافی خوب باشد

مطالعات نشان داده‌اند که هرچه به فرهنگ و زمینه ی زبانی که یاد می گیرید علاقه ی بیشتری داشته باشید، بهتر آن زبان را فرا خواهید گرفت. یکی از متداول‌ترین اشتباهات در هنگام یادگیری یک زبان، گیر کردن در سؤالات «چه» و «چگونه» به جای «چرا» است؛ چرا انگیزه‌ی یادگیری این زبان را دارید؟ کنجکاوی خود را به کار ببندید و درباره‌ ی کشورهایی که زبان مقصدتان در آنجا صحبت می شوند اطلاعات بیشتر کسب کنید. چه چیزی از آن زبان و فرهنگ مربوط به آن شما را جذب می‌کند؟ می تواند موسیقی، فیلم، سیاست، فستیوال، اعتقادات، دین، ادبیات … اساساً هرچیزی باشد که شخصاً برایتان جالب است.

۳) بیش از حد سخت گرفتن به خود

چیزهای خاصی در زندگی وجود دارند که بر آنها کنترلی نداریم و همراهشان عدم قطعیت و ابهام می آید. یادگیری زبان خیلی کمک می کند تا انعطافپذیر باشید. همیشه پاسخ را بلافاصله نخواهید دانست اما باید ندانستن را با آغوش باز بپذیرید، جواب را بیابید یا تا آن لحظه ای که متوجه جواب می‌شوید، صبر کنید.

ممکن است تا وقتی که آن را حفظ کنید، یک الگوی مکالمه را مطالعه کنید اما همه از آن متن در زندگی پیروی نمی‌کنند. پس باید روی پای خود بایستید و نترسید.

تقریباً همیشه استثنائاتی برای قانون وجود دارد؛ یک فعل بی قاعده یا چیزی که شما را از مسیر خارج کند. خیلی به خود سخت نگیرید. یادگیری زبان وقت می‌گیرد اما تصمیم قاطع شما در نهایت جواب خواهد داد.

۴) قربانی یادگیری یکنواخت بودن

یکنواخت به معنی خسته کننده و فقدان تنوع است. اگر روش های یادگیری شما این توصیف را منعکس‌ می کند، نشان می‌دهد که شما رایج ترین اشتباه را موقع یادگیری زبان می کنید.

با این که شاید شما با یک روش یادگیری خیلی راحت باشید، مانند تکیه بر تمارین گرامر یا تمارین ‘گوش کن و تکرار کن’، احتمال دارد که خیلی چیزی یاد نگیرید. به چالش کشیدن فکرمان و خودمان خیلی برایمان خوب است و محدودیت های آن چه راحت یا سخت است را کنار بزنیم.

آن هایی که روش های مختلفی را برای یادگیری به کار می گیرند این شانس را دارند که مهارت های مختلفی را تمرین کنند (لیسنینگ، اسپیکینگ، ریدینگ، غیره) و مفاهیم را از دیدگاه متفاوتی بفهمند. برای مثال، به جای این که توضیح قانون را در کتاب گرامر متوجه شوید، شاید شما اگر به اندازه ی کافی بخوانید و از قانون استفاده کنید ‘آن را بفهمید’.

۵) وحشت داشتن!

عیبی ندارد. دانستن اینکه قرار است به احتمال زیاد اشتباه خواهید کرد، احمقانه به نظر خواهید رسید یا دستپاچه خواهید شد، ترسناک است. خب، غلبه بر این اشتباه متداول در هنگام یادگیری یک زبان، سخت، اما حیاتی است. غرور خود را قورت دهید و حرف بزنید!

بهترین راه برای یادگیری واقعی و پیشرفت در ادامه ی هرآنچه مطالعه کرده‌اید، صحبت کردن است. با این کار دوست آموزش زبانی/ معلم‌تان می‌تواند پیش از اینکه عادات اشتباه در تلفظ به وجود آورید، شما را تصحیح کنند. باید متوجه باشید که شما از اشتباهاتتان واقعاً یاد می‌گیرید. پس این را جدی بگیرید.