دو روش برای یادگیری الفبای زبان عربی

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد دو روش برای یادگیری الفبای زبان عربی معرفی میکند که برای آموزش زبان عربی بسیار مفید هستند. چون تلفظ بسیار مهم است پس با ما در این مطلب همراه باشید.

دو روش برای یادگیری الفبای زبان عربی
دو روش برای یادگیری الفبای زبان عربی

اما دو روش برای یادگیری الفبای زبان عربی را با هم می بینیم

الفبای عربی متشکل از ۲۸ حرف است. برای یادگیری کارآمد این الفبا، بسیار مهم است که با دقت به شیوه‌ی تلفظ هر کدام از حرفها گوش کنید. دنبال گشتن معادل حروف عربی در انگلیسی، به نظر کاری مؤثر می‌آید، اما اینطور نیست! و این به خاطر اینست که حروفی در الفبای عربی وجود دارند که اصلاً در زبان انگلیسی موجود نیستند، برای مثال حرف ع.

کارآمدترین شیوه که به شما اجازه می دهد- با کمی تمرین- الفبای عربی را تلفظ کنید بر دو چیز تمرکز دارد:

۱- به اصوات گوش دهید: با دقت به تلفظ حروف عربی گوش دهید تا تفاوت هرکدام را به خوبی متوجه شوید و با هم اشتباه نگیرید (برای مثال تلفظ ذ و ز)

۲- تلفظ درست همه‌ی حروف الفبای عربی را تمرین کنید. برای اینکار موقعیت زبان و دهان را در هنگام تلفظ هر حرف مطالعه کنید.

شیوه‌ی دیگر شامل تقسیم الفبای عربی از نظر کاربرد می‌شود که به دسته‌های زیر تقسیم می‌شوند:

  • حروفی که به سبکی تلفظ می‌شوند (مانند ت [ta], س [si], ک [ka], ذ [dha]) و آن‌هایی که تلفظ قوی‌تر دارند (مانند حرف Sa در حالتی که “s” آن مثل کلمه ی انگلیسی “sun” تلفظ می‌شود، ت [ta] و ق [qa] که با منقبض کردن گلو تلفظ می‌شوند، برخلاف حرف “ka”, که صدایش از دهان در می‌آید.)
  • حروفی که می‌توانند به راست یا چپ متصل شوند و آن‌هایی که فقط می‌توانند به راست بچسبند. از قرار زیر هستند: : أ [alif], د [da], ذ [dha], ر [raa] (ر لوله شده)، ز [zayn]، و [waw].
  • حروف متغیر و حروف ثابت. برخی حروف در عربی بسته به اینکه در انتهای لغت هستند یا خیر تغییر می‌کنند و برخی صرفنظر از جایشان در کلمه تغییر نمی‌کنند.