۶ اصل در لیسنینگ موثر در زبان

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد به ۶ اصل در لیسنینگ موثر در زبان می پردازد که مطمئنا برای یادگیری بیشتر شما می تواند بسیار مفید باشد.

6 اصل در لیسنینگ موثر در زبان
6 اصل در لیسنینگ موثر در زبان

این ۶ اصل در لیسنینگ موثر در زبان را رعایت کنید:

۱- دست از حرف زدن بکشید
حرف نزنید، گوش کنید. وقتی فرد دیگر حرف می‌زند به آنچه می‌گوید گوش دهید، وسط صحبتش نپرید. همزمان با وی حرف نزنید یا جمله‌هایشان را برایشان تمام نکنید. بایستید، فقط گوش کنید. وقتی حرف زدن فرد مقابل تمام شد، ممکن است برای حصول اطمینان از فهم درست پیغامشان نیاز به شفاف‌سازی داشته باشید.
۲- خود را آماده‌ی گوش دادن کنید
بر روی گوینده تمرکز کنید. بقیه‌ی چیزها را از ذهن بیرون کنید. ذهن آدمی به راحتی با افکار دیگر منحرف می‌شود- مثلاً ناهار چه داریم، چه ساعتی باید بروم تا به قطارم برسم، آیا قرار است باران ببارد- تلاش کنید بقیه‌ی افکار را از ذهن خارج کرده و بر روی پیغام در حال انتقال تمرکز کنید.
۳- گوینده را آسوده بگذارید
به گوینده کمک کنید که برای صحبت احساس راحتی کند. نیازها و نگرانی‌هایشان را به خاطر داشته باشید. سرتان را تکان دهید یا از سایر حالت‌های فیزیکی یا کلمات برای تشویق استفاده کنید. تماس چشمی را حفظ کنید اما خیره نشوید- نشان دهید که گوش می‌کنید و آنچه بیان می‌شود را درک می‌کنید.
۴- عوامل حواس‌پرتی را حذف کنید
بر روی حرف در حال گفته شدن تمرکز کنید. بازی نکنید، کاغذ مچاله نکنید، به بیرون از پنجره نگاه نکنید، زیر ناخن‌هایتان را تمیز نکنید و مواردی از این قبیل. از قطع کردن‌های غیر ضروری بپرهیزید. چنین رفتارهایی فرآیند گوش دادن را مختل می‌کند و به گوینده این پیام را می‌رساند که حوصله‌تان سر رفته یا حواستان پرت شده است.
۵- صبور باشید
یک مکث، حتی یک مکث طولانی لزوماً به این معنا نیست که حرف گوینده تمام شده است. صبور باشید و اجازه دهید گوینده با سرعت خودش ادامه دهد، بعضی وقت‌ها طول می‌کشد که آنچه می‌خواهیم بگوییم و نحوه‌ی گفتن آن را تنظیم کنیم. هرگز وسط حرف کسی نپرید یا جمله‌ی کسی را کامل نکنید.
۶- از تعصب‌های شخصی بپرهیزید
تلاش کنید بی‌طرف باشید. کلافه نشوید و اجازه ندهید عادات و نوع رفتار شخص حواس شما را از آنچه که گوینده واقعاً می‌گوید منحرف سازد. بر روی آنچه در حال گفته شدن است تمرکز کنید و تلاش نمایید نحوه‌ی انتقال پیغام را در نظر نگیرید.