آیا شبکه‌های اجتماعی مرحله‌ی جدیدِ تکامل زبان هستند؟

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد شبکه های اجتماعی را همیشه فرصت بسیار مناسبی برای یادگیری زبان می داند. اما آیا شبکه‌های اجتماعی مرحله‌ی جدیدِ تکامل زبان هستند؟ این موضوع را در این متن کوتاه مورد بررسی قرار می دهیم.

آیا شبکه‌های اجتماعی مرحله‌ی جدیدِ تکامل زبان هستند؟
آیا شبکه‌های اجتماعی مرحله‌ی جدیدِ تکامل زبان هستند؟

اما آیا شبکه‌های اجتماعی مرحله‌ی جدیدِ تکامل زبان هستند؟

نزدیک بیست سال پیش تنها تعداد کمی از مردم می‌دانستند که تلفن همراه چیست، ده سال پیش ما شروع به فرستادن نامه‌های الکترونیکی به صورت مرتب کردیم و الان می‌توانیم با کمک دستگاهی کوچک به اینترنت دسترسی داشته باشیم. می‌توانیم به راحتی در وب‌ها جستجو کنیم، با دوستانمان گپ بزنیم، مقالات اینترنتی بخوانیم، هر لحظه از زندگی‌مان را از طریق فیسبوک یا توییتر به اشتراک بگذاریم یا می‌توانیم به عنوان یک وبلاگنویس، ویراستار وبسایت خود باشیم. پیشرفت تکنولوژی به ما تعدادی فرصت‌های فوق ‌العاده داد تا مهارت‌های زبانی‌مان را بهبود ببخشیم: استفاده از سایت‌های یادگیری زبان آنلاین، گوش دادن به سمینارهای تحت وب توسط گویشوران بومی. می‌توانید زبان‌ها را با سرعتی بی‌سابقه یاد بگیرید. به نظر من تنها به شما بستگی دارد که چقدر از این‌ها منفعت ببرید.

از طرفی دیگر همچنین تأثیراتی منفی هم وجود دارند و من فکر می‌کنم باید به این پدیده‌ها توجه بیشتری کنیم.

تمام فرصت‌هایی که در بالا ذکر کردم در اغلب موارد به انگلیسی هم موجود هستند. این یعنی اگر نمی‌توانید انگلیسی حرف بزنید نمی‌توانید به همه‌ی این محتوا دسترسی داشته باشید. یقیناً مشکلی نیست اما استفاده‌ی متداول از انگلیسی می‌تواند در نتیجه، سایر زبان‌ها را به حاشیه براند. خیلی مطمئن هستم که اگر شروع به فکر کردن درباره‌ی یکسری لغات که ریشه در انگلیسی دارند و غالباً استفاده می‌شوند، بکنید، به راحتی می‌توانید بسیاری از آن‌ها را لیست کنید. این همانطور که گفته‌ام اگر لغتی جدید برای چیزی جدید باشد، قطعاً مشکل به حساب نمی‌آید. هیچ معنایی ندارد که تنها برای اجتناب از انگلیسی مآبی، لغات جدید بسازیم، اما چنانچه از قبل در زبان خود لغتی برای آن چیز داشته باشیم فکر میکنم باید از آن استفاده کنیم.