بدنسازی به انگلیسی با تلفظ صوتی | دیکشنری بدن سازی

بدن سازی به انگلیسی چی میشه؟ راهنمای کامل حرکات بدنسازی به انگلیسی

یکی از ورزش های محبوب بین افراد در سراسر دنیا ورزش بدنسازی است. در این مقاله ایران آکسفورد تمام اصطلاحات بدنسازی به انگلیسی رو براتون آموزش می دهیم و همینطور یک دیکشنری فارسی و انگلیسی از اصطلاحات و کلمات مختلف بدنسازی رو براتون در آخر همین مطلب قرار دادیم. آموزش زبان انگلیسی می تواند نقش مهمی در درک بهتر حرکات بدنسازی و دیدن ویدیو های تمرینی مختلف در یوتیوب داشته باشه. پس با ما همراه باشید.

بدنسازی به انگلیسی چی میشه؟

Bodybuilding

تلفظ بدنسازی

همان‌طور که از نامش پیداست، bodybuilding (بدنسازی)، و هم چنین به بدنساز Bodybuilder گفته می شود. ورزشی برای فرم دادن به بدن است که از طریق یک سری تمرینات، به ویژه وزنه برداری انجام می‌شود. بدنسازی، مجموعه‌ای از تمرینات طراحی شده برای تقویت رشد عضلانی بدن انسان و ارتقای سلامت عمومی و تناسب اندام می‌باشد.


Fitness به چه معناست؟

تلفظ Fitness

fitness (تناسب اندام) به معنای داشتن بدنی سالم و یک سبک زندگی متعادل است که شامل مقدار زیادی فعالیت بدنی است. fitness به معنای بدنسازی و فرم دادن به بدن در باشگاه نیست. fitness رژیم غذایی خوب، قدرت، انعطاف پذیری و استقامت و مطمئناً الگوی خواب خوب و جنبه ذهنی را نیز پوشش می‌دهد.

 bodybuilding و fitness چه تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند؟

Bodybuilders یا بدنسازان با تمرین کردن با وزنه (کار کردن با وزنه‌های سنگین) فیبرهای عضلانی را پرورش می‌دهند. برعکس، در fitness یا تناسب اندام افراد سعی می‌کنند به طور یکنواخت روی تمام عضلات کار کنند. تناسب اندام بیشتر به سلامت کلی بدن مربوط می‌شود و تمرینات، بیشتر برای از بین بردن چربی بدن و داشتن اندامی خوش فرم است. بدنسازی یا پرورش اندام  در درجه اول بر افزایش اندازه عضلات تمرکز دارد.


Physique چیست؟

تلفظ Physique

بدنسازی فیزیک یا Physique یک شاخه نسبتا جدید در مسابقات بدنسازی است. معمولاً مردانی که تمرینات وزنه‌برداری انجام می‌دهند و تناسب اندام خوبی دارند، اما بدنی کمتر عضلانی، ورزشی و زیبایی را ترجیح می‌دهند، بیشتر به مسابقات فیزیک علاقه دارند.

شرکت کنندگان بر اساس شرایط بدنی، تناسب اندام، عضلانی بودن و حضور روی صحنه قضاوت می‌شوند. شخصیت و اعتماد به نفس آن‌ها از دیگر ابعادی است که مورد توجه قرار می‌گیرد. اگرچه شرکت کنندگان باید تناسب اندام داشته باشند و ظاهر و تقارن مناسبی داشته باشند، اما بدنِ به شدت عضلانی که در بدنسازی دیده می‌شود، در بدنسازی فیزیک پسندیده نیست.

تفاوت اصلی bodybuiding و Physique در این است که داشتن بدن به شدت عضلانی لازمهٔ مسابقات bodybuiding( بدنسازی) است در حالی که در Physique ( بدنسازی فیزیک) مورد توجه قرار نمی‌گیرد.


انواع تمرینات بدنسازی به انگلیسی

پرس سینه هالتر به انگلیسی

Barbell Bench Press

تلفظ Barbell Bench Press

یک تمرین وزنه برداری است که در آن، فرد به حالت خوابیده روی یک نیمکت دراز می‌کشد و با هر دو دست هالتر یا وزنه ثابت را از سطح سینه تا طول بازو به سمت بالا فشار می‌دهد و سپس آن را به سمت سینه پایین می‌آورد.

پرس سینه هالتر
پرس سینه هالتر

 

دراز و نشست با وزنه به انگلیسی

Weighted Crunches

Weighted Crunches

weighted crunch یک تمرین محبوب برای عضلات شکم است. اضافه کردن  وزنه به این تمرین، کرانچ را بسیار دشوارتر می‌کند و به ساخت عضلات six pack (شش تکه six pack) کمک می‌کند.

Weighted crunches

لانج با دمبل به انگلیسی

Dumbbell Lunges

تلفظ Dumbbell Lunges

یک پا را به سمت جلو آورده درحالی که انگشتان پا صاف باشند. زانوی جلو خم شده و پای پشت، کشیده می‌شود. در این حالت سر و سینه باید صاف باشد. دست‌ها یا بالای سر یا در پهلو قرار می‌گیرند. این تمرین عضله چهارسر ران را تقویت می‌کند و می‌توان آن را با دمبل نیز انجام داد.

Dumbbell Lunges

بارفیکس دست برعکس به انگلیسی

Chin-Up

تلفظ Chin-Up
Chin-Up
Chin-Up

تمرینی که در آن بدن ساز سر خود را تا بالای میله ثابت بالا می کشد به نحوی که چانۀ او بالای میله قرار گیرد. فرد با دو دست از تکیه‌گاه (بارفیکس) آویزان می‌شود و خود را به سمت بالا می‌کشد تا زمانی که چانه با میله هم‌سطح شود. کف دست‌ها در این تمرین باید رو به صورت قرار بگیرد.

پلانک به انگلیسی

Plank

تلفظ Plank

این تمرین برای تقویت عضلات شکم طراحی شده است که در آن، فرد press-up (شنا سوئدی) انجام می‌دهد و برای مدت زمان مشخصی در این وضعیت ثابت می‌ماند.

plank
plank

بارفیکس به انگلیسی

Pull-ups

تلفظ Pull-ups

تمرینی که در آن از بازوهای خود برای بالا کشیدن بدنتان به سمت میله‌ی بالای سرتان استفاده می‌کنید.

Pull-ups
Pull-ups

*نکته: تفاوت chin-up و pull-up  در جهت دست‌ها هنگام گرفتن میله است. در pull-up  دست‌ها به صورت پرانتزی و در جهت صورت شما هستند، درصورتی که در chin-up دست‌ها صاف و در  خلاف جهت صورت قرار می‌گیرند.

Pull-up vs Chin-up

اسکوات پرشی به انگلیسی

Freehand Jump Squat

تلفظ Freehand Jump Squat
Freehand Jump Squat
Freehand Jump Squat

این تمرین روی عضلات باسن، شکم و ساق پا کار می‌کند. پرش‌های اسکات به چربی‌سوزی در قسمت پایینی بدن، تقویت باسن و پاها و بهبود قدرت و تعادل کمک می‌کند.

پیشنهاد می کنیم مطلب بهترین سریال ها برای یادگیری زبان انگلیسی را از دست ندهید.

هاگ پا دستگاه

 Hack Squat

تلفظ  Hack Squat
 Hack Squat
 Hack Squat

تمرین hack squat یکی از بهترین تمرینات برای پا است. این تمرین نقاط مختلفی از پایین تنه از جمله باسن، پشت پا و جلو پا را درگیر می‌کند.

همچنین باعث رشد خوبی در عضلات می‌شود. این حرکت با توجه به محل قرارگیری پاشنه پا می‌تواند فشارهای متفاوتی به قسمت‌های مختلف پایین تنه وارد کند.


پرس سینه به انگلیسی

chest press

تلفظ chest press
chest press
chest press

پرس سینه یک تمرین کلاسیک برای تقویت بالاتنه است که روی سینه‌، شانه‌ها و بازوها کار می‌کند. برای بهترین نتایج و ایمنی، استفاده از فرم و تکنیک مناسب ضروری است. چندین نوع پرس سینه وجود دارد که می‌توانید آن‌ها را با دستگاه یا بدون دستگاه انجام دهید.


دیکشنری بدنسازی

ترجمه فارسیاصطلاح انگلیسی
  عضلات شکمAbs
ماهیچه‌ای که اندام را از بدن دور می‌کندAbductor
عضله‌ای که یک اندام را به بدن نزدیک می‌کندAdductor
تمرینات هوازیAerobic Exercise
ورزشکارانی که از دوپینگ‌ها مانند استروئیدها یا آنابولیک‌ها و سایر هورمون‌ها استفاده نمی‌کنند و آن‌ها را با تغذیه و سیستم تمرینی مناسب جایگزین می‌کنند.All natural
عضله‌ای که مستقیماً در انقباض نقش دارد و مسئول حرکت بخشی از بدن است‌.Agonist
گرفتن میله به گونه‌ای که یک دست رو به بدن و دیگری خلاف جهت بدن باشد.alternating Grip
آمینو اسیدها، گروهی از ترکیبات که عناصر سازنده پروتئین و ماهیچه‌ها می‌باشند.Amino acids
حداقل نیاز روزانه بزرگسالان به برخی مواد مغذیAMUR – مخفف Adult Minimum Daily Requirement of certain nutrients
هورمون‌های مردانه‌ی مصنوعی هستند که به حفظ نیتروژن کمک می‌کنند و در نتیجه حجم عضلات و قدرت بدنسازان مرد را افزایش می‌دهند.  با این حال، این داروها ممکن است عوارض جانبی خطرناکی داشته باشند و از نظر قانونی فقط با تجویز پزشک در دسترس هستند. استروئیدها در اکثر باشگاه‌ها از طریق بازار سیاه در دسترس هستند، اما استفاده از چنین مواد ناشناخته‌ای برای افزایش حجم عضلات بسیار خطرناک است.Anabolic Drugs/ anabolic steroids    
ماده شیمیایی مصنوعی که از ویژگی‌ عضله‌سازی تستوسترون (هورمون مردانه) الگوبرداری می‌کند.Anabolic Steroid/ Roid  
تمرینی که نسبت به تمرینات هوازی شدت بسیار بالاتری دارد. زیرا اکسیژن را سریع‌تر از آنکه بدن بتواند آن را در ماهیچه‌های در حال کار دوباره جایگزین کند، مصرف می‌کند.  ورزش بی هوازی یک کمبود قابل توجهی اکسیژن ایجاد می‌کند که ورزشکار را مجبور می‌کند تا به سرعت جلسه تمرین را خاتمه دهد. دوی سرعت  و وزنه برداری  نمونه‌هایی از ورزش‌های بی‌هوازی است.Anaerobic Exercise
آندروژن‌ها داروهایی هستند که اثرات هورمون مردانه تستوسترون را در بدن انسان شبیه سازی می‌کنند. آندروژن‌ها باعث افزایش قدرت و حجم عضلات می‌شوند، اما ویژگی های جنسی ثانویه مانند افزایش موهای بدن، صدای کلفت و سطوح بالای پرخاشگری را نیز تحریک می‌کنند.  در واقع، بسیاری از بدنسازان و وزنه‌بردارها آندروژن‌ها را برای تحریک پرخاشگری در باشگاه مصرف می‌کنند و در نتیجه تمرینات پربارتری را انجام می‌دهند.Androgenic Drugs
گروهی که بدنسازی آماتور مردان در آمریکا را مدیریت می‌کند.APC –  مخفف American Physique Committee
نوار آلومینیومی یا فایبرگلاس به اندازه ۲۴×۵ که دور کمر و بند‌های آن دور گردن بسته می‌شود و از حرکت آرنج‌ها در حین تمرین با هالتر یا دمبل  جلوگیری می‌کند.Arm Blaster
تحلیل رفتن – کاهش اندازه و توانایی بافت یا اندام‌هاAtrophy
کاهش تعداد ست‌ها، تکرارها یا مقدار وزنه‌ای که در طول یک جلسه تمرین استفاده می‌شود.Back-Cycling
 هالترBarbell
ترکیب بدن که نشان دهنده درصد چربی، استخوان و عضله در بدن انسان است.Body composition
درصد چربی بدنBody fat percentage
بدن عضلانی، هیکلیBuffed
افزایش وزن و سنگین‌تر شدن بدن بر اثر افزایش ماهیچه، چربی یا هر دو.Bulking Up
احساس سوزش در عضله‌ای که روی آن تمرین می‌کنید… این سوزش به دلیل خستگی در عضله ایجاد می‌شود و نشانه خوبی است که نشان می‌دهد تمرینات روی عضلات شما نتیجه داده است. بهترین بدنسازان همیشه از درد ناشی از سوزش عضلانی می‌گذرند و در نتیجه عضلات بسیار حجیمی می‌سازند.Burn
(فدراسیون بدنسازان آماتور کانادا )، یک فدراسیون ورزشی در کانادا که مسئول مدیریت بدنسازی آماتور برای مردان و زنان است.CAFB – مخفف Canadian Amateur Federation of Bodybuilders
واحد اندازه گیری ارزش انرژی غذاهاCalories
ورزش‌های هوازیCardiovascular Training
پودر گچ، برای جلوگیری از لیز خوردن دست‌ها استفاده می‌شودChalk Powder
تکنیک پیشرفته‌ای که برای افزایش فشار روی عضله و تشدید فرایند رشد عضلانی از آن استفاده می‌شودCheating
میله‌ای ‌که روی دیوار یا سقف ورزشگاه نصب شده است و می‌توانید روی آن تمرینات chins, hanging leg raises  و سایر حرکات بالاتنه را انجام دهید. این میله، شبیه به میله بلندی است که ژیمناست‌های مرد در مسابقات از آن استفاده می‌کنند.Chinning Bar
انتقال سریع از یک دستگاه ورزشی به دستگاه دیگر و انجام تعدادی تمرین روی هر دستگاه، برای بالا نگه داشتن ضربان  و بهتر شدن تناسب اندام.Circuit Training
برنامه تمرینی برای آماده‌سازی بدن ورزشکاران برای یک مسابقه یا رویداد ورزشی خاصConditioning
میان تنهCore
سرد کردن و بازگرداندن بدن به حالت نرمال پس از تمرینCool down
سطح زیر مطلوب (کمبود) یک یا چند ماده مغذی که برای سلامتی ضروری هستند.Deficiency
عضلات مثلثی بزرگ کتفDelts – مخفف deltoids
دو میله موازی که به اندازه کافی از زمین فاصله دارند و برای انجام تمارین dip  استفاده می‌شوند.-Dipping Bars
وقتی دو بار در روز ورزش می‌کنید؛ که در این حالت تمرینات کوتاه‌تر و شدیدتر می‌شود.Double (Split Training) Routine
دمبلDumbbell
بدنساز تمرین خود را با سنگین‌ترین وزنه‌ای که می‌تواند بلند کند، شروع می‌کند و پس از انجام چند تکرار وزنه را کاهش می‌دهد و با چند تکرار دیگر تا حد امکان تمرین را ادامه می‌دهد.Drop set
هر گونه فعالیتی که در آن مفاصل و عضلات حرکت کنند.Dynamic Exercise
تمرینی که در آن  تلاش و انرژی زیادی مصرف نمی‌کنید، مانند گرم کردنEasy Set
اسیدهای چرب ضروری،چربی‌هایی که بدن ما نمی‌تواند بسازد، بنابراین باید آن‌ها را از طریق رژیم غذایی به دست آوریم.Essential fatty acids (EFAs)
هر حرکتی که در تمرینات بدنسازی خود انجام می‌دهید.Exercise 
عضله‌ای که بخشی از بدن را بالا می‌‌بردErector
هنگامی که قسمتی از بدن که از حالت خمیده به حالت مستقیم می‌رودExtension
لحظه‌ای از تمرین که در آن شما آن‌قدر عضلات خود را خسته کرده‌اید که دیگر نمی‌توانند یک تکرار اضافی از یک حرکت را کامل کنند.Failure
سلول‌های ماهیچه‌ای که به سرعت منقبض می‌شوندFast-Twitch
چربیFat
قسمتی از بدن که چربی نداردFat free mass (FFM)
مربی بدنسازیFitness Trainer/ instructor
خم شدن مفصل، منقبض شدن عضلهFlex
انعطاف پذیری مفاصل، توده‌های عضلانی و بافت‌های هم‌بندFlexibility
خم شدن یک اندام یا مفصل( مانند زانو یا آرنج)Flexion
پاکسازی ماهیچه با افزایش خون‌رسانی به آن، از بین بردن سموم باقی مانده در عضله در اثر فعالیت سنگینFlush
کار کردن روی تمام اعضای بدن در یک تمرینFree Style Training 
وزنه‌هایی مانند هالتر و دمبل که فرد مستقیماً آن‌ها را بلند می‌کند و به دستگاه ورزشی متصل نیستند، وزنه آزادFree Weights
تمام بدنFull body
سیستم تمرینی سنگین و پیشرفته که مختص بدنسازان حرفه‌ای است. این سیستم، رشد عضلانی را تا حد زیادی افزایش می‌دهد.Giant set 
عضلات باسنGluteals
باشگاهGym
عضلات عقب رانHamstring
لیپوپرتتین با چگالی بالاHDL –  مخفف high-density lipoprotein
اصطلاح علمیِ افزایش حجم عضلاتHypertrophy
(فدراسیون بین المللی بدنسازان)IFBB –  مخفف International Federation of Bodybuilders
میزان تلاشی که برای هر ست از تمرین بدنسازی انجام می‌دهیدIntensity
تمرین تناوبی، عبارت است از دوره‌های کوتاه (حدود ۳۰ ثانیه) فعالیت شدید، همراه با دوره‌های طولانی‌تر (حدود ۱ تا ۲ دقیقه) با فعالیت کم. به عنوان مثال، اگر ورزش شما پیاده روی است، می‌توانید دوره‌های کوتاه دویدن را به پیاده روی‌های معمولی خود اضافه کنید.Interval training
 تمرینی که در آن از یک عضله و مفصل استفاده می‌شود.Isolation exercises
انقباض عضلانی که در آن عضله طول ثابتی دارد و مفاصل حرکت نمی‌کنند. این تمرینات معمولاً روی دیوار یا اشیاء غیر متحرک دیگر انجام می‌شوند.Isometric Exercise
علم مطالعه عضلات و حرکات آنها، حرکت شناشیKinesiology
دمبل روسیKettle bell
ماهیچه پشت قفسه سینهLats – مخفف latissimus dorsi
Ligament
مخفف عضلات شکم (زیر ناف)Lower Abs
پایین تنهLower body
استفاده از مواد مغذی توسط بدنMetabolism
بخش میانی بدن از سینه تا لگن؛ شکم و پشت شکم (معمولاً برای زنان استفاده می‌شود اما برای مردان هم به کار می‌رود.)Midsection
مواد معدنیMinerals
ماهیچه/ عضلهMuscle
انقباض ناگهانی و غیر ارادی عضله یا گروهی از عضلاتMuscle Spasm
بافت عضلانیMuscle tissue
انقباض عضلانی/ ماهیچه‌ایMuscle Tone
عضلانی بودنMuscularity
سلول ماهیچه‌ایMyocyte
التهاب ماهیچه‌هایی که برای حرکت بدن خود، از آن‌ها استفاده می‌کنید.Myositis
دستگاه تمرینی از نوع ایزوکنتیک که سعی می‌کند مقاومت را با نیروی کاربر مطابقت دهد.Nautilus
وقتی یک یا دو نفر به شما کمک ‌کنند تا وزنه‌ای را که ۵۰ درصد سنگین‌تر از آنچه که معمولاً تا نقطه پایان بلند می‌کردید، بلند کنید.Negative Reps
(کمیته ملی بدنسازی فیزیک)شرکتی که مسابقات آماتور بدنسازی مردان و زنان را در ایالات متحده مدیریت می‌کند.NPC – مخفف National Physique Committee
علم تغذیه برای تقویت سلامتی، تناسب اندام و به دست آوردن بدن عضلانی‌ترNutrition
(ماهیچه‌های مایل بیرونی),  ماهیچه‌های دو طرف شکمObliques – مخفف external obliques
بدنسازی که در مسابقات المپیک شرکت کرده باشدOlympian  
یک نوع هالتر خاص، که در مسابقات وزنه برداری و پاورلیفتینگ استفاده می‌شود.Olympic Barbell
نوعی مسابقات وزنه برداری که در بازی‌های المپیک هر چهار سال یک‌بار و در مسابقات ملی و بین المللی هر سال برگزار می‌شود.Olympic Lifting
افزودن بار بیشتر از حد معمول به عضله، برای افزایش قدرت و رشد آنOverload Principle
مقدار وزنه‌ای که در یک تمرین استفاده می‌شودPoundage 
سه حرکتی که در مسابقات power lifting  کاربرد دارند: squat, bench press and dead liftPower Lifts
یک نوع وزنه برداری رقابتی که در بازی‌های المپیک مسابقه نداردPower Lifting
 افزایش تدریجی مقدار وزنه در هر تمرینProgression
اصطلاح عامیانه بدنسازی، تمرین با وزنه/ وزنه برداریPumping Iron
هنگام ورزش کردن ممکن است به نقطه‌ای  برسید که به چند ثانیه یا چند دقیقه استراحت نیاز داشته باشید؛ به این زمان، دوره ریکاوری می‌گویند و معمولاً بین ۳۰ ثانیه تا چند دقیقه طول می‌کشد.Recovery
تعداد دفعاتی که در یک ست، وزنه را بلند می‌کنید و پایین می‌آورید.Repetition (rep)
تکرار یک تمرین بارها و بارها تا زمانی که دیگر نتوانید آن را انجام دهید.Rep Out
یک کش ضخیم و محکم ساخته شده از لاستیک یا مواد مشابه که در تمرینات برای تقویت عضلات استفاده می‌شود.Resistance band
تمرینات مقاومتیResistance exercise
مکث بین ست‌های یک تمرین، که به ماهیچه‌ها اجازه می‌دهد تا قبل از شروع ست بعدی تا حدودی ریکاوری کنند.Rest Interval
دوره استراحتRest period
بدن عضلانی، خوش هیکل بودنRipped
چربی‌های اشباعSaturated fats
مجموع تکرار‌های مشخص از یک حرکتSet
سلول‌های عضلانی کند انقباضSlow-Twitch
 بالا بردن سریع وزنه به بالای سر در یک حرکتSnatch
حریف تمرینی، کسی که در حین تمرین کنار ورزشکار می‌ایستد تا خطر حادثه یا صدمه دیدن به حداقل برسد.Spotter
احساس سوزشی که در حین انجام برخی حرکات با وزنه یا تمرینات با تکرارهای زیاد ایجاد می‌شود.Sorness
ست‌های تکراری که تنها با مکث‌های کوتاه (۳۰-۹۰ ثانیه) قطع می‌شوند.Straight Sets
تمرینات قدرت و استقامتStrength Training
تمرینات کششیStretching
زخم‌های خفیف روی پوست که در اثر افزایش حجم عضلات سریع‌تر از رشد پوست، به وجود می‌آیند.Stretch Marks
انجام دو یا چند تمرین مختلف پشت سرهم، بدون دوره استراحت بین آن‌هاSuper set
مکمل غذاییSupplement
تاندون، بافت فیبری که عضله را به استخوان می‌چسباند.Tendon
تردمیلTreadmill
انجام سه حرکت پشت ‌سرهمTriset
تستوسترون(هرمون مردانه)Testosterone
عضلات ذوزنقه‌ایTraps
 به دست آوردن ظاهری بسیارعضلانی به دلیل از دست دادن چربی بدنTrimming Down
چرخشTwist
چربی‌های غیر اشباعUnsaturated fat
مخفف عضلات شکم( بالای ناف)Upper Abs  
بالا تنهUpper body
داشتن تعداد زیادی رگ سطحی قابل مشاهده و برجسته.Vascularity/ Veining
گرم کردن، جلسه ۱۰ تا ۱۵ دقیقه‌ای تمرینات ورزشی سبک، تمرینات هوازی و کششی که قبل از انجام حرکات سنگین بدنسازی انجام می‌شود.Warm-up
وزنه برداریWeightlifting
جلسه تمرین بدنسازی یا وزنه برداری، ورزش کردنWorkout
دیکشنری تمام اصطلاحات بدنسازی به انگلیسی و فارسی

سوالات متداول

مربی بدنسازی به انگلیسی چی میشه؟

مربی بدنسازی Body building Trainer می شود. همچنین Fitness Trainer/ instructor هم می توان برای مربی بدنسازی زن و مرد استفاده کرد.

باشگاه بدنسازی به انگلیسی چی میشه؟

Gym معمولا به باشگاه های بدنسازی گفته میشه. برای دیدن تمام اصطلاحات بدنسازی به همین مطلب مراجعه کنید.