انتخاب واژگان مناسب برای آموزش زبان

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد به انتخاب واژگان مناسب برای آموزش زبان می پردازد تا بدانید که چه لغاتی برای یادگیری شما مناسب است.

انتخاب واژگان مناسب برای آموزش زبان
انتخاب واژگان مناسب برای آموزش زبان

اما انتخاب واژگان مناسب برای آموزش زبان چه گونه انجام می شود

واژگانی را انتخاب کنید که به شما در جلو رفتن کمک خواهند کرد

برای اینکه مطمئن شوید واقعاً انرژی‌تان را بر روی دسته‌ی درست واژگان متمرکز کرده‌اید، سؤالی که باید از خود بپرسید اینست که: آیا یادگیری این مجموعه‌ی به‌خصوص از لغات به من در حرکت به جلو کمک می‌کند؟ آیا به من در پیشرفت به سمت هدفم کمک می‌کند؟

همیشه کارهایی را انجام دهید که به شما کمک خواهد کرد به اهداف مخصوص خود نزدیک‌تر شوید- هر چیز دیگری حواس پرتی به حساب می‌آید! مگر این که، البته، شما در مرحله‌ای باشید که نمی خواهید یا لازم ندارید پیشرفت دیگری حاصل کنید (برای مثال، موقعی که شما به اندازه ی کافی زبانتان روان است که بدون گذاشتن اهداف دیگری رمانی را می‌خوانید، چون آن را به‌طور کامل سرگرم کننده می‌دانید).

لغاتی را یاد بگیرید که بزرگترین تأثیر را دارند

احتمالاً تا الان از قانون ۲۰/۸۰ شنیده‌اید (که به نام اصل پارتو نیز معروف است). وقتی آن را در مورد یادگیری زبان‌های خارجی به کار ببرید، قانون ۲۰/۸۰ به معنای اینست که باید ۲۰ درصد از کلماتی را که قادر خواهید بود در ۸۰ درصد مواقع استفاده کنید، یاد بگیرید.

برای مثال اگر هدفتان اینست که بتوانید مکالمه‌ای درباره‌ی خانواده‌ی‌تان داشته باشید و توضیح دهید که چگونه هستند و چه کار می‌کنند، ۲۰% کلماتی که در ۸۰% مواقع استفاده می‌کنید چه چیزهایی هستند؟ متداول‌ترین کلمات در زبانی که یاد می‌گیرید کدام هستند؟ این‌ها لغاتی هستند که باید بر رویشان تمرکز کنید.

با وجود این، از کجا می‌فهمید که کدام‌ها هستند؟

یک راه برای گشتن به سادگی اینست که در گوگل جستجو کنید. هیچ سودی در اختراع دوباره‌ی چرخ وجود ندارد. اینترنت مملو از فهرست‌های فروانی است. متداول‌ترین افعال/ اسم‌ها/ صغات در آلمانی، لهستانی یا اسپانیایی یا پربسامدترین کانجی در ژاپنی- آن را به زبان بومی یا زبان مقصد خود گوگل کنید و از آن‌چه می‌توانید پیدا کنید شگفت‌زده خواهید شد.