سطح کتاب آموزش زبان را درست انتخاب کنید

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد به یک چالش پیش رو زبان آموزان اشاره می کند. اینکه سطح کتاب آموزش زبان را درست انخاب کنید بسیار مهم است. پس با ما همراه باشید.

سطح کتاب آموزش زبان را درست انخاب کنید
سطح کتاب آموزش زبان را درست انخاب کنید

پس سطح کتاب آموزش زبان را درست انخاب کنید

یک اشتباهی که زبان‌آموزان اغلب مرتکب می‌شوند، استفاده از منابعی است که برای آن‌ها یا خیلی آسان و یا خیلی سخت است.

انتخاب سطح درستِ چالش حائز اهمیت بسیار است اما می‌تواند سخت باشد. اگر خیلی آسان باشد، این خطر را خواهید کرد که در یک سطح برای مدتی بیش از حد، گیر کنید. اگر خیلی سخت باشد، این خطر را خواهید کرد که مأیوس شده و تسلیم شوید!

پس چه طور می‌دانید که سطح چالش برایتان مناسب است؟

همه‌اش به اهدافتان بر می‌گردد.

اگر توجه می‌کنید که به جلو نمی‌روید با اینکه کار را به صورت مداوم انجام داده‌اید، وقت آنست که منابع مورد استفاده‌ی خود را دوباره ارزیابی کنید. یا محتوای یکسانی را که خیلی آسان است مرور می‌کنید یا در تقلا برای پیشرفت هستید چون محتوا بسیار چالش‌برانگیز است.

یک چیز که باید به خاطر بسپارید اینست که پیدا کردن منبعی که دقیقاً سطح درست چالش را داشته باشد، مشکل خواهد بود. قطعاً مقداری اطلاعات در هر منبعی که از قبل با آن آشنا هستید وجود دارد و ایرادی هم ندارد! مزایایی در مرور کردن دوباره‌ی اطلاعات وجود دارد. با اینحال برای اینکه ارزشش را داشته باشد، مطمئن شوید که اکثریت محتوایی که در منبع خود انتخاب کرده‌اید، اطلاعات جدیدی است که هنوز با آن آشنا نیستید.

برای مثال اگر عضو گروهی در فیسبوک هستید، از زبان‌آموزان درباره‌ی پیشنهاداتی برای زبان خود جویا شوید. همچنین می‌توانید وبلاگ‌های مورد علاقه‌ی خود را برای پیشنهادات یا نظرات درباره‌ی شیوه‌ها بررسی کنید.

این‌ها می‌توانند نقاط شروع بسیار مفیدی برایتان باشند. من این کار را وقتی برای اولین بار شروع به یادگیری زبان ژاپنی کردم، انجام دادم و پیشنهادات خیلی مفیدی از ارتباطاتم گرفتم.

وقتی درخواست پیشنهاد می‌کنید، مفید است که به دوستانتات بگویید هدفتان چیست. به آن روش احتمال اینکه نصیحتشان مناسب باشد زیاد می‌شود- برای مثال ممکن است بگویند برای یادگیری یکسری واژگان بنیادین باید این برنامه را امتحان کنید اما اگر در حال حاضر در سطحی خیلی پیشرفته به سر می‌برید باید این کتاب را امتحان کنید و غیره… .