راه های تمرین موثر گرامر زبان

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد برای زبان آموزان راه های تمرین موثر گرامر زبان را بیان می کند که می تواند در بسیاری از شریاط به کار ببندند.

راه های تمرین موثر گرامر زبان
راه های تمرین موثر گرامر زبان

پس راه های تمرین موثر گرامر زبان را با هم می خوانیم

یادگیری یک زبان به وضوح مستلزم این است که ما بیاموزیم خود زبان چگونه کار می‌کند. افراد زیادی بر این باور هستند که مطالعه‌ی گرامر کمک کننده و در واقع حتی ضروری است. ضروری بودن یا نبودنش چیزی نیست که بخواهیم در این‌جا به آن بپردازیم. به جای آن، بیایید بفهمیم که شما برای تمرینش چه کاری می‌توانید انجام دهید، تا به قسمتی از استفاده‌ی خودتان مبدل شود.

به طور واضح فقط مطالعه‌ی گرامر به خودی خود نمی‌تواند باعث شود که شما از آن استفاده کنید. برای اینکه این اتفاق بیفتد شما واقعا باید از آن استفاده کنید. کافی است که مطالعه‌ی راندن دوچرخه را تصور کنید. خیلی به شما کمکی نکرد، درست است؟ روشی که شما با آن زبان را یاد می گیرید مهم است. اگر چگونگی یادگیری شما صرفا به عنوان قوانینی برای فهم و حفظ کردن باقی بماند، موفقیت شما محدود خواهد شد. زبان اصولا یک مهارت است، نه دانش، پس ما باید از آن استفاده کنیم، آن را تمرین کنیم.

ماهر شدن در تشخیص تمرین مفید از تمرین بی فایده وقت زیاد، تلاش و ناامیدی از راهی طولانی را برای شما ذخیره می‌کند. این همه‌ی آن چیزی است که در این مقاله آورده شده است.

تمرین مؤثر چیست

فقط به تمرین هر مهارت عملی ‘راحت’ فکر کنید، مانند راندن دوچرخه، ماشین، یا آشپزی کردن. کلید اصلی این است که بخواهید به نتیجه‌ای برسید و نتیجه حول محور انجام بعضی مهارت‌ها به طور روان و به راحتی، بچرخد. ما از حیطه‌های مهارت که الان به آن‌ها اشاره شد، با آمادگی مشاهده می‌کنیم تمرینی بهترین است که به موقعیت‌های زندگی واقعی نزدیک باشد.

تمرین ساختگی در هر کدام از آن حیطه‌ها، فقط درک مستقیم به نظر می‌رسد. ما با به کار بردن آن در زبان می توانیم بگوییم که تمرین گرامر حول جملاتی می گردد که بر مبنای واقعیت آنی شما نیست و آگاهی به خصوص در مراحل ابتدایی تر به واقع مفید نخواهد بود. تمرینی که مستلزم این باشد که ‘تمام’ وجود شما را شامل شود، و نه فقط استعداد فکری شما را، تمرینی است که بهترین کارایی را دارد.

تمرین گرامر مؤثر چیزی نیست که معمولاً به طور عالی چه در کلاس‌های زبان و چه توسط بسیاری از زبان آموزان انجام شود. دلیلش این است که برخلاف این حقیقت که عوامل تشکیل دهنده‌ی یادگیری مؤثر زبان‌ها بسیار شناخته شده است، فهم و دانش به آموزشگاه‌های تربیت مدرس و بسیاری از مدارس راه نیافته است. به جای آن، ‘وقت زیادی صرف تکرار آن چه از قبل انجام شده بود، می شود، و با تطبیق اندک.’

تمرین با استفاده از لیسنینگ

پیشنهاد دیگر این است که آنتن خود را بالا دهید تا وقتی که در حال خواندن یا گوش کردن به صحبت افراد هستید، با دقت بیشتری به معنی آن چه که می گویند گوش کنید. متعاقبا، شما می توانید نسبت به حالاتی که آن ها استفاده می‌کنند واقعاً توجه کنید. در هر حال، شما به دنبال وضوح بیشتر هستید. نسبت به بافت متنی بسیار هشیار باشید و بسیار با دقت به معنی گوش کنید. شما با این روش در تمرین گرامر خود بیشتر اثرگذار خواهید شد، چون زبانی که استفاده می‌کنید تلاش می‌کند تا عکس العملی باشد از آن چه که شما حس می‌کنید، فکر می‌کنید، می‌بینید و می‌شنوید. آن را با صحبت درباره‌ی گذشته مقایسه کنید! دیدگاه بسیار متفاوتی است.

 

با این روش شما فعالانه در به خوبی سازگار کردن آن چه می‌گویید با آن چه فکر و حس می‌کنید درگیر خواهید شد، و در همان حین روی حالات زبان هم کار می‌کنید. مجبور کردن خود به کار کردن با زبان، روشی است که فقط در نگه داشتن آنچه یاد گرفتید به شما کمک می‌کند. بدون حفظ کردن چیزی.

البته شما می‌توانید کتاب گرامر را چک کنید، اما این که گوش کردن را یاد بگیرید، بهتر است (و آنچه در بالا آمده است مثال‌هایی برای گوش کردن متمرکز است) و در تلاشتان برای استفاده از آنچه می‌آموزید هشیارتر بودن به شما کمک بسیار زیادی می‌کند.

اگر شما می‌خواهید که مثال‌های دیگری درباره‌ی چگونگی پیشرفت تمرین خود داشته باشید، مثال‌های دیگری اینجا هستند که فراهم کرده‌ایم و همین طور در پستی نوشته‌ایم که چه طور گرامر خود را با خواندن تقویت کنید.