بازی‌های گرامری برای کمک به یادگیری زبان انگلیسی

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد به برخی از بازی‌های گرامری برای کمک به یادگیری زبان انگلیسی اشاره می کند که می تواند برای شما بسیار مفید باشد.

بازی‌های گرامری برای کمک به یادگیری زبان انگلیسی
بازی‌های گرامری برای کمک به یادگیری زبان انگلیسی

لطفا ، حتما ، به این بازی‌های گرامری برای کمک به یادگیری زبان انگلیسی توجه داشته باشید:

لغت گرامر، برای بیشتر مردم، تقریباً مساوی است با «بی‌حوصلگی». آیا این باعث می‌شود که «بازی های گرامری» مغایرت داشته باشند؟ من خواهم گفت که چنین نیست. تا چند لحظه‌ی دیگر بیشتر به آن موضوع می‌پردازیم.

درست است، کتاب گرامر بیشتر برای درمان بی‌خوابی مفید است تا ابزاری برای یادگیری زبان.

و شما شاید در مدرسه بیشتر آن کتاب‌ها را می‌خواندید (و سعی می‌کردید که بیدار بمانید) تا این‌که در واقع هیچ کدام از آن گرامرهای تجملی را برای هدف اصلی‌اش استفاده کرده باشید: ارتباط.

پس، آیا واقعا گرامر مهم است؟

بازی‌های گرامری چیست؟

بگذارید بگوییم که شما در حال یادگیری آلمانی هستید، و می‌خواهید صرف زمان حال ساده ی فعل sein (to be) را به خاطر بسپارید. واضح‌ترین رویکرد این است که یادگیری طوطی وار است- فقط این‌ها را‌ آن قدر تکرار کنید تا برای همیشه ملکه‌ی ذهنتان شوند: ich bin، du bist، es ist، wir sind، ihr seid، sie sind.

یک «بازی گرامری»، لزوماً به هر تکنیکی گفته می‌شود که برای به یاد سپردن یا تمرین جنبه‌ی ویژه‌ای از گرامر باشد- خواه صرف فعل باشد، یا ساختار جمله، هجی و علائم نقطه گذاری، یا هر ویژگی ترغیب کننده‌ی دیگر در زبان مقصد باشد- که این حداقل کمی از یادگیری طوطی‌وار یا «نگاه کنید، بپوشانید، بنویسید، چک کنید» جالب تر است.

طبقه‌بندی می تواند شامل بازی‌های گروهی شود که شما در کلاس یا با هم گروهی زبان خود بازی می‌کنید، بازی‌های گرامری که آنلاین یا با موبایل بازی می‌کنید، یا حتی بازی‌های تمرینی گرامر که در وقت‌های آزاد در ذهن خود بازی می‌کنید.

در این مقاله مرور مختصری می‌کنیم بر تعدادی از بازی‌های گرامری ساده تا شما آن‌ها را انجام دهید.

بیایید شروع کنیم… و فراموش نکنید که خوش بگذرانید!

توصیف و کشیدن یک شخص

به هر نفر یک تکه کاغذ بدهید، و یک شخص را انتخاب کنید که «توصیف کننده» باشد. وظیفه‌ی آن‌ها این است که به فردی که می‌شناسند، یا یک فرد معروف (اگر شخصی را انتخاب کنند که در اتاق است بسیار جالب‌تر می شود) فکر کنند، سپس ظاهر آن فرد را توصیف کنند.

این کار در سطوح پایین به تمرین عبارات صفتی ساده کمک می‌کند مثل ‘he is tall’ یا ‘she has red hair’، و طبق توانایی‌تان توصیفات پیشرفته‌تر می‌شوند. برای مثال، بیشتر زبان‌آموزان سطح پیشرفته می‌توانند لباس فردی را توصیف کنند یا شخصیت و رفتار فرد چگونه است. همان‌طور که فرد کاندید شده جزئیات بیشتری می دهد، هر نفر روی کاغذ خود شخص توصیف شده را می‌کشد. وقتی جزئیات به حد کافی داده شد، افراد سعی می‌کنند و حدس می‌زنند آن فردی را که کشیده‌اند چه کسی است. سپس توصیف کننده می‌گوید که چه کسی را در ذهن خود داشته است، و هر نفر طراحی خود را به بقیه‌ی افراد کلاس نشان می‌دهد تا همه ببینند که چه قدر خوب کشیده‌اند. این گام نهایی اغلب باعث خنده‌ی زیادی می‌شود، چون بیشتر طراحی‌ها کاریکاتورهای خنده داری از آن فرد واقعی خواهد بود.

بیست‌ سؤالی

فقط در صورتی که هرگز این بازی را انجام نداده‌اید، باید بگوییم که به صورت زیر است: شما یک شخصیت یا شیء را انتخاب می‌کنید و سایر بازیکنان باید متوجه شوند که شما چه هستید. آن‌ها برای کسب اطلاعات از شما پرسش‌های بله یا خیر خواهند پرسید (معمولاً حداکثر تا بیست‌ ولی شما هر تعداد دلخواهی که خواستید می‌توانید برای محدودیت تعیین کنید) تا تلاش به باریک کردن احتمال‌ها کنند: «آیا مذکر هستی؟ آیا آمریکایی هستی؟ آیا یک بازیگر هستی؟ آیا خواننده هستی؟ و … .

یک نوع از این بازی در فیلم «حرامزاده‌های لعنتی» معروف شد که در یک رستوران توسط جاسوسان متفقین و یک افسر آلمانی بی‌خبر بازی شد (وقتی فیلم را ببینید، این معنی خواهد داشت). در این نسخه، همه اسم یک شخصیت را بر روی تکه کاغذی می‌نویسند و آن را به نفر سمت چپ خود می‌دهند، که سپس کاغذ را بر روی پیشانی خود می‌چسپاند تا همه به جز خودشان بتوانند ببینند چه نوشته است. حالا به جای اینکه گروه سؤالاتی بپرسد تا بفهمند شما چه کسی هستید، شما از گروه سؤالاتی می‌کنید تا بفهمید چه کسی هستید.

هر نسخه‌ای را که بازی می‌کنید، راه خوبی برای تمرین طرح و پرسیدن سؤالات است. برای توسعه‌ی گستره‌ی پتانسیل گرامر تمرین شده، می‌توانید به سؤالاتی اجازه دهید که پاسخی عمیق‌تر از «بله» یا «خیر» را نیاز دارد.

همچنین می‌توانید اصرار کنید که هربار پاسخ در قالب جملات کامل داده شود- «آیا مذکر هستید؟» «بله، من مذکر هستم»- که همچنین کمک به جابجایی بین حالت‌های مختلف یک فعل یکسان می‌کند.

آیا ترجیح می دهید؟

این یک بازی کلاسیک است که شاید شما قبلاً آن را بازی کرده باشید. یک نفر بین دو گزینه، انتخابی جالب و/یا خنده دار می‌کند- آیا ترجیح می‌دهید با ۱۰۰ تا با اسب اندازه‌ی اردک مبارزه کنید یا با یک اردک اندازه‌ی اسب؟ سپس ‌هر نفر در گروه جواب خود را می‌گوید و توضیح مختصری می‌دهد از این که چرا این انتخاب را کردند.

علاوه بر به وجود آوردن یک سری بحث‌های متفکرانه (و عجیب و غریب)، این انواع سؤال روشی خوب است تا افعالی را که کمتر استفاده می‌شوند، تمرین کنید مثل افعال شرطی، و در هر زبانی تطبیق داده می‌شوند.

اگر شما برای بازی جالب «آیا ترجیح می دهید» با کمبود سوال روبه‌رو شدید، به سایت either.io بروید و لیستی نامحدود از ایده‌ها را پیدا کنید.

Duolingo

Duolingo امروزه یکی از محبوب‌ترین برنامه‌های یادگیری زبان است و در زمان نوشتن درس‌هایی را در بیش از ۲۰ زبان مختلف ارائه می‌کند. همین حالا هم اطلاعات جزیی درباره‌ی Duolingo در اینترنت وجود دارد.

Duolingo همانطور که راهی جالب و آسان برای تمرین یک زبان و ساختن دایره‌ی واژگان است، به تدریج در طول زمان مفاهیم جدید گرامری را به شما معرفی می‌کند و توضیحات با جزییات برای چگونگی استفاده از آن‌ها تأمین می‌کند. Duolingo جایگزین تمرین اسپیکینگ رو در رو نیست اما می‌تواند مکملی خوب باشد.