چه طور Key Word درست را در ریدینگ آیلتس پیدا کنید

نحوه پیدا کردن keyword در ریدینگ ایلتس

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد در این مطلب به ریدینگ آیلتس و یکی از مهم ترین قسمت های آن یعنی کلمات کلیدی در ریدینگ اشاره می کند. می خواهیم بدانیم چه طور Key Word درست را در ریدینگ آیلتس پیدا کنید . پس با ما همراه باشید.

how to find keywords in ielts reading
how to find keywords in ielts reading

اما چه طور Key Word درست را در ریدینگ آیلتس پیدا کنید

امتحان درک مطلب ریدینگ ielts برای بسیاری از شاگردان خیلی چالش برانگیز است. اما اگر استراتژی های درست ریدینگِ مرتبط با سطحی خواندن و اجمالی خواندن را اتخاذ کنید، می توانید بر این چالش غلبه کنید.

سطحی خواندن ابزاری است که فقط برای ایده های کلی یا اصلی استفاده می شود. یک روش موثر برای سطحی خواندن این است که فقط جمله ی اول و آخر پاراگراف را بخوانید تا ایده های اصلی آن پاراگراف را شناسایی کنید. بنابراین سطحی خواندنِ متن در تشخیص موضوع کمکتان خواهد کرد.

برخلاف سطحی خواندن، از خواندنِ اجمالی برای این منظور استفاده می شود تا از طریق گشتن به دنبال لغات/عبارات مرتبط به دنبال واقعیت یا اطلاعات مخصوصی بگردید. خواندنِ اجمالی در شناسایی اینکه جواب در کجای متن است کمک کننده است.

اجازه دهید تا حالا به این بپردازیم که چه طور متون طولانی را در امتحان ریدینگ به طور سطحی و اجمالی بخوانیم.

برای دانلود جدیدترین کتاب ریدینگ آیلتس کلیک کنید

Key Word را در متن ریدینگ پیدا کنید

قسمت مهم سطحی خواندنِ متن این است که زیر Key Word خط بکشید. در حالیکه شما متن را می خوانید، می توانید Key Word مهم در پاراگراف ها را شناسایی کنید و این به شما کمک می کند تا اطلاعات داده شده را هم بهتر متوجه شوید. بعضی از Key Word که می توان زیرشان را خط کشید اسامی، تاریخ ها، مکان ها، واقعیات، نمودارها و غیره هستند.

برای مثال:

  • اسامی (اسامیِ دانشمندان، مردم و غیره که در داستان دخیل هستند)
  • مکان ها (شهر، کشور و غیره)
  • سال یا تاریخ (۱۹۷۸، دوازدهم اکتبر ۱۹۸۲ و غیره)
  • نمودار (۱٫۲ میلیون، ۲۰۰۰۰ و غیره)
  • شما احتمالاً هر لغت یا عبارتی را که با حرف بزرگ نوشته شده است نشانه گذاری می کنید برای مثال عناوین کتاب، اسامیِ رویدادها و غیره.

دلیل تاکید کردن روی این Key Word یافتن مرجعی ساده از متن است. اگر شما درباره ی سال ۱۹۷۸ سوالی دارید، اگر قبلاً موقع خواندن متن زیرش را خط کشیده باشید شناسایی اش در متن برایتان راحت خواهد بود. در غیر این صورت، شما باید کل متن را بخوانید تا جایی را که ۱۹۷۸ در آن گفته شده پیدا کنید و در نتیجه، زمانتان به هدر می رود.

۲- لغات کلیدی را در سوالات پیدا کنید

در فرایند خواندنِ اجمالی یعنی یافتن جواب سوال، شما اول باید سوال را با دقت بخوانید تا لغات کلیدی مهم را که می توانید نشانه گذاری کنید بیابید و همزمان معنای سوال را متوجه شوید.

  • لغات کلیدی که شما زیرشان خط می کشید معمولاً اسم، گروهی از اسامی، فعل و غیره هستند به جز حروف تعریف (a, an, the)، حروف اضافه (for, in, at و غیره) و بقیه ی چیزها.
  • یکی از استراتژی های فوق العاده مهمِ خط کشیدن زیرِ لغات کلیدی این است که تمرکز سوال را مشخص کنید، به خصوص در MCQs (سوالات چهار جوابی). تمرکز سوال، لغتی در سوال است که به شما کمک می کند تا گزینه ی درست را انتخاب کنید.

برای مثال، در سوال زیر روی تمرکز تاکید شده است:

Which of the following is most at fault for the Titanic disaster?
A. The ship
B. Captain and crew
C. Titanic’s owners and builders
D. Standard operating procedure

گاهی، لغات کلیدیِ شما مترادف ها یا کلمات مشابه هستند، نه لغت کلیدیِ دقیقی که در متن داده شده است و در نتیجه، شما می توانید تلاش کنید تا معنایش را متوجه شوید و آن را به خوبی با پاراگراف مناسب مرتبط سازید. با این حال، لغات اطراف و مهارت نقل بیان در فهم معنای سوال کمکتان خواهند کرد.

اجازه دهید تا مثالی بزنیم از اینکه چه طور لغات کلیدی را در سوال و لغات کلیدی مشابه را در متن پیدا کنید.

نمونه سوال:

این یک نمونه سوال است که ما ارائه کرده ایم و به شما کمک می کند تا یافتن لغات کلیدی مشابه را بهتر متوجه شوید.

Recommendations about __________________ are given to the wife-to-be.

جمله ی متن:

Her guests often tease the bride about her husband and give her advice about married life.

Keywords in Question Similar Keywords in the paragraph
Recommendations Advice
About About
Are Given Give
Wife-to-be Bride
ANSWER: MARRIED LIFE

توضیحات در ادامه آورده شده است:

اگر شما سوال را بخوانید، می توانید لغات کلیدی را شناسایی کنید که اینها هستند: “wife-to-be”, “recommendations” و لغت نزدیک جای خالی که “about” است.

بنابراین، احتمال دارد این طور شود که لغات کلیدیِ موجود در سوال با لغات کلیدیِ متن جور نباشند. شما در این حالت باید آنها را نقل بیان کرده یا معانی شان را پیدا کنید. در این متن “bride” لغت استفاده شده به جای “wife-to-be” و “advice” به جای “recommendations” است.