چطور زبان آموز بهتری باشیم؟

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد برگزار کننده دوره های آموزش زبان های مختلف می باشد. ولی برای اینکه زبان آموز خوبی باشیم باید یک سری نکات را رعایت کنیم. اما چطور چطور زبان آموز بهتری باشیم؟ بیایید با ما همراه باشید.

چطور زبان آموز بهتری باشیم؟
چطور زبان آموز بهتری باشیم؟

اما چطور زبان آموز بهتری باشیم؟

یادگیری زبانی جدید مانند انگلیسی می‌تواند چالش‌برانگیز باشد اما با مطالعه ی منظم می‌توان انجامش داد. کلاس‌ها مهم هستند اما تمرین اصولی هم اهمیت دارد. حتی می‌تواند جالب باشد. در اینجا به تعدادی خط مشی برای بهتر کردن مهارت‌های ریدینگ و درک مطلب شما اشاره می کنیم تا در زبان انگلیسی به زبان آموزی بهتر تبدیل شوید.

هر روز مطالعه کنید

یادگیری هر زبان جدیدی، یک فرآیند وقت‌گیر است که طبق برخی تخمین‌ها بیش از ۳۰۰ ساعت زمان می‌گیرد. اغلب متخصصین می‌گویند بجای اینکه تلاش به انباشته کردن چند ساعت در یک یا دو نوبت طیّ هفته کنید، باید بدانید که جلسات درس خوانی کوتاه و منظم مؤثرتر هستند. جلساتی حتی در حدّ ۳۰ دقیقه در روز می‌تواند به شما در بهبود تدریجی مهارت‌های انگلیسی شما کمک کندو

چیزها را تازه نگه دارید

بجای اینکه در هر جلسه ی تمرینی تمام زمان روی یک کار تمرکز کنید، تلاش به ترکیب چیزها کنید. کمی گرامر بخوانید، سپس کمی تمرین لیسنینگ کنید، بعد از آن احتمالاً مقاله ای راجع به همان موضوع بخوانید. خیلی زیاده روی نکنید، ۲۰دقیقه زمان برای هر تمرین در روز کاملاً کافی است. تنوع باعث می شود مشتاق بمانید و درس خواندن را جالب تر کنید.

زیاد بخوانید، تماشا کنید، گوش کنید.

خواندن روزنامه ها کتاب های انگلیسی زبان، گوش کردن موسیقی، یا تماشای تلویزیون هم می تواند در اتقای مهارت های درک نوشتاری و گفتاری به شما کمک کند. با انجام مکرر آن، شما شروع خواهید کرد به جذب ناخودآگاه چیزهایی مانند تلفظ، الگوهای گفتار، لهجه ها، و گرامر. (دانشمندان این پدیده را یادگیری “غیرمستقیم” می نامند). خودکار و کاغذ را در دسترس خود داشته باشید و لغات ناآشنایی را که می خوانید یا می شنوید، بنویسید. سپس، کمی تحقیق کنید تا معنای آن لغات جدید را بفهمید. دفعه ی بعدی که در کلاس نقش بازی می کنید و دیالوگ ها را می گویید از آن ها استفاده کنید.

اصوات را جدا یاد بگیرید

گویشوران غیر بومی انگلیسی گاهی اوقات با تلفظ برخی از لغات مشکل دارند چون صداهای مشابه رو در زبان بومی خود ندارند. به همین ترتیب دو لغت شاید بسیار شبیه به هم هجی شوند اما کاملاً متفاوت تلفظ شوند (برای مثال tough و though). یا شاید با ترکیب حروفی روبرو شوید که یکی از آن‌ها صامت است (برای مثال k در knife).

شما می‌توانید مقادیر زیادی از ویدئوهای تلفظ انگلیسی را در یوتیوب پیدا کنید مانند این یکی که از کلماتی استفاده می کنید که با L و R شروع می شوند.

مراقب کلمات همصدا باشید

همصداها کلماتی هستند که به صورت مشابه تلفظ می شوند اما هجای متفاوت دارند و/یا معنای متفاوت دارند. اینها تعدادی از همصداهایی هستند که در انگلیسی وجود دارند . یکی از دلایلی هستند که یادگیری این زبان می تواند خیلی چالش برانگیز باشد. این جمله را در نظر بگیرید”Pack your clothes, then close the suitcase.” هر دو کلمه ی clothes و close شبیه به هم تلفظ می شوند اما املا و معنای متفاوتی دارند.

حروف اضافه ی خود را تمرین کنید

حتی شاگردان پیشرفته ی زبان انگلیسی می توانند در یادگیری حروف اضافه کشمکش داشته باشند، که برای توصیف طول مدت، محل قرارگیری، مسیر، و ارتباطات بین اشیا استفاده می شوند. به معنای واقعی کلمه چندین حرف اضافه در زبان انگلیسی وجود دارد (تعدادی از رایج ترینِ آن ها شامل of, on و for هستند) و تعداد کمی قوانین سخت برای زمان استفاده از آن ها وجود دارد.

به جای آن، متخصصان می گویند، بهترین روش یادگیری حروف اضافه حفظ کردن و تمرین استفاده از آن ها در جملات است. مطالعه ی لیست ها مانند این یکی محل خوبی برای شروع است.

در بازی های واژگانی و دستور زبانی شرکت کنید

همچنین می توانید مهارت‌های انگلیسی خود را با بازی های واژگانی که مرتبط با درس‌های کلاسی‌تان هستند تمرین کنید. برای مثال اگر قرار است موضوعاتی راجع به تعطیلات بخوانید؛ زمانی را به فکر کردن درباره‌ی آخرین سفرتان اختصاص دهید. فهرستی تهیه کنید از همه ی لغاتی که شاید برای توصیف فعالیت‌های خود به کار ببرید.

شما می توانید با دوره های گرامر، بازی مشابهی را انجام دهید. برای مثال، اگر شما می خواهید صرف افعال را در زمان گذشته مطالعه کنید، صبر کنید تا درباره ی آن چه که هفته ی گذشته انجام دادید، فکر کنید. از افعالی که استفاده می کنید لیستی تهیه کرده و زمان های مختلف را دوره کنید. اگر گیر کردید از مشورت گرفتن درباره ی منابعِ مرجع نهراسید.