حرف ندا در زبان انگلیسی

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد به حرف ندا در زبان انگلیسی و توضیحاتی در این باره می پردازد. بهتر است این مطلب جالب با مثال های آن را از دست ندهید.

حرف ندا در زبان انگلیسی شامل چه مواردی است؟

حرف ندا در زبان انگلیسی
حرف ندا در زبان انگلیسی

Ouch! Oh my! Wow! Yikes!

اگر شما تا به حال هر کدام از لغات بالا را گفته اید، یعنی از یک حرف ندا استفاده کرده اید، خواه در آن زمان این را می دانستید یا نه. لغت حرف ندا از لغات لاتین inter (بین) و jacĕre (انداختن) گرفته شده است. پس، یک حرف ندا لغتی است که شما بین جملات یا افکار می گویید تا احساسی ناگهانی را ابراز کنید.

چون حروف ندا معمولاً احساسات ناگهانی را ابراز می کنند، شما اغلب متوجه می شوید که از آن ها برای انتقال غافلگیری (هم غافلگیری خوب و هم بد) یا هیجان استفاده می شود.

Yikes! There’s a snake in the garage! You planned this party just for me? Wow! Ouch! That wasp just stung me! Yahoo! Oops. Terrific! Jordan will send you the contract this afternoon.

شما می توانید قبل یا بعد از جمله ای که توضیح می دهد چه اتفاقی در حال افتادن است از حرف ندا استفاده کنید. شما می توانید از حرف ندا به تنهایی هم استفاده کنید، اگر چه در صورتی که شما موقعیتی را که باعث شده از حرف ندا استفاده کنید به درستی توصیف نکرده باشید، احتمالاً استفاده از آن با عقل جور در نمی آید.

حرف ندا در جمله

استفاده از حرف ندا در یک جمله امکان پذیر است. موقعی که شما این کار را می ‌کنید، حرف ندا را به عنوان یک عامل پرانتزی در نظر بگیرید که از بقیه ی جمله جدا شده است. شما می توانید حرف ندا را داخل پرانتز بگذارید یا با ویرگول آن را جدا کنید.

I may not succeed, but, hey, at least I tried. The project was delayed because the logistics team made a few (ahem) miscalculations. It will take only thirty minutes (Wow!) to reach the city on the new train.

چه موقع از حرف ندا استفاده کنید

چون حروف ندا معمولاً از بقیه ی جمله جدا هستند، استفاده ی نادرست از آن ها سخت است. نگرانی بزرگ تر این است که آیا استفاده از حرف ندا در نوشته ی خود مناسب است یا نه. استفاده از حروف ندا در نوشته ی غیر جدی و غیر رسمی ایرادی ندارد. استفاده از آن ها در صحبت هم مانعی ندارد. اما از استفاده از حروف ندا در نوشته ی رسمی اجتناب کنید چون احتمال دارد این طور برداشت شود که شما موضوع را جدی نگرفته اید.

و حالا، شما آماده هستید تا بیرون بروید و از حروف ندا استفاده کنید. هورا!